Сабақтың тақырыбы: «Ойын сабақ»
Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі: Картова З.С.
1 «Б» СЫНЫП
Сабақтың тақырыбы: «Ойын сабақ».
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: өткен тақырып бойынша әр түрлі әдістер арқылы оқушылардың сөз байлығын тексеру, бекіту, өз пікірін айта білуін қалыптастыру.
- Дамытушылық: тез ойлау, оқушылардың сөздік қорын молайту, тіл дамыту логикалық ойлау, талдау, жинақтау қабілетін дамыту.
- Тәрбиелік: қазақша сөздерді дұрыс айтуға, сұрақ қоя білуге, толық жауап беруге тәрбиелеу, достық көмек, біріге отырып ортақ мақсатқа жетуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ойын сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ойландыру, түсіндіру, ойын әдісі, диалог құрастыру.
Сабақтың көрнекілігі: ойыншықтар, суреттер, карточкалар, «Мәреге жет!», интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу, оқушыларды түгіндеу.
— Сәлеметсіздер ме, балалар!
— Сәлеметсіз бе мұғалім!
— Сендерде қазір қандай сабақ?
— Бізде қазір қазақ тілі сабағы.
— Балалар, біз сабағымызды бастамас бұрын, сендерге өз тілегімді айтқым келеді: «Бақытты болайық, балалар!». Сендер де, бір-бірлеріне тілек айтып, көңілімізді көтерейік.
- Психологиялық дайындық. Бір-бірімізге тілек айту. (хормен)
а) Жақсы адам боламыз!
ә) Деніміз сау болсын!
б) Оқуымыз жақсы болсын!
в) Сабақта не істейміз?
ІІ. Жаңа сабақ
- Жақсы балалар, енді тақтаға назар аударамыз!
- Тақта да, балалар «Мәреге жет» ойыны тұр.
- Бұл ойында әрбір сөрені өткен сайын сабақтарымыздан алған білімдеріңіздің қандай екенін, мәреге жетуге жеткілікті ме, соны байқаймыз.
- Әрбір сөрені оқып шығайық. (мұғалім оқиды, оқушылар тізбектеп қайталайды).
- Ойынымыз қызықты болу үшін екі топқа бөлініп мәреге жетуші жеңімпаздарды анықтайық.
- Ол үшін мына қоржынан әрқайсысына карточка беріледі. Осы карточкаға қарап кім-қандай топта болатынын анықтаймыз.
І-ші топ: «Доп».
ІІ-ші топ: «Шар».
- Балалар, әрбір тапсырмаға сендерге жұлдызша беріледі. Қай топ көбірек жауап берсе, сол топқа жұлдызша беріледі. Сабақ соңында көп жинаған топ мәреге жетеді.
- Жақсы, егер сендерге түсінікті болса, біз көңілді ойынымыздың бірінші сөреге жетейік
- Мынау не? Мынау – доп.
- Дұрыс, доп не? Доп – ойыншық.
- Ия, ойыншық. Біздің көңілді сөредегі суреттердің бәрі не?
- Бұлар – ойыншықтар. Жақсы, доп қандай?
- Үлкен доп. Ал енді балалар интербелсенді тақтаға назар аударайық!
ІІІ. Білімдерін тексеру.
- Бұл тапсырмада үлкен ойыншықтарды сол жаққа, ал кішкентай ойыншықтарды оң жаққа қойамыз. Балалар ойыншықтардың қандай болатыны ойланып, олардың көлеміндерін еске түсір.
1 – тапсырма. Ойыншықтарды жікте. «Доп» тобы үлкен ойыншықтарды, «Шар» тобы кішкентай ойыншықтарды табады.
ҮЛКЕН – БОЛЬШОЙ КІШКЕНТАЙ – МАЛЕНЬКИЙ
- Жақсы, тапсырманы орындадық. Енді балалар көңілді сөремізде екінші суретте не бейнеленген?
- Мынау-шар.
- Жақсы, онда шардағы тапсырманы орындайық.
2-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш.
- пять
- имя
- десять
- друг
- шесть
- один
1 | Б | Е | С | |||
2 | А | Т | ||||
3 | О | Н | ||||
4 | Д | О | С | |||
5 | А | Л | Т | Ы | ||
6 | Б | І | Р |
- Жарайсыңдар!
- Балалар, біз келесі сөреге өттік.
- Сөреге назар аударамыз! Мынау не?
- Мынау – көлік.
- Дұрыс, ендеше көлікке байланысты тапсырманы орындауға кірісейік!
3 – тапсырма. Ойлан, тап.
«ҚАНДАЙ САН ЖОҚ?»
|
|
|
|
|
- Балалар, жақсы санай алуды білетін екенсіңдер. Енді келесі сөреге қарайық!
4 – тапсырма.
- Мынау не?
- Мынау – қоян.
- «Қоян» сөзінде бірінші әріп, қандай дыбыс?
- Дұрыс, ол – дауыссыз, қатаң дыбыс.
- Қазақ тіліне тән төл дыбыстарды еске түсірейік.
- Тақтада интербелсенді плакат ілулі. Осы плакатта әліппе бар.
- Осы әліппеден қазақ тіліне тән төл дыбыстарды басып, аудио-дыбысты тыңдап, қайталайық.
- Ә, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ұ, Ү, І, Һ.
- Қазақ тіліне тән төл – 9 дыбыс бар, солай ма балалар?
- Ия, олар: Ә, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ұ, Ү, І, Һ.
Сергіту сәті: «Көңілді күн»(бейне-видео)
- Балалар, барлығымыз тұрамыз, сергіту сәтін жасайық!
ІV. Сабақты бекіту.
- Балалар соңғы сөре қалыпты. Енді мұқият қараңдар!
- Мынау не? Мынау – қуыршақ.
- Дұрыс, қуыршақ бізге карточкалар әкеліпті.
- Ендеше қуыршақтың тапсырмасын орындайық.
5 – тапсырма. Карточкамен жұмыс.
Оқушының аты-жөні:______________________________
КАРТОЧКАМЕН ЖҰМЫС Тапсырма. Берілген сөздерге керекті қазақ тіліне тән төл дыбысын қой. ÿке, кÿз, аÿа, кÿтап, ÿкі, қÿс, аÿ. |
- Сабақты қорытындылау.
- Жарайсыңдар балалар, сендер мәреге жеттіңдер!
- Жеңімпаз топты анықтайық.
- Қай қалтада жұлдызшалар саны көп екенін анықтауда, қалтадағы жұлдыздарды санайық.
- Жарайсыңдар, әр топқа осы «Мәреге жет» ойынына қатысқан топтарға сыйлық беріледі.
- Енді осы мәреден не үйренгендерінді тексерейік.
- Интербелсенді тақтаға қараңдар.
- Сендерге қазір ойыншықтар өзі туралы баяндайды. Сендер зер салып тыңдаңдар.
«Менің ойыншықтарым» (бейне-видео)
Рефлексия:
«Бағдаршам»
Ойынның шарты: сұрақ беріледі, сендерге ұнаса – жасыл, ұнамаса – қызыл түсті көрсетеміз.
- Балалар сендерге бұл сабақ ұнады ма?
- «Мәре» ойыны ұнадыма?
- Сергіту сәті ұнадыма?
- Видео ұнадыма?
VІ . Үйтапсырмасын беру.
- Өткен сөздерді оқу. Қайталау.
VІІ. Бағалау.
- Бүгін сыныпта кім өте жақсы қатысты?
- Оларға жұлдызша беруге болма? Неліктен?
- Дұрыс, олар сабақта белсенді қатысты.
- Жарайсыңдар, балалар барлығымыз тұрайық.
- Сабақ аяқталды, сау болыңыздар!
- Сау болыңыз!