Торғайдағы мұражай тарихынан. Неологизм. Қос сөздер

Сабақтың тақырыбы: Торғайдағы мұражай тарихынан. Неологизм. Қос сөздер

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік— Торғайдағы мұражайлар туралы түсінік бере отырып, неологизм, қос сөздерді қайталау, өз беттерімен талдауға дағдыландыру;

  1. Дамытушылық – Оқушылардың ой – өрісін, ойлау қабілетін және шығармашылық қабілеттерін дамытып, сөздік қорын молайту.
  2. Тәрбиелік – Өлкесі туралы көбірек білуге, елжандылыққа, тілін, дінін сыйлай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал туғызу.

Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат,

Әрбір сабақ – үйрету, ұғу, ұлағат.

Әрбір ісім – тірлік, тірек, адалдық,

Әрбір сөзім – шындық, бірлік, адамдық.

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың әдісі: СТО жобасы бойынша (сұрақ – жауап, топтастыру, талдау,                тест  жұмысы).

Сабақтың көрнекілігі: кеспе қағаздар, карточкалар, презентация.

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, әдебиет, тарих, ән- күй.

Сыныпты топқа бөлу.

Жаңа сабақ: Торғайдағы мұражай тарихынан. Неологизм. Қос сөздер.

Жаңа ақпарат:   *   Мұражайлар туралы айту.

  • Мәтінмен жұмыс.
  • Неологизм, қос сөздерді қайталау.
  • Мәтінге ат қою.
  • Жоспар құру.
  • Сөздік жасау.
  • Аударма.

 

Ыбырай Алтынсарин атамызға  неше жыл толып отыр?

(Шығармаларынан үзінді оқу).

Карточка № 1    №2    №3    №4

Сатылай кешенді талдау —   әнші – ақын, тарихи – өлкетану.

Фонологиялық талдау  —   желтоқсан, қолжазба.

Графикалық диктант:  рен, қыттл, ахири, ханиу.

Өнер, ұлттық, тарихи, рухани.

Кім көп біледі?

Мына сөздерден қанатты сөздер құрастырыңдар.

1.Біліміңді жұмса жерге пайдалы.

     2.Көпке жүр қашық.

  1. Адамдардан жаман бол адал.
  2. Достыққа берік.

Cергіту сәті: Абайдың әні  “Желсіз түнде жарық ай».

Шығармашылық деңгей. Тренинг.

Кеше (алғашқы мражайлар тарихы).

Бүгін (қазіргі таңдағы мұражай ).

Тест жұмысы.

Үй жұмысы: «Мұражай келбеті»  ой толғау жазып келу.

Сабақты қорытындылау: Рефлексия.

Алақанның суретін салып, сабақты қорытындылау.

Бағалау