Жүйке жүйесінің құрылысы, маңызы. Рефлекс, рефлекстік доға
Сабақтың тақырыбы: Жүйке жүйесінің құрылысы, маңызы. Рефлекс, рефлекстік доға
Мақсаты: : оқушыларға адам ағзасындағы мүшелердің қызметі мен құрылысы жөнінде білімдерін тереңдету. әр оқушының білімге деген құштарлығы мен қызығушылығын арттыра отырып, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, оқушылардың тұлғалық қасиеттерін жетілдіру
Міндеті:
Сыныпта оқушыларға жағымды атмосфераны қалыптастыру
Тақырыпты меңгеру және алған білімін дұрыс қолдана білу
Оқыту нәтижесі.
А. Оқушы мүшелер және мүшелер жүйесінің түрлерін біледі
В. Оқушы мүшелерді толығымен құрылысын сипаттай алады.
С. Оқушы мүшелер жүйесінің анықтамасын, адам денесіндегі мүшелер жүйесі қаншаға бөлінетінің және қызметін біледі.
уақыты | Сабақ кезеңі | Мақсат, міндеті | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Ұйымдастыру түрлері | Қолданылатын модульдар |
1 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Сабақта психологиялық үгітін қалыптастыру | Сыныпта оқушыларға жағымды психологиялық атмосфераны қалыптастыру | Мұғалім оқушылармен амандасып, көңіл күйлерін сұрайды. Сәлеметсіздерме! Көңіл күйлерін жақсы ма? Сабаққа дайынсындар ма?
Оқушылардың алдындағы жеміс ағашы (Осы сабақта не күтесіңдер, ал неден қорқасындар?) | Оқушылар топқа «Мозайка» әдісі арқалы бөлінеді. Дөңгелекшенің 1- ші жағында сандар, екінші жағында әріптер. Сандар арқылы топқа бөлінеді Оқушылар стикерлерге өздерінің не күтетінің, тілегін, қорқыныш сезімдерің жазып, лимон мен алам ағашына жабыстырады. | Топқа бөліну
Жеке дара | АКТ (слайдтар, видеоролик)
«Жеміс ағаш» әдісі |
9 мин
| Мотивациялық кезең | Жаңа тақырыпты дамытудың ішкі мотивациясы. Сабақты түсіндіріп, мақсатымен таныстыру. Жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту | Мұғалім жаңа тақырыпты ашу үшін «Мозайка» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа шығады.
-Алдарындағы дөңгелекшелердің келесі жағындағы сөздерді құрастырсандар, жаңа тақырыптың аты шығады. | Оқушылар сөздерді құрастыру арқылы өздері тақырыпты ашып, талқыға салады.
Топ ережесін құрастырады.
| Топпен
Топпен | Себет ойы әдісі, Үлкен саусақ бағалауы |
10 мин
| Операциялық кезең. Мазмұнымен танысу | Тақырып бойынша жаңа мағлұматтар алу | Тақырыпты жақсы меңгеру мақсатында «Ментальдық карта», «Ағаш болжамы» атты стратегиялар қолданылады. Сонымен қатар тақырып бойынша видеоролик қолданылады.
Оқушыларды бағалау. Бағалау бағдаршам арқылы болады.
«Блум түймедағы» стратегиясы қолданылады. Онда тақырып бойынша әр бағыттағы сұрақтар қойылады.
Тақырып бойынша қосымша видео көріп, соныңда сұраққа жауап беру
| Оқушылар түрлі- түсті маркерлерімен тармақталған кесте және ағаштың суретін салып тақырыпты ашады. Мұнда олар топтық
жұмыс атқарады.
Бағалау топтағы скипер қолдарындағы бағалау парағы арқылы бағалайды
Табиғи апат жағдайында жануарлардың құрылыс орталығы қозғала ма, әлди жоқ па? | Топтық
Топ | Стратегия Ментальды карта, ағаш болжамы |
2 мин | Үй тапсырмасы | 4. Тақырып бойынша эссе жазу. 5. 9 парагрофты оқу 6. Деңгейлік тапсырмалар А2, В2, С1
| Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазады. | Шағын топтық жұмыс | Шығармашылық жұмыс | |
3 мин | Рефлексия | Өзін- өзі бағалау, қорытынды | Графикалық рефлексия Орындау ұнады — Қиын болды — Онша ұнамады — Онша қиын болмады — Мүлде ұнамады — Қиын емес
| Оқушылар «Жетістік парағына» сабақтың қалай болғанын және ұнаған не ұнамағаның жазады |