Сабақтың тақырыбы: Eating in Britain
Сабақтың тақырыбы: Eating in Britain
Сабақтың мақсаты:
Дамытушылығы: оқушылардың оқу, сөйлеу, ойлау мәнерін дамыту.
Білімділігі: саралап оқу білігіне үйрету.
Тәрбиелілігі: оқушыларды дұрыс тамақтанудың адам ағзасына маңыздылығын түсінуге тәрбиелеу.
Әлеуметтігі: Ұлы Британиядағы тамақтану орындарының ерекшеліктеріне назар аудару.
Сабақтың міндеттері: 1) лексика активизациялау: pie, milkshake, ordinary, counter, pay, throw, criticize, waiter, finger; 2) Grammar: Definite, Indefinite Article түсіндіру; 3) мәтінді түсінікпен оқуға үйрету; 4) Британия және Қазақстандағы тамақтану жүйелерін салыстыруға үйрету; 5) диаграмма толтыруды үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: диаграммалар “Eating in Britain”, “FFR”,карточкалар.
Сабақтың барысы:
- Organization. Dear boys and girls! I’m glad to see you, sit down please. Today we work in groups: “Fruit”, “Vegetables”, “Tableware”. (Revision of the previous lexis) Each student becomes cards with words about “Fruit”, “Vegetables”, “Tableware” and must sit at suitable table. 2. Warm-up. Song “Bingo”. 3. Checking up home task. Let’s check up your home task: A) Exercise 18 at page 70. You must fill the diagram:
- B) Speak in groups.
1 –st group speak about “Eating in Britain’.
2 – nd group speak about “Both countries’.
3 – rd group speak about “Eating in Kazakhstan”.
4.Grammar. Definite and indefinite article. Look at the blackboard and compare. Pay attention to the meaning of articles.
A man is waiting for you. The man is Dosym’s father.
Сізді бір кісі күтіп отыр. Ол адам Досымның әкесі.
- 5. Practice. Exercise 11 at page 74. Put a, an or the.
- Pre-reading. Look at the pictures. Where can you see these?
- Listening. Listen to the text from exercise 12 at page 74.
- Work at vocabulary. Write the words pie, milkshake, ordinary, counter, pay, throw, criticize, waiter, finger. Pronunciation.
- Reading. Read the text “Fast food restaurants”.
- Comprehension check.
- a) Find the sentences describing the following.
- b) Exercise 13. Answer the questions about FFR.
- c) Exercise 15. Are the sentences about Fast Food Restaurants (F) or ordinary (O).
Work in groups: the first group: the first 3 sentences, the 2–nd group: the next 3 sentences, the 3–rd group: the last 3 sentences.
- Complete the map about FFR.
Work in groups: the 1-st group complete and speak about “Menu”, the 2-nd group: “They are popular”, the 3-rd group about “Weak points”.
- Conclusion stage. What do you know about FFR, articles?
Evaluation. Home task: Exercise 10,14,16 at page 76.