Араб елдері, Египеттегі үстем тап өкілдері және перғауындардың басқыншылық саясаты
Сабақтың тақырыбы: Араб елдері, Египеттегі үстем тап өкілдері және перғауындардың басқыншылық саясаты
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың ХІХ ғасырдың соңындағы араб елдерінің жағдай туралы таным-түсініктерін кеңейту , білімдерін тереңдету.
- Өз беттерінше салыстырып, қорытынды жасауға , шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрету.
- Ел,жердің тарихын білуге , оны құрметтеуге үйрету, Топтық жұмыстар арқылы ұйымшылдыққа , тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес. Технология. Сын тұрғыдан ойлау, элементтерін пайдалану.
Көрнекілігі: Слайд, интерактивті тақта, кесте толтыру.
Сабақ барысы:
№ | Сабақ бөлімі | Уақыты | Сабақ әдісі | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Күтілетін нәтиже | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ұйымдастыру | минут | Амандасып, бүгінгі сабақтың ерекшелігін айтып, сабақ барысын түсіндіреді. Оқушыларды бөледі. | Мұғаліммен, келген қонақтармен амандасады, мұғалімді мұқият тыңдайды. | Сабақ барысын біледі, назарлары сабаққа аударылады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Үй тапсырмасын сұрау. | минут | Қызығушылықты оятуІ. Миға шабуыл (деңгейлік тапсырмалар, тест сұрақтары) | Өткен сабақ бойынша 2 топтан 4 оқушыдан сабақ сұрайды (барлық тақырыптар қамтылады). | Үй тапсырмасы бойынша білімдерін тексертеді. | Өткен тақырып бойынша оқушы білімі тиянақталады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Жаңа сабақты меңгерту. | минут | Ой шақыру ІІ. Мағынаны ашуПирамидалық стратегиясы. Сұрақ-жауап. Кесте толтыру. Картамен жұмыс. | Оқушылардың сабағын түйіндеп, жаңа сабақты бастау мақсатында оқушыларға суреттер көрсетіледі.Сабақ жоспарын хабарлайды: 1. ХІХғ. Соңы араб елдерінің жағдайы. 2. Мысыр елі. 3. Араби паша көтерілісі және ағылшындардың Мысырды басып алуы. 4. Басқа араб елдерінің жағдайы. 5. Араб елдеріндегі ұлт-азаттық қозғалыстар. Араб ұлттқ сана-сезімінің қалыптасуы. | Жаңа сабақ тақырыбын табады.2 топ мүшелері мәтін бойынша жұмыс жасайды, керекті сөздерді теріп жазады. Араб елдерін анықтап, европалықтар жаулап алуы туралы оқушы өзі айтып береді.
Мұстафа Кемалға сипаттама береді, оның қасиеттерін көрсетеді. | 1 бөлімнен 2 бөлімге едергісіз өтеді.Сабақтың басталуына өздері қатысады. Мәтін бойынша сабақты оқушылар өздері меңгереді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтастыру стратегиясы.Кесте толтыру. Түйіндеу. Баяндау. | Оқушылардың ой-пікірін тыңдап, жаңа сабақты толықтырып түсіндіреді. | Жылдарды теріп жазып, оқиғалармен сәйкестендіреді. Оқушылар мұқият тыңдайды, керек жерлерін жазып алып отырады. | Жаңа тақырып бойынша білімдері толығады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Жаңа сабақты бекіту. | минут | ІІІ. Ой-толғаныс. Сөзжұмбақ.
Рефлекция |
Бүгінгі тақырып бойынша негізгі оқиғаларды айқындап, қорытындылайды.
| Берілген уақыт ішінде тобымен ақылдасып, тапсырманы орындайды. | Шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа үйретеді, тұйықтан шыға білу қабілетін дамытады.эОқушылар есиіген, білгендерін ой елегінен өткізіп, саралай білуге үйренеді. Өзіндік пікірлері қалыптасады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Бағалау | минут | Сараптау | Топқа баға беріп, жеңімпаз топты марапаттайды. Жекелеген оқушыларға баға қояды. | Әркім өзіне және топқа берілген баға арқылы жұмыстарының нәтижесін тыңдайды. | Оқушылардың әртүрлі эмоциялық сезімі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Үйге тапсырма. | минут | Түсіндіру | 36 оқып, түсінгенін айту. Араб елдерінің қазіргі жағдайы туралы мәліметтер әкелу. |