Ежелгі тас ғасыры
Тақырыбы: Ежелгі тас ғасыры
Мақсаты:
Білімділік: Адамзат дамуының алғашқы кезеңі- ежелгі тас дәуірінен осы кезең мәдениетінен мағұламат беру. Алғашқы адамдардың қашан қалай пайда болғандығын түсіндіру.
Дамытушылық: Ежелгі тас ғасыры кезеңдерін түсіндіру барысында оның аталу себебін,кезеңдерін ежелгі мәдени ескерткіштерді ажыратып, салыстыра білуге үйрету.Тас дәуірі ұғымын қалыптастыру.
Тәрбиелілігі:Оқытушыларды еңбексүйгіштікке,өздігінен жұмыс жасай білуге елін,жерін сүйетін ұрпақ тәрбиелеу
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың типі:Жаңа білімді игерту
Сабақтың әдісі:Баяндау,сұрақ-жауап,венн диограммасы,сурет сыры.
Сабақтың көрнекілігі:Дүние жүзінің картасы,суретпен жұмыс,жаңа сөздермен жұмыс.
Пән аралық байланыс:Еңбек,география,информатика.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу
2.Оқу-құралдарын алғызу
3.Назарларын сабаққа аудару
Сабақты аптаның 7 күніне бөліп өту.
Дүйсенбі: «Білім базарына бару»
II.Үй тапсырмасын сұрау
1.Алғашқы адамдардың өмірі(семантикалық кесте)
2.Венн диаграммасы
- «Сурет сыры»
Семантикалық кесте
1.Алғашқы адамдар тұрақтары қай материктен табылған,олар мұнан қанша жыл бұрын өмір сүрген? | 1млн жыл бұрын Оңтүстік Қазақстан |
2.Қазақстан жерінде алғашқы адамдар қашан пайда болған? | 3 млн жыл бұрын |
3.Табиғат жағдайлары адам өміріне қрлайлы ма? | Қазіргіден өзгеше,климатты жылы болған,Оңтүстіктен үнемі жел соғып Тұрған,жауын-шашын мол болған. |
4.Алғашқы адамдар қоныстары Қазақстанның қай жерлерінен табылған?
| 1 млн жыл бұрын Батыс,Орталық және Оңтүстік Қазақстан тас құралдары,жануарлар мен мал сүйектері. |
5.Алғашқы адамдар қандай кәсіппен айналысқан | Аңшылық,терімшілік. |
6.Жиі-жиі қоныс аудару алғашқы адамдар тіршілігіне қандай өзгерістер әкелді? | Жаңа жерлерді игеру ой-өрісі жетіле түсті. |
7.Қай жерлерге қоныстанған? | Табиғи үңгір,тау шатқалдарында ашық алаңқай,бұлақ суат бойында. |
8. Қанша жасқа дейін өмір сүре алады? | 40 жасқа жетпеген |
9. Ежелгі адамдар үздіксіз күрес арқылы қандай жетістіктерге жетті? | Еңбек құралдарын жасады: шапқы,қырғыш шоқпар,киім киді,от жақты,аңды қолға үйретті.
|
Венн диаграммасы
Сейсенбі: «Білімді жетілдіру күні»
IY.Жаңа сабақ
1.Ежелгі тас ғасырының кезеңдері
2.Жер бетінде алғашқы адамдардың пайда болуы туралы деректер
3.Картамен жұмыс
1.Палеолит
| Ерте палеолит:б.з.б. 2млн 500 мың- 100мж Орта палеолит:б.з.б.100мың-40мж Кейінгі палеолит:б.з.б.40мың-10мж |
2.Мезолит | Б.з.б.12мың-5мж-Садақ |
3.Неолит | Б.з.б.5 мың-3мж-өнімді еңбектің пайда болуы |
4.Энеолит | Б.з.б. 3 мың-2800 мж-мыстың пайда болуы |
Адамдар алғашқы еңбек құралын тастан жасағандықтан,алғашқы тарихи тас дәуірі деп аталады.Өз тамағын тауып,тіршілік ету үшін пайдаланған құралдарын адамдар жетілдіріп отырды.Археолог-ғалымдар сол ежелгі адамдар пайдаланған құралдарды табылған жерлеріне қарай атайды.Олар:Олдувай,ашель,мустье.
Олдувай-еңбек құралдары біржағы сүйірленіп келген екінші жағы қолға ұстауға ыңғайлы болу үшін әдейі дағдыландырылған жұмыр тастар болған.
Ашель-өңделген құралдар-екі жақ беті өңделген тас құралдар,қырғыш жиі кездеседі.
Мустье-еңбек құралдарын дөңгеленген өзектастан жасау әдісі кең тарады.Тас тіліктерінің шетін Егіп,сүйірлендіріп,тілгіштер мен қырғыштар жасады.
Ежелгі адамдар қажетті құралдарды неден жасады Тастан,ағаштан,сүйектен
Кейінгі тас ғасырында сүйектен құралдар жасалды.Ине,біз.
Ерте палеолит-б.з.б1млн жылдары
Қазақстанның климаты жылы Неолит-табиғи орта
осы заманғы бейнеде
болады.
Орта палеолит- салқындап Климаты
мұз басу нәтижесінде өзен
,көлдердің бағыттары мен
Аумағы өзгерістерге ұшырады. Мезолит – 13 мың жыл Кейінгі палеолит -өсімдіктер мұздық ери бастады
мен жануарлардың түрлері жоғалып
кете бастады.
Ежелгі адамдар туралы түсінік
Сәрсенбі: « Рухани жаңару күні»
Жаңа сөздермен жұмыс
Палеолит-
Олдувай-
Люси-
Питекантроп-
Гомо-
Синантроп-
Кроманьон-
Бейсенбі: «Өз бетінше жұмыс күні»
«Ретімен қой ойыны». Адамның даму кезеңдері.
Жұма: «Жаңа ақпарат көздері»
Бұрынғы білетінім Жаңа ақпарат
Сенбі: «Білім базарынан қайту.
1.Оқушыларды бағалау
2.Үйге тапрсырма беру
Тақырыпты оқып келу
Жаңа сөздермен жұмыс
Жексенбі: Үзіліске шығу