Қазақстан территориясындағы тайпа одақтары мен ертедегi мемлекеттер
Тараудың тақырыбы: Қазақстан территориясындағы тайпа одақтары мен ертедегi мемлекеттер
Сабақтың тақырыбы: Сақтар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сақтардың тарихы, мекендеген орыны ша-руашылығы, тұрмысы, мәдениеті мен өнері елі үшін тәуелсіздік жолында күрес-тері жайында алған білімдерін толықтыру, өткен сабақтарды пысықтау ретінде қосымша деректерді пайдаланып, сақтар тақырыбы бойынша қорытындылау.
Тәрбиелік: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, оқушы-ларды өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтуге үйрету, елін, жерін сүйетін отансүйгіш, дарынды ұрпақ тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақ-тар қою, сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толық-тыру.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: дәріс сабақ
Қолданылатын әдіс-тәсілдер, технологиялар: Ақпараттық-коммуникативтік технологиясы
Пәнаралық байланыстар: Тарих,Әдебиет
Сабақтың жабдықталуы: Презентация, жұмыс дәптер, сабақтың тақырыбы
Қолданылатың әдебиеттер:
1.Қазақстан тарихы. Очерк. 184-194-бб.
2.Қазақстан тарихы. 5-томдық. 3-том., 1-бөлім. 1,2,3,6,7,8-тараулар.
3.Акишев К.А.Древняя культура саков и усуней долины реки Или. А., 1963.
- Акишев К.А. Искусство и мифология саков. А., 1989.
- Черников С. Загадка золотого кургана. М., 1965.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Студенттермен амандасу, тексеру. Сабаққа дайындығын қадағалау. Сабақ барысымен таныстыру.
Сабақтың барысы
- Үй тапсырмасын сұрау
- Кестені дұрыс толтыру жарысы
- Семантикалық карта
- Кесте тапсырмасы
- Рафт стратегиясы бойынша ой-толғаныс
- Басқатырғыш
- Дискуссиялық карта
- Тест
- Бекіту
- Үй тапсырмасын сұрау. 1.«Сәйкестендіру тестімен жұмыс»
Беғазы Дәндібай. Солтүстік Қазақстан
Арқайым Орталық Қазақстан
Андрон Сырдарияның төмегі ағысы
Түгіскен Жетісу
Таңбалы тас Сібір
2.Дискуссиялық карта арқылы
Сұрақтары | Ия | Жоқ |
Андрондықтар аң аулаумен айналысты | ||
Сүт тағамдарын әзірледі | ||
Тек қана қой мен ешкі өсірді | ||
Еділ мен Жайық бойын қоныстады | ||
Дәнүккіш пен келіні ойлап тапты | ||
Көшпелі мал бағу қалыптасты | ||
Тұрғын үйлерді үш түрге бөлуге болады | ||
Жылқы күш көлік ретінде пайдаланылды |
ыс рудасына қалайыны қосу арқылы өндірілген металл
3.Тест арқылы
2.Кестені дұрыс толтыру жарысы
Сақ сөзінің мағынасы
Парсы жазбаларында | |
Иран жазбаларында | |
Грек авторлары |
«Сақтардың тайпалық құрамы
және орналасуы» /кестені толтыру/
№ | Сақ топтарының аты
| Мекендері |
1 | Қара теңіздің солтүстігі, арал теңізінің маңында. Сырдария мен Әмударияның төменгі ағысында. | |
2 | Шошақ бөрік киген сақтар (тиграхауда)
| |
3 | Мургаб аңғарында
|
3.Семантикалық карта, мағынаны айыру; + —
Шаруашылығы | Территориясы | Сақ түрі | |
Тиграхауда Мургаб аңғары Көшпелі және отырықшы Қазақстанның Түркістан аймағы Мал шаруашылығы Хаумоварга Парадарайа |
- Сақтардың Тәуелсіздік жолындағы күресі
Кімдер шапқыншылық жасады? | Қашан? | Сақтардың қолбасшысы | Нәтижесі
|
Кир бастаған парсы әскері басып кірді | |||
Дарий бастаған парсылар | |||
Александр Македонский бастаған грек әскерлері |
4.Кесте тапсырмасы “Алтын киімді адам”
Бірінші
| |
Екінші | |
Үшінші | |
Төртінші |
5.Рафт-стратегиясы бойынша ой — толғаныс
Осы игерілген тақырып бойынша, әр қатар
- Спитамен
- Томирис
- Күрестің тарихи маңызына
арнап алғыс хат, өтініш, монолог, немесе диолог түрінде жазбаша жазып, сонан соң оқиды.
6.Басқатырғыш
сөздердің дұрыс жазылу ретін тауып, сол сөздерді түсіндіреді.
- СОРТИМИ
- ЙАДРИ
- ЫҚАРШ
- ТЕПНАМСИ
7.Дискуссиялық карта
Сұрақтары | Ия | Жоқ |
Геродот Сақтар туралы жазды | ||
Шырақ қолбасшы ма | ||
Томирис жеңіске жетті | ||
Македонский сақтарды жеңді | ||
І Дарий грек патшасы ма | ||
Спаргапис Томиристің ұлы | ||
Б.з.б. VІғ сақтар иранмен қарым қатынаста болды. | ||
Сақтарда алты әлеуметтік топ болды |
8.«Күн диаграммасы» арқылы сабақты бекіту
- 9. Үйге тапсырма:
Картамен жұмыс: Сақ топтарының мекендеген жерлерін контур картаға түсіру.
Шығармашылық тапсырма: Шырақ, Спита ерліктері жөнінде оқып келу.
Оқытушы: Байболов.Ж.Ж