Оңтүстік Қазақстан және Жетісу өңірі.
Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Қазақстан және Жетісу өңірі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ерте темір дәуіріндегі Оңтүстік Қазақстан және Жетісу өңірі, оның табиғат жағдайлары, осы өңірге тән Бесшатыр қорымы мен Есік қорғандары, жалпы бұл аймақты мекендеген сақтар туралы баяндау.
Дамытушылық: тарих жайлы білімдерін дамыту.
Тәрбиелік: белсенді, білімді, шыдамды, ұлтжанды азамат тәрбиелеу
Сабақтың типі: Жаңа тақырып
Көрнекілік:
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылармен амандасу
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Үй тапсырмасын тексеру.
«Миға шабуыл» Футбол ойыны
- Зайсан, Алакөл Қазақстанның қай аймағында орналасқан? (Шығыс Қазақстан)
- Шілікті ескерткіштерін алғаш рет зерттеген профессор? (С.Черников)
- «Бәйгетөбе» обасының биіктігі мен диаметрі қанша метр?(8, 100)
- «Шілікті алтын адамының» алтын қаптырма-түймешіктерінің жалпы саны? (4303)
- Берел кезеңі қай ғасырлар аралығын қамтиды? (б.з.б 5-4 ғасырлар)
- Берел обасы жанындағы қабірден неше жылқының қаңқасы табылған? (16)
- Шығыс Қазақстан аумағының Алтай жағын ертеде қай тайпа қоныстанған? (аримаспылар).
- 8. «Бәйгетөбе» обасын ашқан археолог-этнолог, профессор? (Әбдеш Төлеубаев).
Тарихи диктант
1.Тиграхауда | 2. Шілікті ескерткіштері | 3. 200-дей ескерткіш | 4.Бесжұлдыз | 5.Ә.Төлеубаев |
6. Зайсан ауданы | 7. № 5 оба | 8. Б.з.б 294 жыл | 9. 9 метр | 10.З.Самашев |
1. 1998-1999 жылдары № 11 обаны ашқан археолог-ғалым? | ||||
2. Шілікті ескерткіштерінің ішіндегі өте құнды деректер берген 1-Шілікті қорымындағы нешінші оба? | ||||
3. Шығыс Қазақстанның Тарбағатай баурайын мекендеген тайпа? | ||||
4. Шілікті жазығында қаншаға жуық ескерткіштер орналасқан? | ||||
5. № 11 обадағы мәйітті ғалымдар радиологиялық әдіспен осы жылы жерленгенін анықтады? | ||||
6. Бұл зат сол заманда биліктің белгісі саналған? | ||||
7. Берел қорымындағы обалардың ең үлкенінің биіктігі? | ||||
8. Шығыс Қазақстандағы алып патша қорғандар кездесетін аудан? | ||||
9. Шығыс Қазақстанның Зайсан ауданынада шоғырланған жері? | ||||
10. «Шілікті алтын адамын» ашқан археолог-этнолог? |
Жауаптары
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
3 | 9 | 4 | 6 | 10 | 8 | 2 | 5 | 7 | 1 |
Үлгерімі төмен оқушыларға тапсырма
Суреттердің атауларын сәйкестендіріңдер
Қайта қалпына келтірілген жылқы
Шілікті ескертішікнің Бәйгетөбе обасынан табылған зат
«Шілікті алдын адамы
Берел қорымының № 11 обасынан табылған зат
Проблемалық сұрақтар:
- Тиграхауда мен аримаспы тайпалары Қазақстанның қай аймағын мекендеген?
- Олардың орналасқан мекендерін көрсетіңдер? (Картадан)
- Қазақстанды тағы дай қандай тайпалар мекендеген?
- Оңтүстік Қазақстан жерін мекендеген қандай тайпаларды білесіңдер?
Жаңа сабақ жоспары.
- Сақтардың мәдени мұрасы.
- Бесшатыр қорымы.
- «Алтын киімді адам».
- «Аң стилі».
Оңтүстік Қазақстандағы Сырдария, Талас, Шу, Іле өзендерін картадан көрсету.
Түгіскен мен Ұйғарақ қорымдары
Ескерткіштің атауы: | Түгіскен мен Ұйғарақ |
Орналасқан жері: | Арал теңізінің шығысы |
Ескерткіштің салыну мерзімі: | Б.з.б. VIII-V ғасырлар |
Не табылды? | Қыш ыдыстар, үш қырлы жебелер,ат ауыздықтары, ер-тұрмандар т.б |
Қай тайпа қалдырған? | Массагет |
Шірік-Рабат Қызылорда қаласынан 300 км жерде орналасқан. Б.з.б ІҮ – ІІ ғ.ғ жатады.
Бесшатыр қорымы – Іле өзені оң жақ жағалауы Желшалғыр тауында орналасған. Қорым 31 обадан тұрады. Солтүстіктен оңтүстікке 2 км, ал шығыстан батысқа қарай 1 км. Үлкен Бесшатыр обасын «патша» қорғаны дейді.
Топтық жұмыс: оқушыларды екі топқа бөлу. Әр топқа жеке тапсырма беріп, Бірінші топ «Бесшатыр қорымы», ал екінші топ «Алтын киімді адам» постер жобасын дайындау. Жобаларды қорғау.
Бір-бірін бағалау (сұрақтар, өз ойларымен бөлісу).
Аң стилі б.з.б. VІІІ ғасырда Еуразия даласында пайда болды. «Аң стилі» өнері Алдыңғы Азия мен Иран жерінен тараған.
Бағалау
Рефлексия
Бағалау.
Үй тапсырмасы:
- Тақырыпты оқу.
- «Аң стилі» оқып, әңгімелеу (үлгерімі төмен оқушыларға),
- 19 1, 4 бөлімдерін баяндама жасау (жоғары мотивациялық оқушыларға)
План урока Утверждаю: директор школы Ибитаев Б.Б | |||
предмет | 3 четверть | класс | |
История Казахстана | 30.01.2014 | 8 | |
тема занятий | Казахская литература в первой половине XIX века. | ||
общая цель (цель урока) | Развитие диалогического обучения через разбор нового тематического материала.
Воспитание творческой личности. | ||
результаты обучения для учителя | Умение работать с учебным материалом. Умение выражать свои мысли четко и доказательно. Ориентироваться во времени и пространстве. | ||
ключевые идеи, значимые для занятий | Творчество, ораторское и поэтическое искусство, толгау (раздумья), сюжеты | ||
задания | время | действие учащегося | действие учителя |
3 | Психологический настрой (просмотр позитивного ролика)физминутка, тренинг | приветствие. видеоролик. | |
3 | Деление на группы | Группы 1 | |
3 | Взаимоопрос. Прием «Толстые и тонкие вопросы», задания для повторения прошлой темы, работа с терминами. Общий вывод по теме. Вэаимооценка. | Подготовка вопросов используемых на стадии осмысления, ситуативных заданий | |
10 | изучают новую тему, записи в тетради | Проблемные вопросы по новой теме , постер | |
20 | Работа с текстом. Краткий конспект. Работа с терминами. Рассматривают вопросы, обмениваются мнениями. Готовят постер «Махамбет Утемисов» | ресурсы материал учебный, исторические документы выделение 2 наблюдаемых (ученик слабой мотивации) и (ученик сильной мотивации). | |
2 | Оцени соседа в группе | подготовка оценочной таблицы в группе | |
2 | |||
2 | Рефлексия на конец урока, Что я знал? Что узнал? Что хочу узнать? | подготовка ресурса | |
45 | |||
источники, оснощение и оборудование | ИКТ, флипчарты, маркеры, фламастеры, стикеры, ресурсы с заданиями, оценочные листы, листы наблюдения, ресурс для рефлексии | ||
последующее задания и чтение | домашнее задание параграф 19, прочитать, ответить на вопросы. Изучить значение терминов (слабоуспевающий), подготовить дополнительный материал по теме «Обычаи и традиции казахского народа» параграф (ученик сильной мотивации). | ||
Анализ и оценивание практического занятия | Лист самоанализа | ||
Изменения к занятиям | Создание коллаборативной среды и внедрение семи модулей в обучение |