Сақтардың тәуелсіздік жолындағы күресі
Сабақтың тақырыбы: Сақтардың тәуелсіздік жолындағы күресі
Сабақтың мақсаты: Сақтардың жеріне басқа халықтардың шабуылы олардың қажырлы азаттық күресіне себеп болғандығын түсіндіру.
Шапшаң ойлауға, сөздік қорларын дамытуға машықтандыру.
Жерін, елін қорғаған ержүрек сақ тайпаларының ерлігіне оқушылардың көңілін аудара отырып, бойларына патриоттық сезім қалыптастыру.
Әдісі: Сұрақ-жауап.электр.оқулық.
Сабақтың типі:Жаңа сабақты игеру.
Көрнекті құрал:оқулық,карта, трек-схема,интер.тақта.
Пән аралық байланыс:әдебиет,дүниеижүзі тарихы.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
1.мазмұнын баяндау.
2.трек-схема «Сақтардың шаруашылығы».
Егіншілік жылқы қой
сиыр
Қолөнер Сауда
ІІІ.Сөзжұмбақ «Тәуелсіздік»
Т | И | Г | Р | О | Х | А | У | Д | А | |||||||||||||||||||||
Ә | Д | І | Л | |||||||||||||||||||||||||||
Ж | А | У | Ы | Н | Г | Е | Р | Л | Е | Р | ||||||||||||||||||||
Г | Р | Е | К | |||||||||||||||||||||||||||
Ж | Ы | Л | Қ | Ы | ||||||||||||||||||||||||||
С | Т | Р | А | Б | О | Н | ||||||||||||||||||||||||
Ш | І | Р | І | К | Р | А | Б | А | Т | |||||||||||||||||||||
А | Б | Ы | З | Д | А | Р | ||||||||||||||||||||||||
Д | А | И | А | А | Р | |||||||||||||||||||||||||
Е | Г | І | Н | Ш | І | Л | Е | Р | ||||||||||||||||||||||
К | Т | Е | С | И | Й | |||||||||||||||||||||||||
- Жетісу,Тянь-Шань аңғарын мекендеген сақ атауы.
- гректер сақтарды жоғары бағалап, оларды қандай адамдар деп атаған?
- Сақ қоғамында кімдер қызыл немесе сары-қызыл киім киеді?
- Қай елдің тарихшысы сақтар туралы, дұшпанға қатал,досқа адал деп айтты?
- Сақтар шаруашылығында көлік ретінде көп пайдаланған төрт түлік түрі?
- Ежелгі грек географы?
- Қызылорда облысы маңынан табылған сақ тұрағы?
- Сақ қоғамындағы ақ түсті киімді кімдер киген?
- Көшпелі тайпалардың грек деректеріндегі атауы?
- Сары,көк түсті киімді кімдер киді?
- «Сақ әйелдері ер жүрек келеді,соғыс қаупі төнгенде ерлеріне көмек көрсетіп,ұрысқа араласады» деп баяндаған кім?
- 1. Осы тәуелсіздік сөзінің мағынасын қалай түсінеміз?
- Алдымызда қандай мейрам келе жатыр?
- Тәуелсіздік монументі қай қалада орнатылған, не бейнеленген?
Олай болса бүгінгі сабағымыз «Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі».
Жоспары:
- Кир әскерінің басып кіруі.
- Шырақтың ерлігі.
- Александр Македонскийдің сақ еліне жорығы.
- Б.б.з VII-IVғ сақ тайпаларының қарым-қатынас жасаған елдері?
парсы
Сақ грек
Иран
- Осы схемада көріп отырғандай парсы халқымен қарым-қатынас жасаған сақтар соғысуға мәжбүр болады. Оған себеп Парсы патшасы Кир сақ патшайымы Томирисқа тұрмысқа шықсаң сақ елін жаулап алмаймын деген, бірақ Томирис келіспейді,осыны сылтаулаған Кир б.з.б 530ж Сырдария жағалауын жаулап басып кіреді.Томиристің батырлығы жайлы Рим тарихшысы Помпей Трог жазды. Кир мен Спаргапис,Томирис соғыстарын баяндау.
- Шырақ ерлігі. Кир өлгеннен кейін 11жыл өткен соң парсылар қайта шабуыл жасайды, бұл соғысты Дарий патша басқарады. Осы жастағы ерлік жайлы грек тарихшысы Полиэн былай дейді. Шырақтың ерлігін баяндау.
- Электронды оқулықтан тыңдау.
Трек-схема арқылы б.з.б Ivғ гректер сақ жеріне қауіп төндірді.
- “Ескендір» поэмасынан үзінді оқыту.
VII. Тарихи бас қатыру. Артық әріпті тауып,адам атын оқу.
ИРКШ-КИР Ш
ИСИРМТОЫ-ТОМИРИС Ы
ПАСПАРГР-СПАРГАП Р
АИРИАД-ДАРИЙ А
ҚРДЛАЕНАСК-АЛЕКСАНДР Қ
VIII. 1. Бекіту сұрақтары,интер.тақта арқылы.
- 1. Сақ тайпалары қарым-қатынас жасаған елдерді ата.
- Томирис патшайымды суретте.
- А.Македонский кім?
- Шырақ қандай ерлік жасады?
- Білімдерін бағалау.
Үйге тапсырма. «Шырақ ерлігі-ұрпаққа үлгі»
Әңгіме жазу.$14мазмұн