Әл-Фараби-Шығыстың ғұлама ғалымы
Сілтеме: | Күнтізбелік жоспар,оқулық. Қазақстан тарихынан әңгімелер 5- сынып. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып: | Әл-Фараби-Шығыстың ғұлама ғалымы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы мақсаты: | Білімділік: Әл-Фарабидің өмірбаяны туралы мәлімет беріп, оның зерттеген ғылым салалары мен шығармаларына тоқталып, энциклопедиялық білімі бар ғұлама ғалым екендігін түсіндіру. Тәрбиелік: ғалым шығармаларының тарихи маңызы жайында әңгімелей отырып, оқушыларды ғылым-білімді сүюге, тарихи тұлғаларды құрметтеуге үйрету. Дамытушылық: оқушылардың өздік ізденістерін , логикалық ойлау қабілеттерін арттыру, өз ойларын нақты тарихи фактілермен дәлелдеуге үйрету, теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана білуге дағдыландыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстары: | оқулық,интерактивті тақта,карта,флипчарт. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әдісі-тәсілдері: | тәсілі: жекелей,жұптық, топпен | Әдісі: Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, ой қозғау, өздік жұмыс, топтастыру, топтық жұмыс , сәйкестендіру, бірін-бірі оқыту. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту нәтижелері: | · Хронологиямен жұмыс жасай алады;
· Дерек көздерімен жұмыс жасай алады; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түйінді идеялар: | Әл-Фараби, шығармалары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дереккөздер: | Оқулық, хрестоматия, қосымша мәліметтер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Модульдар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: | Сәлемдесу, түгендеу Сынып атмосферасын реттеп, жақсы көңіл-күй қалыптастыру. Топқа бөліп, бағалау парақтарын таратады. | «Аудиториядағы заттар» бойынша бір-біріне тілек білдіреді.
|
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | «Ғұндар» «Аялдама» ойынының жүру барысымен таныстырады, аялдама сұрақтарын береді.
| Әр топтағы оқушылар бірлесіп аялдама сұрақтарына жауап жазады: 1-аялдама-«» 2-аялдама-«» 3-аялдама-«» | Диалогтік оқыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырып
| Қызығушылығын ояту Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру үшін ғалымның суретін көрсетіп, сұрақтар қояды. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесе отырып анықтайды. | Слайдқа назар аударады. «Бұл кім?», «Бұл тарихи тұлға туралы қайдан оқып-білдіңдер?» , «Бүгінгі сабақта не туралы білетін боласыңдар?» сұрағына жауап береді.
| Мұғалімнің мадақтауы
| Сыни тұрғыдан ойлау
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны ажырату
| Барлық оқушыларға оқулықтағы мәтінмен танысып шығуға тапсырма береді. | Оқушылар оқулық мәтінімен танысып, топта бірлесіп, не туралы оқып-білгендерін айтады.
| Топ басшыларының бағалауы | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім оқушыларды сырттай бақылап,білім ,білік дағдыларын анықтап кері байланысқа шығады. Әр топқа сұрақтар беріледі. №4 топқа қосымша оқулықтардан алынған мәтін беріледі.
| «Ойлан.Жұптас.Пікірлес» жаттығуы бойынша сұраққа ойланып, бірнеше ойларын жазады: №1 топ-«Әл-Фарабидың өмірбаяны туралы не білдіңдер?» №2 топ-« Әл-Фарабидың оқып, білім алуы туралы не білдіңдер?» №3 топ- «Әл-Фараби қандай ғылым салаларын зерттеген?» №4 топ- қосымша деректерден үзінділер келтіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәтін өткізу.
| «Өзгерістерді тап!» ойыны бойынша сергіп, ауыспалы топқа бөлінеді: «Хандар», «Батырлар», «Билер», «Жыраулар» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой толғаныс | Сабақ барысында меңгерген білімдерін пайдаланып, шығармашылықпен жұмыс жасау үшін тапсырма береді. | «Батырлар»-«Абылай бейнесі тарихи деректерде»-кластер құру. «Хандар»-«Абылайдың сыртқы саясаты»-кластер құру. «Жыраулар»- «Ерліктің, еркіндіктің туы-Абылай»- постер құрастырып, қорғайды. «Билер»- «Абылай-қазақтың ұлы ханы»-ой толғау жазу. | «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер | |||||||||||||||||||||||||||||||
«Кім?», «Қашан?», «Неліктен?» сұрақтарын беру. | «Кім?», «Қашан?», «Неліктен?» сұрақтарына топ мүшелері сұрақтар дайындайды.Орындықтарына стикер жабыстырылған оқушылар сұрақтарын оқиды. | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Топ басшылары, мұғалім бағалайды.
9 ұпай –«5», 7-8 ұпай –«4», 5-6 ұпай — «3», 3-4 ұпай – «2» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
рефлексия | Сабақ жайлы өз ой пікірлерін А3 форматты бетіне стикер жабсырады(қағазға сабақтан алған әсерін жазады) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | П. 9 оқуға. Қосымша әдебиеттерден «Абылай хан» туралы дерек жинау. Кескін картамен жұмыс- «Абылай ханның жорық жасаған елдері мен аймақтарын» белгілеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||