XYII-XYIII ғ мәдениет пен ғылым.
8-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §14. XYII-XYIII ғ мәдениет пен ғылым.
Сабақтың мақсаты:
- Капитализмнің жаңа идеяларының мәдениеттің және ғылымның дамуына тигізген ықпалын айта келіп, ғылым мен ағарту салаларында жеке қайраткерлердің ашқан жаңалықтары қоғамды дамытудың жетекші күші болғандығын ұғындыру.
- Оқушыларды қоршаған ортаны игеруде ғылымның әр түрлі салаларын меңгеруге, жаңа прогрессивтік идеяларға ұмтылуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас
Әдісі:пікір-сайыс.
Көрнекілігі:карта, кесте, газет-журналдар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар».
- Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Шығыс елдерін отарлау үшін Еуропаның қандай мемлекеттері арасында күрес болды?
- «жабық есік» саясатын ұстанған елдерді атап, оның тиімді және тиімсіз жақтарын көрсетіңдер
- Капиталистік Батыс пен шығыс елдері арасындағы теңсіздікті атаңдар
- ХҮІ-ХҮІІ ғасырлар аралығында еуропалық отарлаудың аумағы қандай болды?
- Африканы алғаш отарлаушы еуропалық мемлекеттерді атаңдар
- ХҮІІІ ғасырда Үндістан үшін күрес қандай мемлекеттер арасында болды?
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
- Мәдениеттің дамуына капитализмнің жаңа прогрессивтік идеялары
- ХҮІІІ ғасырдағы –жүзжылдық ағартушылық ғасыр.
- Жеке қайраткерлердің қоғамды дамытудағы ғылым мен білім, мәдениет саласындағы құнды ой-пікірлері.
- Шығыс әдебиеті мен өнері.
- Қорытынды.
ІҮ. Сабақты бекіту:
- Мәдениет дегеніміз не?
- Қай ғалымдар қазіргі жоғарғы математиканың негізін қалады?
- Немістің ұлы астрономы Кеплер туралы әңгімелеңдер.
- ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы жаратылыстану ғылымы дамуының маңызы қандай?
Кезеңі ХҮІІ-ХҮІІІ ғғ. | Қайраткерлер | Қандай жаңалықтар ашты? | Әдбиет пен өнер саласында |
Ү. Бағалау:
ҮІ. Үйге тапсырма:§14. Кестені толтыру