Батыс Еуропада қайта өрлеу мәдениетінің қалыптасуы.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §46. Батыс Еуропада қайта өрлеу мәдениетінің қалыптасуы.
Сабақтың мақсаты:
- Италиядағы қайта өрлеу мәдениетінің қалыптасуы, дүние жүзіне әйгілі суретшілердің өмірі мен еңбегін таныстыру;
- Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
- Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің баты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- ХҮІІ ғасыр неліктен жаңа тарихи кезең деп аталды? Бұл кезең Ресей қоғамына қандай өзгерістер әкелді?
- ХҮІІ ғасырда Ресейдің жер көлемі қалай кеңейтілді?
- Ресейдің әлеуметтік дамуындағы өзгерістерді неден көруге болады?
- Аласапыран дәуірдің басталу себебі неде? Б.Годунов елде жүргізген саясатының сипаты қандай болды?
- ХҮІІ ғасырда Ресейге қарсы шапқыншылық қалай басталды? Боярлар бүлігін қай елдің королі қолдады? Лжедмитрийлер кімдер еді?
- Ресйдің саяси билігі кімдердің қолында болды?
- К.Минин мен Д.Пожарскийдің шет ел басқыншылығына қарсы күресі туралы айтып беріңдер.
- Романовтардың таққа отыруы қашан басталды? Романовтар әулеті Ресейді қанша жыл биледі?
- ХҮІІ ғасырдағы орыс мәдениеті қалай дамыды, қандай ерекшеліктері болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Италия-қайта өркендеу орталығы
- Леонардо да Винчи
- Микеланджело
- РафаэльСанти
Сабақты бекіту:
- Леонардо да Винчидің сурет өнеріндегі жаңалығы неден көрінеді? Оның «Моно Лиза» картинасы туралы айтып беріңдер.
- Леонардо да Винчи қандай ғылыми жаңғалықтар мен өнертабыстарды алдын ала болжады?
- Микеланджело өз шығармаларында адам бойындағы қандай қасиетті уағыздады?
- Рафаэль Сантидің «Сикст мадоннасының» орта ғасырлар шеберлерінің икондарынан қандай айырмашылығы бар?
- Үш ұлы шебер шығармашылығында қандай ортақ ұқсастық бар?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 46