Әл-Фараби — Шығыстың ғұлама ақыны
12.11.2014 | Қазақстан тарихы | 1-сабақ | 2-күн
| 5-сынып
| |
Сабақ тақырыбы: | Әл-Фараби — Шығыстың ғұлама ақыны | ||||
Сабақтың мақсаты: | 1.Шығыстың ғұлама ғалымы Әл-Фараби туралы түсінік беру. 2.Топтастыру стратегиясы арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту және шығармашылық ізденісін қалыптастыру. 3. Ынтымақтастыққа тәрбиелеу.Топ ережесіне бағынуға үйрету. | ||||
Сілтеме: | Қазақтан тарихынан әңгімелер 5- сынып
| ||||
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: | Шығыстың ғұлама ғалымы Әл-Фараби туралы мәлімет алады Сын тұрғысынан ойланып, топта бірлесе жұмыс жасайды. Ынтымақтастықта жаңа тақырыпты өз бетімен игереді. Шығармашылықпен ізденеді, ой қорытады. | ||||
Сабақта қолданылатын материалдар: |
| ||||
Оқыту әдістері: | АКТ СТО Оқыту үшін бағалау | 1. Диалог 2. Жеке жұмыс 3. Топтық жұмыс | |||
Дерек көздері: | Бейнежазбалар | ||||
Тапсырмалар | Миға шабуыл, топтастыру стратегиясы, постер қорғау, дискуссиялық карта.
| ||||
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І.Ұйымдастыру. Топтастыру стратегиясы (4 мин)
|
| 1. Өздері таңдап алған карточкалардың суреттері бойынша топқа бөлінеді.
3. Барлық топ бірлікте топ ережесімен танысады |
ІІ. Миға шабуыл. (5 мин)
| Суреттері бар карточкалардың артында берілген сұрақтар бойынша жауап алады.
| Карточканың артындағы сұрақтар бойынша жауап береді |
ІІІ. «Қызығушылықты ояту» (5 мин)
| Ұлы Жібек жолы туралы, Әл-Фараби туралы бейнебаяндар көрсету арқылы сыни тұрғыдан ойлануға бағытталған сұрақтар қояды.
| Бейнежазба арқылы оқушылар өз ойларын айтады. |
ІV. Мәтінмен жұмыс
3 мин
7 мин
4 мин
V. Дискуссиялық карта (6 мин)
| Топтық тапсырма: Әр топқа Әл-Фараби туралы мәтін тарату
Бейнежазба, мәтін арқылы постер жасату
постер қорғату
Жаңа тақырып бойынша қамтылған дискуссиялық картаны оқушыларға таратады.
| Оқушылар мәтінмен өз бетімен танысады.
Барлық топ Әл-Фараби туралы белгіленген уақыт ішінде флипчартқа жазып шығады және қорғайды.
Оқушылар дискуссиялық картаға жауаптарын жазып, топтар бір-бірін тексереді.
|
Үй тапсырмасын беру (1 мин) | Үй тапсырмасын білу, түртіп алу | |
Бағалау (3 мин) | Оқушыларды формативті және жиынтық бағалау. Топтағы белсенді оқушыларға жетон беріледі. Алған жетон түсіне қарай баға қойылады. Қызыл түс-«3», сары түс-«4», жасыл түс-«5» | Топтағы тексерген картасына баға қою арқылы, оқушылар бір-бірін бағалайды. |
Рефлексия (2 мин ) | Сабақтан алған әсерлерін, көңіл- күйін білдіру үшін стикерлер тарату | Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге бейнелейді. |