Қазақстанда көшпелілер өркениетінің пайда болуы және оның дамуы
Сабақтың тақырыбы: «Қазақстанда көшпелілер өркениетінің пайда болуы және оның дамуы»
Күні:
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Көшпелі қоғамның өзіне тән белгілерін, шаруашылық, сауда, кәсіптік
ерекшеліктерін көрсету, әлеуметтік-саяси дамуын түсіндіру, ежелгі көшпелілерде
мемлекеттік қоғамдық құрылым болғандығын, ондағы басқару жүйесі мен әскери
істің дамуы жетілдіріп отырылғанын түсіндіру;
Дамытушылық: Проблемалық сұрақтарды талқылау арқылы логикалық ойлау қабілеттерін
жетілдіру, өз бетімен іздену дағдыларын қалыптастыру;
Тәрбиелік: Өз елінің өткеніне құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, баяндау, мәтінмен жұмыс, 5 жолды өлең стратегиясы
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан тарихынан топтамалар
Б А Р Ы С Ы:
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа назарын аудару, тілек тілеу
Қызығушылықты ояту
Үй тапсырмасын тексеру сұрақтары:
- «Қазақ» сөзінің шығуы жөнінде ғалымдар пікірлерін салыстырыңыздар
- «Жүз» сөзінің мағынасы жөнінде білесіңдер ме?
- «Алаша хан» аңызында қандай оқиға бейнеленген?
- Қазақ жүздерінің пайда болуы қай уақытқа сәйкес келеді, оларға қарасты рулар мен аумағын ажыратып беріңіздер
Жаңа сабаққа көшу:
- «Номад», «номадизм» ұғымының мәнін кім ашып береді және оның қазақ халқына қатысы не?
Мағынаны тану
Жоспар:
- Қазақстанда ежелгі дәуірде мал өсірудің пайда болуы
- Көшпелі мал шаруашылығының дамуы
- Көшпелі өркениеттің Қазақстандағы көріністері
- Қоғамдық құрылыс
- Көшпелі қоғамдағы әскери іс
Ұсынылатын сұрақтар:
І қатарға:
- Қай уақытта ежелгі адамдар малды қолға үйрете бастаған?
- Қола дәуірінің алғашқы кезеңінде, яғни б.з.б 2-1 мыңжылдықта қоғамда қандай кәсіптер өмірге енді?
ІІ қатарға:
- Мал шаруашылығының түрлеріне кесте толтырыңдар(түрлері, таралған аймағы)
- Көшпелі мал шаруашылығы дүние жүзі өркениетінің дамуында шаруашылықтың басқа салаларынан кем түспеген, дәлелдеңіз?
ІІІ қатарға:
- Есік обасынан табылған күміс тостағанда жазылған сөздердің мәтіні қандай және ол нені білдіреді?
- Ежелгі тайпалардағы басқару жүйелерін салыстырыңдар?
ІҮ қатарға:
- Сақтардың әскери өнері барынша дамыған тайпа болғандығын дәлелдейтін деректерді атап беріңдер?
- Ғұндар әскерінің құрамы қалай бөлінген?
- Әскерді қалай басқарған?
- Батыс Түрік қағанатын құрайтын тайпаларды атаңыз?
Негізгі мәлімет
Б.з.б. 3 мыңжылдық, энеолит кезеңі – малды қолға үйрету қалыптасқан
Б.з.б. 2-1 мыңжылдық – отырықшы мал өсіру мен жер өңдеу кәсібі пайда болған
Мал шаруашылығының түрлері | Таралған аумағы |
Көшпелі | Батыс және Орталық Қазақстан |
Жартылай көшпелі | Жетісу, Шығыс қазақстан, Батыс Алтай, тау бөктерлері |
Отырықшы | Оңтүстік Қазақстан, Сырдария, Шу, Талас, Кеген |
Көшпелі өркениет артықшылықтары:
- Есік обасындағы алтын киімді адам бұйымдары материалдық мәдениеттің;
- Алтыннан жасалған зергерлік бұйымдар – рухани мәдениеттің;
- Күміс тостағандағы жазу – мемлекеттіліктің;
- Бесшатыр, Түгіскен, Ұйғарақ күмбездері – сәулет өнерінің дамығандығын дәлелдейді.
Күміс тостаған түбінде: «Халықта азық-түлік мол болғай!»деген тілек мемлекеттің болғандығын көрсетеді.
Ежелгі тайпалық бірлестіктер | Жоғарғы басшыларының титулы |
Сақ | Патша |
Үйсін | Гуньмо, күнби |
Қаңлы | Хан(иелік басшылары – кіші хан) |
Ғұн | Шаньюй, тәңірқұт |
Сармат | Әскербасылар |
Сақтардың әскери өнері туралы деректер:
Геродот: «Скифтерді ешбір жау әскерлері қуып жете алмаған»
«Сақтардың барлығы бірдей әскер қатарында қызмет еткен»
Ежелгі дәуір деректері: «Сақтардың жорыққа шығар алдында өздері құрбандыққа шалған мал
терісінің үстіне отыруы салт»
Ғұн әскерлерінің құрамы: ондық, жүздік, мыңдық, онмыңдық(түмен)
Батыс Түрік қағанаты тайпалары: 5 дулу, 5 нушеби(«он оқ будун»)
Ойтолғаныс
«Көшпелілер өркениетінің қазақ елінің дамуында қандай әсері болды?»
Жағымды Жағымсыз
Қорытындылау
Көшпелі өркениет – көшпелі қоғам экономикасының қайнар көзі мал өсірудің және
одан алынатын өнімнің өсуі
Бағалау
Үйге тапсырма беру: § 13 оқу