Көшпелі мал шаруашылығы
Күні | 9.12.2014ж №27 | |||||||||||
Сыныбы | 6-А,Г | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Көшпелі мал шаруашылығы | |||||||||||
Сабақтың мақсаты: | 1. Оқушыларға көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы мен пайда болу себебін, малшылардың ғасырлар бойы мал өсіру,баптау,үзбей көшіп жүруін және баспаналары туралы айтып,жаңа сабақты меңгерту 2. Оқушыларды тарихты ғылыми тұрғыдан талдауға, оны саналылықпен түсіне білуге үйрету,олардың қабілетін жан-жақты дамыту 3. Оқушыларды өз еліне деген сүйіспеншілікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу | |||||||||||
Сабақтан күтілетін нәтиже: | Оқушылар өз беттерімен білім алуға дағдыланады, жаңа білімді игереді,ерте темір дуіріндегі Қазақстан мәдениеті туралы қажетті білімді алып,оны өзіндік жұмыс кезінде іске асыра алады.
| |||||||||||
Белсенді оқыту әдістері | топпен жұмыс | |||||||||||
Бағалау | топтық бағалау | |||||||||||
Дереккөздер: | Оқулық, карта, Ежелгі Қазақстан кітабы.слайд | |||||||||||
Тапсырмалар: | Кеспе үлестірмелі материалдар | |||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Күтіл нәтиж. | |||||||||
Ұйымдастыру
1.Қызығушылығын ояту
| 2 мин
10 мин | Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,сабаққа зейінін аудару
Өткен тақырыпты қайталау мақсатында әр топ өзінің тобының атын қорғап өтеді
1.Палеолит 2.Мезолит 3.Неолит 4.Энеолит 5.Қола дәуірі | Орындарынан тұрып амандасып,сабақта кім бар, жоғын айтады
Әр топ өзінің топтарының аттарын ауызша қорғап өтеді
Әр дәуірлердің аталу себептерін, қандай уақыт аралығын қамтитынын, негізгі жаңалықтарын атап береді
|
Өткен тақырыпты пысықтау | ||||||||
2.Мағынаны ашу
.
3.Ой толғаныс
| 3 мин
10 мин
5 мин
3мин
2 мин
3мин
5мин
1 мин
1 мин | 1тапсырма. Ерте темір дәуіріне арналған видеороликті көрсету Енді балалар осы видеороликтен бүгінгі жаңа тақырыбымыздың мақсатын біле аламыз ба?
Енді көрсетілген видеороликтен не білдік,оқулықпен салыстырып оқиды
2.тапсырма тақырып бөліп беріледі 1. 2. 3. 4 Киіз үйдің құрылысына сипаттама бер 5.Ерте темір дәуіріне сипаттама
3.тапсырма. Жануарлардың қай түрі көшпелі,қай түрі отырықшы мал шаруашылығында көп өсіріледі?себептерімен
Бұл тапсырманы сабақта атсалыспай отырған оқушыларға тиісті 4 тапсырма. 1.қар астындағы шөпті аршып жейтін мал
2.малды бір жерден екінші жерге ауыстырып бағатын мал шаруашылығы 3.көшпелілердің жиналмалы баспанасы 5.тапсыр.Анаграм маны шешу ЙКЗИҮІ ҚАҢАҚ ЕРЕГЕК РАТҚЫУ АҢЫҚРША
Сөз табыңдар.Сөз әріптерден тұрады.Бірнеше әріптен бірнеше сөз құрауға болады.Мысалы,тарих,көшпелі сөзімен
Бүгінгі сабағымызға қатысты сөздерді тауып қорапқа салу керек
Кестені толтыру.Қола дәуірі мен темір дәуірінің жаңалықтары
Үй тапсырмасы
Бағалау
| Орындарында отырып мұқият көріп,тыңдайды
Оқушылар мақсатын айтады
Тақырыпты өз беттерінше оқиды.
Түсініктерін постермен қорғайды
Жылқы
Көшпелі мал шаруашылығы
Киіз үй
Киіз үй Қаңқа Кереге Уықтар Шаңырақ
Орындарында отырып тапсырманы орындайды
АР,ТАР,ХАТ,ТИР,ХИТ
Қола,Киіз үй,Жайлау,Қыстау,Мезолит,Шаңырақ,Көшпелі мал шаруашылығы
Көшпелі мал шаруашылықтың тигізген пайдасы тақырыбына Эссе жазу
Әр топ өздерінің жинақтаған бағаларын топ басшысына беру |
Жаңа тақырыпты меңге реді |