Римнің мәдени өмірі
Сабақтың тақырыбы: §32. Римнің мәдени өмірі
Сабақтың мақсаты: Рим қалаларының мәдени орталыққа айналуын, сурет, мүсін өнерінің дамуын анықтап, христиан дінінің қалыптасуы туралы түсіну
Сабақтың міндеті:
- Рим мәдениетінің өзіндік ерекшеліктерін ұғыну.
- Мәдени мұраларды қорғау, оларға деген құрмет сезімін қалыптастыру.
- Әсемдікке, эстетикалық талғамдарға баулу.
Сабақтың нәтижесі:
- Ежелгі Римдік қалалар мен қала өмірін қазіргімен ұқсастықтарын салыстырып
біледі, сәулет өнері мен мүсін өнерінің ерекшеліктерін анықтайды.
- Христиан дінінің шығу тарихымен танысады. Әлемдік 3 діннің бірі екендігін
біледі. Рим мәдениетінің дүниежүзілік маңызын түсінеді, оқып-біледі.
- Жаңа тақырыпты игеру барысында оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауы дамиды, топта оқушының жұмыс жасай білуі анықталады, белсенділігі төмен оқушылардың ынтасы артады.
Сабақтың көрнекілігі: 1. «Ежелгі Рим» картасы.
- Дүние жүзінің саяси картасы
- Интерактивті тақта, слайдтар
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа
бөліп отырғызу.Топ жетекшісін сайлау. Бағалау парағын
үлестіру.
Үй тапсырмасын тексеру.
«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы тексеру.
- Ежелгі Римде балалар неше жастан бастап оқыған ?
- Білім берудің екінші сатысында оқытылған ең басты пәндерді ата ?
- Цицерон “римдіктер геометрияны не үшін оқып үйренген” деп жазды ?
- Рим поэзиясының “алтын ғасыры” деп қай кезеңді айтамыз ?
5.“Энеида” поэмасының авторы кім ?
- Қай ақын өз шығармаларында Августың жеке басын, қызметін мадақтаған, Рим
қаруын дәріптеген, достықты уағыздаған ?
- Цицеронның қанша трактаттары мен хаттары, шығармалары сақталған ?
- Цицерон кімнің шығармаларын жоғары бағалаған ?
- Римде қабылданған қай жылғы заң нормалары халықаралық қатынастарды да
қамтыды ?
- Римде б.з.б. II және I ғасырларда жаңа заңдар мен ережелер неге сүйеніп
жасалды ?
Үйге тапсырма мен жаңа сабақты байланыстыру.
Жаңа сабақ:
Жоспар:
- Қалалар мен қала өмірі
- Сәулет өнері
- Мүсін өнері
- Христиан дінінің шығуы
- Рим мәдениетінің дүниежүзілік маңызы
«Топтастыру стратегиясы» арқылы мағынаны ашу
Әр оқушыға жеке мәтін беріледі. Оқушы INSERT әдісін пайдаланып оқу.
1.Іштей оқиды. Түсінеді. Ойланады. v білемін
- Өзінің оқығанын топта талқылайды. + жаңа білім
? тереңірек білгім келеді — менің пікіріме қайшы
Әр топтағы 4 оқушы 4 жоспарды кезекпен бір-біріне түсіндіреді.Топтағы талқылау аяқталған соң, экраннан суреттер көрсетіліп, сұрақтар қойылады. Сол сұрақтарға кітаптан оқыған мәліметі бойынша жауап беріледі.Экраннан қосымша мәліметтер де көрсетіледі.
Т а п с ы р м а л а р :
1-топқа “Қала өмірі” (РАФТ әдісін пайдалану)
2-топқа “Мен ежелгі Рим театрында болдым” (әңгіме құрастыру)
3-топқа
Не таңқалдырды? | Неліктен? | Сұрақ |
4-топқа “Тарихи сынақхат”
Қорытындылау: «Рим мәдениетінің дүниежүзілік маңызын» айту.
Бағалау критериі бойынша бағалау. Шығу парағын толтыру.
Үйге тапсырма: Венн диаграммасын пайдалана отырып, Римнің мәдени өмірі мен
Грекияның мәдени өмірін салыстыру.