Ежелгі Қазақстан тарихы Сабақтың тақырыбы: §24. Сарматтардың қоғамдық құрылысы, шаруашылығы мен тұрмысы
6-сынып. Ежелгі Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §24. Сарматтардың қоғамдық құрылысы, шаруашылығы мен тұрмысы
Сабақтың мақсаты:
- Қоғамдық құрылысы, тұрмысы,шаруашылығы, заттай мәдениеті, ескерткіштері туралы баяндай отырып, білімді, азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Әдісі: баяндау
Көрнекілік:карта, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- Сарматтар ескерткіштері Қазақстанның қай аймақтарында табылған? Картадан көрсет.
- Савроматтар мен сарматтардың байланысы қандай?
- «Савромат-сарматтардың көне замандағы орны» деген тақырыпта эссе жаз
- Сарматтар туралы жазған тарихшыларды ата.
Жаңа сабақтың жоспары:
- Қоғамдық құрылысы.
Сарматтардың қоғамдық құрылысы | |
Алғашқы қауымдық құрылыс ыдырап, мүлік теңсіздігі шықты | Әскери демократия жетілді |
Сармат қоғамында әскери демократия әйелдерге де қатысты болды. |
- Сарматтардың тұрмысы
- Сарматтардың шаруашылығы
Сарматтардың шаруашылығы | |
Сарматтар негізінен көшпелі мал шаруашылығымен айналысты | Жылқының тебіндеуге үйренген түрі және жорықтарға мінетін қазанаттар өсірілді |
Батыс сарматтар отырықшылық салтқа көшті | Сарматтар өмірінде аңшылық үлкен рөл атқарды |
Зергерлік өмір жоғары дамыды |
- Сарматтардың заттай мәдениеті
- Соңғы сармат кезеңінің Атырау облысы Жылыой суданы жерінен табылған аралтөбе ескерткішінен үш оба қазылған. Қабірден көсемнің қару-жарағы, әшекейлі бұйымдарынан басқа абыз асатаяғының бөліктері табылған.
Сабақты бекіту:
- Сарматтарда әлеуметтік-тұрмыстық теңсіздік болғанын неден көреміз?
- Әскери демократияның мәні неде?
- Сарматтардың әсемдік заттарын ата.
- Сармат ыдыстарында кейінгі қазақ ыдыстарымен ұқсастық бар ма?
- Сармат ескерткіштерінің ерекше белгілерін ата.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §24. Өзін-өзі тексеру сұрақтарына жауап беру.