Арифметикалық және геометриялық прогрессия
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессия
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:
Арифметикалық, геометриялық прогрессиялардың қасиеттерін, ерекшеліктері мен ұқсастықтарын, формулаларын сатылай, жүйелі, комплексті меңгерту. Есептер шығаруда дұрыс қолдана алуға үйрету.
- Дамытушылық:
Оқушылардың ойлау, есте сақтау, елестету қабілеттерін, танымын дамыту.
- Тәрбиелілік:
Оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Қорытындылау сабағы
Сабақтың әдісі: Сатылай комплексті талдау технологиясын, сұрақ-жауап, есептерді шығару, тест алуда деңгейлеп оқыту технологиясын қолдану.
Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, тест карточкалары, бағалау беттері
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Негізгі бөлім
|
|
|
- Анықтамасы
- Тану
Арифметикалық прогрессия Геометриялық прогрессия
2.1. а1, а2, а3, …, аn Мысалы 1, 4, 7, … а2 — а1 = а3 – а2 = …= an-1 – an=d
2.2. (an) – арифметикалық прогрессия а1 – бірінші мүше d – айырымы n – мүшелерінің саны аn – n-ші мүшесі Sn – алғашқы n мүшесінің қосындысы | b1, b2, b3, …, bn Мысалы 2, 4, 8,16 … b2 : b1 = b3 : b2 = …= bn+1 : bn=q
(bn) – геометриялық прогрессия b1 – бірінші мүше q – еселік n – мүшелерінің саны bn – n-ші мүшесі Sn – алғашқы n мүшесінің қосындысы |
2.3. Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар –
тізбектер. Тізбектер бірнеше тәсілдермен берілетінін еске түсіре кетейік:
2.4. Математикалық белгі
Арифметикалық Геометриялық
прогрессия прогрессия
- Қасиеті
Мысалы
1, 3, 5, 7, …
= 3;
= 5
| ||||
Мысалы
2, 22, 23, 24, …
= 22
= 23
- Маңызды түйін
4.1. Рекурренттік формуласы
an+1= an + d, nN bn+1= bn q, n N
4.2. Қабылдай алатын мәндері
a1 d — сандар b1 0, q 0
d – айырымы q – еселігі
4.3. Жалпы мүшесінің формуласы
an = a1 + (n-1)d bn = b1 qn-1
Айырымын табу: Еселікті табу:
d = an+1 — an q =
4.4. Алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы
Sn = Sn = (q 1)
4.5. Шексіз кемімелі
геометриялық
прогрессияның
қосындысы
S = ; < 1
- 5. Түрге айыру
5.1. Арифметикалық прогрессия
d>0, өспелі
айырымы арифметикалық прогрессия
d<0, кемімелі
5.2. Мүшелері тұрақты бір ғана сан болатын тізбек тұрақты
геометриялық прогрессия деп аталады.
Мысалы: 4, 4, 4, … тізбегі q = 1 болғанда тұрақты
геометриялық прогрессия болады.
- Түрлену
Арифметикалық прогрессия Геометриялық прогрессия
6.1. мүшесін табу
a1 = 2 b1 = 3
d = 5 q = 2
a7 — ? b5 — ?
а7=a1+6d=2+30=32 b5=b1q4=324=316=48
6.2. Айырымын табу 6.3. Еселігін табу
a1=5 b1 = 3
a2=7 b2 = 9
d — ? q — ?
a2 = a1 + d b2 = b1 q
d = a2-a1 q = = = 3
d = 2 q = 3
6.4. мүшелерінің қосындысын есептеу
a1 = 9 b1 = 1
a2 = 13 q =
S5 — ? S4 — ?
d = a2 – a1= 13 – 9 = 4 b4 = b1q3 = 1()3 =
a5 = a1 +4d = 9+16=25
S5 = = = 85 S4 = = = = 2 = =1
- Есептер шығару
| ||
| ||
| ||
| ||
|
№1. Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 5-ке тең, айырымы 7-ге тең, оның он екінші мүшесі неге тең екенін бізден сұрайды. Берілгені: а1=5 d=7 a12=? Шешуі: a12 = a1 + 11d=5+117=82 Жауабы: 82 №3. Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 25-ке, айырымы 4-ке тең, оның алғашқы он мүщесінің осындысын табыңдар. Берілгені: a1= 25 d=4 S10 — ? Шешуі: a10 = a1 + 9d=25+94=61 S10 = = 5 86 = 430 Жауабы: 430
№5. Берілгені: a10 = 120 d = 12 a1 — ? Шешуі: a10 = a1 + 9d a1=a10-9d=120-108=12 a1=12 Жауабы: 12
| №2. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 3-ке, еселігі — ге тең, оның үшінші мүшесі неге тең екені бізден сұрайды. Берілгені: b1=3 q= b3=? Шешуі: b3= b1q2=3= 3= Жауабы: №4. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі мен үшінші мүшесінің қосындысы 60-қа тең, еселігі 3-ке тең. Оның алғашқы төрт мүшесінің қосындысын табыңдар. Берілгені: b1+b3 = 60 q = 3 S4 — ? Шешуі: b3 = b1 q2 b1 + b1q2 = 60 b1(1+q2)= 60 b1(1+9)= 60 10b1=60 b1=6 S4 = = 380 = 240 Жауабы: 240
№6. Берілгені: b1=5 b5=3125 q — ? Шешуі: b5=b1q4; q4===625 q4 = 625 q4 = 54 q = 5 Жауабы: q = 5 |
- Деңгейлік тапсырмалар бойынша тест алу
Топ | Рет саны | Тапсырмалар | Жауаптары | |||||
Берілгені | Табу керек | А | В | С | ||||
А | 1 | a1= –3,a2=10 | d | 13 | 3 | -13 | ||
2 | b1=3, q=2 | S5 | 36 | 93 | 30 | |||
3 | a1=5, d=4 | a6 | 25 | 27 | 30 | |||
Топ | Рет саны | Тапсырмалар | Жауаптары | |||||
Берілгені | Табу керек | А | В | С | ||||
B | 1 | a1= 3,d=2 | a30 | 65 | 61 | 67 | ||
2 | b1=7, q=4 | b4 | 448 | 508 | 334 | |||
3 | b1=3, q=3 | S6 | 1092 | 1016 | 1025 | |||
Топ | Рет саны | Тапсырмалар | Жауаптары | |||
Берілгені | Табу керек | А | В | С | ||
C | 1 | b1= –3,q= | b5 | — | — | |
2 | b4=24, b6=96 | q | 2 | 2 | 3 | |
3 | a4=10, a6=20 | а1 | -5 | -7 | 5 |
- Шығармашылық жұмыс (үй тапсырмасы бойынша)
Математика тарихынан
1-оқушы: Егер арифметикалық прогрессия туралы айтсақ,
неміс математигі К.Гаусс (1777-1855) бастауыш класс оқып жүргенінде мұғалім есептің шартын оқып болмай жатып-ақ 1-ден 100-ге дейінгі натурал сандардың қосындысын тапқан.
2-оқушы: Геометриялық прогрессияның ертедегі есебінің бірі
«Үндінің патшасы Шерамның шахматты ойлап тапқан ғалым Сетаға бермек болған сыйлығын есептей келгенде «Бүкіл дүние жүзінің астығы» жетпейтін орасан көп сан шығады».
1-оқушы: Мысырлықтардың Ринд папирусының кейбір
есептерін прогрессия есебі деуге болады. Мысалы: «10 өлшем арпаны 10 адамға бөліп бер, әр адамға беретін арпа өлшемнің бір-бірінен айырмасы болсын».
Папирусқа 7 санының дәрежелері 7, 72, 73, 74, 75 және оның жанына: үй, мысық, тышқан, арпа, өлшем деген сөздер жазылған. Мұны шешіп оқыған тарихшы «7 үйдің әр қайсысында 7 мысық бар, әр мысық 7 тышқан жейді. Әр тышқан 7 арпаның масағын жейді, әр масақта 7 өлшем арпа өседі» деген болу керек дейді. Мұндай есептер түрліше өзгеріп басқа халықтарға тарады.
2-оқушы: Прогрессиялар мен тізбектер жөніндегі ілімнің
алғашқы нысандары мысырлықтар мен вавилондықтардан басталды. Олар бүгінгі біздің сабағымыздағы қорытып шығарған формулаларымызды пайдаланып есептер шығарған деп қорытындылағымыз келеді.
- Үйге тапсырма № 254, № 284, № 312
- Бағалау