ЖАЙ БӨЛШЕКТЕРГЕ АМАЛДАР ҚОЛДАНУ
5 сынып Математика Сейтенова А.Е.
Сабақтың тақырыбы: ЖАЙ БӨЛШЕКТЕРГЕ АМАЛДАР ҚОЛДАНУ
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жай бөлшектерді, аралас сандарды қосу, азайту, бөлу және көбейту, коор
динаталық сәуленің бойынан нүктенің координатасын табу ережелерін қайталап;
тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, тиянақтау, бекіту, бағалау.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық, жан- жақты ойлау, жылдам есептеу қабілетін дамыту; жұппен жұмыс жасау қабілетін; ақпаратты көзбен және түйсіну арқылы қабылдау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Эстетикалық тәрбие, жауапкершілік, топпен және өздігінен жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: жеке, топпен, фронтальді
Көрнектілігі: Интерактивті тақта, түрлі түсті қарындаш, таратпа материал
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
- Ұйымдастыру бөлімі.
- Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
- Қайталау. (Ауызша)
Тапсырманы орындай отырып оқушылар жай бөлшектердің ережесін, яғни дұрыс, бұрыс бөлшек, аралас сан ережелерін қайталап, еске түсіреді. 1-3 есепте аралас саннан бұрыс бөлшекті, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырады. 4-5 тапсырманы орындай отырып оқушылар ой өрісін дамытуға тарихи мәліметпен танысады.
№1. Берілген бөліктер бойынша аралас сан құрап, осы санды бұрыс бөлшекке айналдыр.
Жауабы:
№2. Берілген бөліктер бойынша бұрыс бөлшек құрап, осы санды аралас санға айналдыр.
Жауабы:
№3 Есептен дұрыс бөлшекті, бұрыс бөлшекті, аралас санды теріп оқыңдар. Дұрыс және
бұрыс бөлшекке, аралас санға анықтама беріңдер.
№4.Координаталық сәуледегі нүктелердің координатасын табыңдар. Координаталық
сәулеге анықтама беріңдер.
№5. Егер бөлшектерді өсу ретімен орналастырсаңдар б.э.д. 2 ғасырда Ежелгі Египте өмір
сүрген грек ғалымының есімін оқисыңдар. Ол бірінші болып Жердің пішіні дөңгелек болып
келеді деп жобалаған.
О | Ф | А | Э | Т | Н | Е | С | Р |
Ж: ЭРАТОСФЕН
- IV. Практикалық жұмыс. Стандартан тыс есептер шығару
Оқушылардың ақпаратты көзбен және түйсіну арқылы қабылдау қабілетін дамытуға байланысты алдына есептер жазылған парақ беріледі. Жұмысты орындауда түрлі түсті қарындашты қолданады. Жұмыс аяғында экранға шыққан жауабы бойынша жұбтары тексереді.
|
Берілген бөліктер бойынша суретті бояңдар.
|
Тетікшеге 1 литр су сияды. Берілген бөліктер бойынша әр түтікте қанша миллилитр су бар? ( Бөлік бойынша түтікшелерді бояп, миллиметрін жаз.)
- Есепте. Бұл этапта оқушылардыңлогикалық және жан- жақты ойлау, жылдам есептеу қабілетін дамытуға арналған. Жай бөлшектерді азайту және қосу ережелерін қолданады.
Сурет бойынша жай бөлшек құрап, амалдарды орында.
——————————————————————————————————————————-
——————————————————————————————————————————-
——————————————————————————————————————————-
——————————————————————————————————————————-
——————————————————————————————————————————-
——————————————————————————————————————————
- Өздік жұмысы.
I нұсқа II нұсқа
1) + | 1) + |
2)4 – 2 | 2) 3 – 1 |
∙ | 3) ∙ |
4) 4 : 1 | 4)11 : 2 |
5)6 : | 5) 2 : |
VII. Қорытынды.Оқушыларды бағалау парағы.
№
| Аты —жөні | Сабақтың этаптары | ||||
Ауызша жұмыс | Практикалық жұмыс | Есепте | Өздік жұмысы | Қорытынды | ||
1 | ||||||
2 |
VIII.Үйге тапсырма:№864, №865, № 866. §4.1-§4.8 ереже жаттау.
- IX. Рефлексия.
- Сабақ ұнады ма?______________________
- Сабақта не ұнамады?__________________
Мұғалімге баға қой. ____________________
- Өзіңді бағала. _______________________
- Сабақтың қандай түрі ұнады?__________