Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер
Пән: геометрия, 7 -сынып | Күні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы: | Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты | Үшбұрышқа оның қасиеттері бойынша сырттай шеңбер сызуды үйрену
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже | А) Үшбұрыш, және олардың түрлерін, шеңбердің анықтамасын біледі В) Үшбұрыш, бұрыш және олардың түрлерін біліп, қасиеттері бойынша сипаттай алады. С)Үшбұрышқа сырттай шеңбер сызып, оны салуы бойынша тұжырым жасайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың әдіс тәсілдері | Сыни тұрғысынан ойлау: «Ыстық орындық», «Ой толғау», «Джигсо» әдісі, семантикалық кесте, «Кезбе тілші»
Жаңа әдіс-тәсілдер: түрткі сұрақ, сұрақ-жауап әдісі, жұптық, топтық әңгіме, қайта бағыттау сұрақтары,«жоғары және төменгі деңгейлік сұрақтар»; Оқыту формасы: жеке, жұптық, топтық жұмыс. Бағалау: «Бағдаршам», «Басбармақ», фигуралар арқылы «өзін-өзі бағалау», Рефлексия: «Блоб»ағашы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар | К.О. Бүкүбаева, А.Т. Миразова «Геометрия,7 сынып», Алматы: Атамұра, 2012. «Дидактикалық үлестірме материалдар», Алматы: Атамұра, 2003. АКТ, топтарға арналған тапсырма парақтары, «МИФ» журналы, ғаламтор желісінен алынған тапсырмалар, қарындаш, циркуль, сызғыш. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе
| Сергіту сәті Дене жаттығуы Топқа бөлу. Оқушылар әр түрлі түсті фигуралар арқылы 4 топқа бөлінеді. Әр топ өз орындарына жайғасады.
Әр критериге жауап беруі 5 ұпаймен бағаланады.
Ұпайды бағаға айналдыру шкаласы
Сайланған топ басшыларға бағалау парақтарын үлестіремін.
| Мұғаліммен амандасады. Дене жаттығуын жасап, сергіп алады. Топтарға бөлінеді.
|
Тұсаукесер | Анықтаңдар: Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісімен тексеремін.
Әр топқа үшбұрыштың түрлерін және шеңбердің фигураларын беріп, олардың сәйкестендіру арқылы «Ой толғау» жүргіздім.
| Бір-бірлерінің жауаптарын тыңдай отырып, толықтырады.
«Басбармақ» әдісі бойынша оқушылар бағалайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім | Жаңа тақырыпты түсіну «Джигсо» әдісі бойынша оқушылар тақырыпты кеңінен ашады, түсінеді
| Тақырыпты түсінгендері туралы «Бағдаршам» әддісін қолданады
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ендігі тапсырма жұпта мәтінмен жұмыс. Оқушыларға семантикалық кестеде бірнеше тапсырма беріледі. Тапсырманы жұбымен талдап отырып орындап, жауаптарын келесі жұптармен салыстырады, топта бөліседі.
| Оқушылар жұппен жұмыс істей отырып, әр жұп бір – бірінінің жұмысын тексереді. Қателерін дұрыстап топта бөліседі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Келесі тапсырма электронды оқулықпен жұмыс «Үшбұрыштар» тақырыбы бойынша тапсырма орындайды.
| Жеке жұмыстанып, жауабын тақтада тексереді.
«Фигуралар» арқылы өзін-өзі бағалайды.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті Берілген түрлі түсті фигуралар бойынша оқушының бейнесін жасау
| Оқушылар өз талғамы бойынша оқушы бейнесін жасайды.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дарындылық, жас ерекшеліктеріне сай деңгейлік тапсырмалар. А) Шеңбердің анықтамасын және элементтерін ата. В) Қабырғалары бойынша түрлеріне қарай үшбұрыш сыз. Әр үшбұрышқа сырттай шеңбер сызып, берілгенін жаз С) Қабырғалары бойынша үшбұрыш сыз. Әр үшбұрышқа сырттай шеңбер сызып, берілгенін жазып, Венн диаграммасында салыстырыңдар.
Әзірге кедергісі бар балаларға:
Шеңбердің анықтамасын және элементтерін ата.
| Оқушылар таңдаған қағаздарының түсі бойынша есептерін тақтаға, дәптерге орындайды.
Дарынды оқушы орнында жұмыс жасайды.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бөлім | «Кезбе тілші»
| Оқушылар «Кезбе тілші» әдісі бойынша сабақты қорытындылап өтеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | Ережелерді жаттау. | Берілген тапсырманы күнделікке жазып алу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Топтағы бағаларын талдау, қорытынды бағаны шығару. | Топтағы оқушылар бірін-бірі бағалау критерийлері бойынша бағалайды
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс жазу
|
| Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қағазға мына сұрақтар бойынша жазып береді.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | «Блоб» сынып бөлмесі | «Блоб»ағашы арқыл оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерін көрсетеді және түсіндіреді.
|