Логарифмдік теңдеу және теңсіздік.
Сапарғалиева Ұлмекен Дүйсенқызы
Ақтөбе қаласы
№41 жалпы білім беретін орта мектебінің І дәрежелі математика пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы Логарифмдік теңдеу және теңсіздік.
Сабақтың мақсаты.Логарифмдік теңдеулер бойынша алған білімдерімізді жүйелеу.
Сабақтың міндеттері.1 Логарифмдік теңдеулердің шешу жолдарының тиімді тәсілдерін есеп шығаруда білім,біліктерін арттыру.
- Теориялық білімдерін практикада ұштастыра отырып,ойлау және есте сақтау,танымдық қабілеттерін дамыту.
- Оқушылардың белсенділігін арттыру,өз бетінше оқып,ізденуге,шығармашылық қабілетін дамытуға,уақытты ұтымды пайдалануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі.Қорытынды сабақ.
Сабақтың әдісі.Сын тұрғысынан ойлау.
Сабақтың барысы 1.Ұйымдастыру.
2Қайталау сұрақтары (ассосация)
3.Бес жолды өлең
4.Оқулықпен жұмыс
- Тест тапсырмасы
- .Семантикалық карта
- Бағалау
І.Оқушылардың сабаққа дайындығын,қатысымын тексеру.
|
ІІ.Қайталау сұрақтары
1Қандай теңдеулерді білеміз
2 Логарифмдік функция қасиеттері
- . Логарифмдік теңдеудің анықтамасы
- Логарифмдік теңдеуді шешу жолдары
ІІІ.Теңдеуге Бес жол өлең жазу.
ІҮ.Оқулықтан Класта №208,№209 есептер шығару(3,4)
Үйге№208,209(1,2)№210
І нұсқа
№1 Тењсіздіктіњ ењ үлкен оњ бүтін шешімін көрсетіњіз:
4
№2 Тењсіздіктіњ бүтін шешімдерініњ саны
0
№3 Тењсіздікті шешіњіз:
x>3
№4
функциясынын аныкталу облысын табыныз
{Дұрыс жауап}= (0; )
№5
функциясынын аныкталу облысын табыныз
{Дұрыс жауап}= (; ]
№6 Тењсіздіктіњ ењ кіші бүтін шешімін көрсетіњіз:
ІІ нұсқа
№1Тењсіздікті шешіњіз:
№2 Тењсіздікті шешіњіз:
№3 Тењсіздіктіњ ењ үлкен бүтін шешімін көрсетіњіз:
2
№4 Теңсіздікті шешіњіз:
(0;1)
№5 функциясынын аныкталу облысын табыныз
{Дұрыс жауап}= (3; 3,5]
№6
функциясынын аныкталу облысын табыныз
{Дұрыс жауап}= (2; 3).
Ү.Мына кестеде тігінен тапсырмалар берілген,ал көлденеңнен жауаптары берілген.тапсырма мен дұрыс жауап келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ ,білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады. «Білім-басты мұрат»
Жауап | 0 | 1 | 3 | 0,5 | 1,5 |
тапсырма | |||||
2²٭ =8 | Д | А | Е | А | М |
5³٭ =125 | Ә | І | Н | П | В |
4²٭ =1 | Б | П | Г | Р | Ы |
9٭ =729 | К | О | Л | Л | У |
25٭ = 5 | С | Т | Ш | І | К |
Жауап | 0 | 2 | — 0,5 | 0,5 | 1,5 |
тапсырма | |||||
2²٭ =16 | Д | А | Е | А | М |
5³٭ =1 | Б | І | Н | П | В |
4²٭ =64 | Л | П | Г | Р | Ы |
9٭ =3 | К | О | Л | Т | У |
25٭ = | С | Т | С | І | К |
Жауап | 0 | 0,25 | — 1 | 0,5 | 3 |
тапсырма | |||||
9²٭ =27 | Д | А | Е | А | М |
7³٭ =1 | М | І | Н | П | В |
36²٭ =6 | Л | Ұ | Г | Р | Ы |
2 ٭ =8 | К | О | Л | Т | Т |
125٭ = | С | Т | Р | І | К |
ҮІ. Тест жұмысы.
І нұсқа
№1. 5х+1 -5х =100 а)4 в)2 с)5 д )1
№2.5*2 х+3 -4*2 х-1 =9.5 а)-1 в)4 с)0 д )-2
№3. √3х * √4х=144 а)4,5 в)5,5 с)3,5 д )4
№4 () 3-х =9 а)2 в)3 с)5 д )4
№5. 8х-3 = 9х-3 а)4 в)3 с)2 д )1
№6 9*811-2х=27 2-х а)1 в)2 с)3 д )0
№7 3 2х+3 -5*32х =66 а)0,5 в)1,5 с)-0,5 д )2
№8 3 х — () 2-х =24 а)-2 в)-3 с)3 д )2
№9 2х+4 +3*2 х =76 а)3 в)2 с)3,5 д )1
№10. х+5у+2 =9
2х-5 у+3 =11 а) (4; 0) в)(-2 ;2) с)(5;0) д )(8;-2)
ІІ нұсқа
№1. 2х+1 -2х =32 а)4 в)2 с)5 д )1
№2 .4*2 х+3 -3*2 х+2 =9.5 а)-1 в)4 с)0 д )-2
№3. √5х * √4х=8000 а)4,5 в)6 с)3,5 д )4
№4 0,3 3-х =0,09 а)2 в)3 с)5 д )1
№5. 7 х-4= 10 х-4 а)4 в)3 с)2 д )1
№6 25*5 1-2х=125 2-х а)1 в)2 с)3 д )0
№7 4 2х+3 -62*42х =256 а)0,5 в)1,75 с)-0,5 д )2
№8 3 х + 3 2+х =30 а)-2 в)-3 с)3 д )1
№9 3х+4 +2*3 х =747 а)3 в)2 с)3,5 д )1
№10. 2х+5 у =69
2х-4*5 у =44 а) (6;1) в)(-2 ;2) с)(5;0) д )(8;-2)
Тест жауаптары
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |
І нұсқа | в | д | д | с | в | д | а | с | в | д |
ІІ нұсқа | с | а | в | д | а | с | в | д | в | а |
Бағалау парағы
Оқушылардың аты-жөні | Қайталау сұрақтары | Бес жол өлең | Оқулықпен жұмыс | Тест жұмысы | Семантикалық карта | Қорытынды |
Нұрзина | ||||||
Бибарыс | ||||||
Арайлым | ||||||
Айгерім | ||||||
Еркебұлан | ||||||
Назерке | ||||||
Аягөз | ||||||
Айша | ||||||
Назгүл С | ||||||
Гүлзада | ||||||
Лайла | ||||||
Қоблан | ||||||
Элмира | ||||||
Әсем | ||||||
Нұргүл | ||||||
Әлішер | ||||||
Назгүл Д |
1