Тақырыбы: Үлестер мен бөлшектер
Тақырыбы: Үлестер мен бөлшектер
Сабақтың мақсаты:
білімділік: оқушылардың бөлшекті жаза алу, оқу қабілетін, санның үлесін табу және үлесі бойынша санды табу қабілетін жетілдіру; есептеу дағдысын арттыру;
дамытушылық: оқушыларды логикалық ойлау, алған білімдерін пайдалана білуге баулу;
тәрбиелік: пәнге қызығушылығын арттыру, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ойын қорыта білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену, өзіндік, сатылай комплексті талдау, мақал-мәтелдер.
Көрнекілігі: геометриялық фигуралар, жас талдар, «Бәйге»аттары т.б.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Тіл – халықтың ең ұлы байлығы.
ІІ. Психологиялық икемдеу.
Оқу-білім болашағың, жас ұлан!
Қазақ тілі-қасиетті қазынаң.
Математика-бар ғылымның патшасы,
Ана тілің-асқақтатар асыл ән.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
№7 а) Әр заттың көлемін тап:
Y-12*18*3=648
Y-5*2*4=40
Y-9*13*1=117
- «Үндемес» ойыны.
:70
- 5 -100
+459 7000 :1000
- 30 -900
- Тірек білім, білік дағдыларын жетілдіру.
Тақтадағы суретті мұқият қарап шығып, жаңа сабақтың тақырыбын анықтаңдар. Фигуралардың боялған бөлігін білдіретін бөлшектерді жазады.
4/7; 7/12; 9/12; 3/10; 4/8.
Осы бөлшектерге сатылай комплексті талдау жасалады.
VІ. Оқулықпен жұмыс
Көктем мезгілі. Жерге табиғатты көркейту үшін ағаш егейік. «Бір тал кессең, он тал ек», «Ағаш егу» ойыны.
№2 Есепте
І қатар
1/7-і=60 160-тың 1/8-і= 1/3-і =20 мин
ІІ қатар
500 1/?-і=10 1/8-і= см Аптаның 1/?= 1күн
ІІІ қатар
1/6 сағ= 1/25-і =40 тг 1/2-і=500кг
VII. Өткен материалмен жұмыс.
№3 есепті шығару.
а) ғалымдардың есептеуі бойынша бір адамға қажетті калорияның тәуліктік мөлшері 2400 калория. Таңғы ас тәуліктік мөлшердің 1/4 бөлігін, ал кешкі ас 1/5 бөлігін құрайтыны белгілі болса, таңғы, түскі және кешкі астан қанша калория алуы керек?
Ш: 1) 2400:4=600 калория – таңғы асқа.
2) 2400: 5=480 калория – кешкі асқа.
3) 2400- (600+480)=1320 калория – түсте.
VIII. Өзіндік жұмыс. «Тілім менің – тірлігімнің айғағы»
№4 есепті шығар.
Мектептегі берілетін түскі асқа 25 оқушысы бар сынып үшін 6 күнде 5250 теңге жұмсалды. 30 оқушысы бар сынып үшін 2 аптаға неге теңге жұмсалды? 1 айға ше?
5250: 6=875 (тг) — күніне сынып үшін жұмсалатын ақша
875:25=35 (тг) – 1 бала үшін
35*30=1050 (тг) – күніне 30 бала үшін
1050*12=12600 (тг) – 2 аптаға
12600*30=3780000 (тг)- бір айға.
IX.Практикалық жұмыс.
Жеті рет өлшеп, бір рет кес.
№6. Ұзындығы 10 см, ені 3 см тік төртбұрыш сыз, және оның 1/5 бөлігін боя. Тік төртбұрыштың боялған бөлігінің ауданы мен периметрін тап.
10*3=30() – тік төртбұрыштың ауданы.йнайық
30:5=6 –боялған бөлігінің ауданы.
(10+3)*2=26 (см) – тік төртбұрыштың периметрі
(3+2)*2=10 (см) – боялған фигураның периметрі.
- «Ойнайық та, ойлайық!» Логикалық тапсырма.
№8 есепті шығар.
Әлихан бір сан ойлады. Ол санның ¼ бөлігін тауып, оған 45-ті қосқанда, нәтижесі 50-ге ең болады. Әлихан ойлаған санды тап.
Шешуі: (50-45)*4=20
XІ. Бекіту
«Білім мен тәрбие егіз». Білім шыңына қош келіпсіздер!
Жаппай жұмыс.
Сыныпта 25 бала бар. Оның 1/5 бөлігі кетіп қалды. Сыныпта неше бала қалды? Жауабы: 25:5/5 бала
Үйде 16 мысық пен ит бар. Оның 1/4 иттер. Үйде неше мысық бар? 16:4=4 мысық
24 торттың жартысы сатылды. Неше торт қалды? 12 торт қалды.
Даниярдың 300 теңгесі бар еді. Ол ақшасының жартысын жұмсады? Неше теңгесі қалды? 150 тг.
Автотұрақтағы 20 көліктің 1/4 қызыл түсті. Түсі қызыл емес көліктің саны қанша? 20:4=5 қызыл түсті емес.
XІІ. Бағалау
XIII. Үйге тапсырма.
№7. Өрнектердің мәнін тап