Үлестер мен бөлшектер.
Сабақ тақырыбы: Үлестер мен бөлшектер.
Мақсаты:
Білімділік: оқушыларға бөлшек сандар, үлестер,бөлшектің алымы мен бөлімі туралы түсінік беру.
Дамытушылық:оқушылардың математикалық ойлау қабілетін дамыту және пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік:алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі:схема, дөңгелек,шаршы,бөлшек сандар,әр түрлі суреттер, кеспе қағаздар,слайд.
Әдісі:түсіндіру,сұрақ-жауап.
Түрі:Ойын,топтау,аралас сабақ
Типі:жаңа сабақ
Пән аралық байланыс:Дүниетану, ана тілі
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру:2 топқа бөлу,шаршы және дөңгелек
Бір бетіне тілек жазып,қарсы топпен қағаздарын алмастыру
Топ басшыларын сайлау
Үй тапсырмасын тексеру: №7 есеп ауызша тексеріледі, қосымша сұрақтар қойылады
Өткен сабақты қортындылау:
Жаңа сабақ:
Кіріспе:Әрбір натурал сандар арасында олар бөлшек сандар. Мысалы: алманы 3-ке тең бөліп , 2 бөлігін жеді.
Сонда қанша алма жеді 2/3 бөлімі 3 алымы 2. Бөлшек сандар шығу тарихын таныстыру
Слайд бойынша жаңа ұғым түсіндіріледі
Мазмұны:суретпен көрсету жарты ½ ширек ¼
Қандай бөлігі боялған? Суретке қарап сәйкес бөлшекті тап.
Көбелектің қандай бөлігі ұшып кетті?
Практикалық жұмыс:қолымыздағы дөңгелектің, шаршының ¼ бөлігін сызып көрсет және боя.
Өздерің есеп құрастырыңдар.
Мысалы: кітаптің 28 беті бар. Мен кітаптың ¼ бөлігін оқыдым. Қанша бетті оқыдым?
Кітаппен жұмыс. №1 ауызша Сурет бойынша бөлшекті оқу, салыстыру
№2 бөлшектерді кему ретімен жазу, салыстыру а) 6/6>5/6>4/6>3/6>2/6>1/6
ә)14/18>12/18>10/18>8/18
№3 а,ә ауызша 36:4=9 36-(36:4)=27
б, в, г жазба\ша орындалат
б) 25*3=51көшет.
в) 27:3=9 терек
г) 27-(27:3)=18емен
№4 есеп: Шешуі: 48:16= 3сағ
54*3=162км
№5 есеп: (жазбаша орындалады) теңдеуді шешу.
№7 есеп: (ауызша)
Шешуі: ұйқы -12сағ
Билеу-24:3=8сағ
Ән-24:6=4сағ
Барлығы: 12+8+4=24сағ
Қысқа дайындыққа уақыт қалдыма?
Шегіртке туралы қандай өлең білесіндер?
Шегіртке сияқты адамдар болама?
Шығармашылық есеп беру.
Қортынды: 1) үлес деген не?
2) бөлшек қандай сан?
3) Қалай жазылады, оқылады?
4) Бөлшек бөлімі бірдей болса қалай салыстырамыз?
5) Мысал келтіріндер.
Үйге тапсырма: №6есеп, амал орындау. Нүсқау беру
Бөлшек сандарға мысал жазып келу
Бағалау: топтың үпайын есептеу
Сабақты аяқтау