Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар
Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: төртбұрыштар туралы анықтамаларды, теоремаларды, қасиеттерді меңгеру.
Дамытушылық: оқушылардың алған білімдерін қорытындылап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: жүйелі түрде жұмыс істеу және ойлау қабілетін арттыру.
Сабақтың түрі: оқушылардың алған білімдері мен дағдыларын қорытындылау сабағы.
Сабақтың әдісі: деңгейлеп оқыту, сұрақ-жауап әдәстері
Технологиялық құралдар түрі: интерактивті тақта арқылы тірек-сызба, фигуралар кескіні, формулалар көрсету.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру.
- Қайталау
І деңгей
Төртбұрыштың түрлері
Ауызша сұрақтар:
- Қарама-қарсы қабырғалары тең және параллель төртбұрыштар.
- Барлық бұрыштары тік төртбұрыштар.
- Қарама-қарсы екі қабырғасы параллель төртбұрыш.
- Диагональдары қиылысып, қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді.
- Диагоналі тең екі үшбұрышқа бөледі.
- Диагоналдары тең болады.
- Диагоналдары өзара перпендикуляр.
- Қарама-қарсы бұрыштары тең.
- Қарама-қарсы қабырғалары параллель емес төрбұрыштар.
ІІ деңгей
Төртбұрыштың аудандары: (фигуралардың суреттері тақтада көрсетіледі)
|
h d1 d2
|
Sпар-?
|
Қабырғалары әр түрлі төртбұрыш
Sттб = ab
Sкв = a2
Sтр =
Sпар = aha =bhb =absin=
Sромб = ah=
Қабырғалары әр түрлі төртбұрыштың ауданы: немесе , р-периметрдің жартысы
ІІІ деңгей
Трапеция
S3
S4 S2
S1
Тікбұрышты трапеция
a
h
d1 d2
b
Параллелограмм:
Ромб:
Төртбұрыш: а + c = b + d
Тапсырма
Берілгендері бойынша аудандарын табу:
a | b | h | d1 | d2 | ||
7 | 8 | 3 | 600 | 300 | 7 | 6 |
Sромб (a,h,d1,d2,), Sттб(a,b), Sкв(a), Sтр(a,b,h, d1,d2,), Sпар(a,b, d1,d2,)
(Есептер әр оқушыға жекелеп беріледі. Олар берілгенін өзгертіп өздері есеп және кері есептер құрастырады)
Сабақты қортытындылау.
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма.