мәтінді есептерді теңдеу жүйесін құру арқылы шығару
СҚО, Петропавл қаласы. Қожаберген жырау атындағы №6 орта мектебінің математика пәні мұғалімі Шегебаева Г.Т.
Мақсаты:
- Оқушылардың мәтінді есептерді теңдеу жүйесін құру арқылы шығару, тақырып бойынша білімдерін тиянақтау, бекіту.
- Оқушылардың есептер шығарудағы іскерліктерін, өз бетімен еңбектенуін, білімділігін дамыту.
- Оқушыларды алғырлыққа, ұйымшылдыққа, сыйлыстыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білім бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі: СТО жобасының элементтерін қолдану
Көрнекіліктері: интерактивтік тақта, жауап парақтары, конверттер.
Сабақтың жоспары:
- Ұйымдастыру бөлімі.
- Үй тапсырмасын тексеру.
III. Қайталау (ауызша).
- Дұрыс шешімін тап (жұппен жұмыс).
- Блиц-турнир.
- Оқулықпен жұмыс.
VII. ҰБТ есептерінен тест (өзара тексеру).
VIII. Бағалау.
- Үйге тапсырма беру.
- Қорытындылау.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру бөлімі: 2 минут
Бүгінгі сабағымыздың ерекшелігі – интерактивтік сабақ болғандықтан, барлық Қазақстан мектептерінің көруге мүмкіншілігі бар, сондықтан ойларымызды ашық, анық жеткізе білейік.
Білім деген биік шың,
Бақытқа сені жеткізер,
Білім деген ақылшың
Қиындықтан өткізер
(сабақтың ұраны)
- Үй тапсырмасын тексеру: 5 минут
№9А-24 (а) (тақтада бір оқушы үй жұмысын көрсетеді).
III. Қайталау (сыныппен жұмыс)
— Есептерді теңдеулер жүйесі арқылы шығарғанда қандай алгоритмді қолдануға болады?
- Есептің шартын талдау;
- Берілген шамаларды әріптермен белгілеу;
- Белгіленген әріптер арқылы берілген шаманы өрнектеу;
- Теңдеулер жазу және олардын жүйе құру;
- Жүйенің шешімін табу;
- Есептің берілгені бойынша жүйе шешімдерінің қайсысы есептің берілгенін қанағаттандыратынын зерттеу.
Ауызша
- Тік бұрыштың периметрі 26 см-ге тең, ал ауданы 36 см2. Тік бұрыштың қабырғаларының ұзындығын табыңыз.
Р=26 см
S=36 см2
х-? у-?
Жауабы: 4 см; 9 см.
- Тік төртбұрыштың бір қабырғасы екіншісінен 5 см артық, ал ауданы 14 см2 болса, тік төртбұрыштың қабырғаларын табыңыз.
S=14 см2
x=7 y=2
(Тақтадағы үй жұмысын тексеру)
Үй тапсырмасын тексеру: №9А. 24 (а)
Шешуі: Үй – х, 4х
Шатыр – у, 2у
x=25-y
4(25-y)+2y=70
100-4y+2y=70
-2y=-30
y=15 x=25-15=10
Жауабы: 10 үй, 15 шатыр
Дұрыс шешімін тап: конвертте: 10 минут
9А. 08 (а) Аруана
у – берілген санның бірліктерінің цифры
х – берілген санның оңдықтарының цифры
10х+у – берілген сан
10(у+1)+у-31=у(у+1)
10у+10+у-31-у2-у=0
У2-10у+21=0
Д=25-21=4
У1,2=52 у1=7 х1=8
У2=3 х2=4
- 10х+у=10*8+7=87
- 10х+у=10*4+3=43
Жауабы: 87 немесе 43
- Блиц-турнир. 8 минут
1) 1м – х сағ
2 м – у сағ
Өнімділігі | Уақыт | Өнімділік | жұмыс |
1 машина | х | 1 | |
2 машина | у | 1 | |
1-2 | х-у=6 сағ | 1 | |
1+2 | 4 сағ | 1 |
(Иә)
2) (Жоқ)
3) (Иә)
4) (Иә)
- Оқулықпен жұмыс. 5 минут
№75 (а,ә)
Оқушылар орындарында шығарады, ал 2 оқушы тақтаға шығып, есепті талдайды.
№75(а)
х – алымы
у – бөлімі
— дұрыс бөлшек
Шешуі:
3(х+6)=2(у+6)
3х+18=2(13-х+6)
3х+18=2(19-х)
3х+18=38-2х
5х=20
Х=4
У=13-4=9
Жауабы:
№75(ә)
1 сан – х
2 сан – у
Шешуі:
3у+4-у=52
2у=52-4
у=24
х=3*24+4=76
1 сан – 76
2 сан – 24
Жауабы: 76 және 24
Құрметті қазақстанның 9-сынып оқішылары!
Келесі тест тапсырмаларын орындауға сіздердің де мүмкіндіктеріңіз бар!
VII. Тест тапсырмалары. 10 минут
Оқушылар тест тапсырмасын орындап, дұрыс жауаптарын өзара тексеріп, бағалайды.
1-нұсқа
- Теңдеулер жүйесін шеш:
А) 62 және 58
В) 57 және 63
С) 62,5 және 57,5
Д) 72 және 48
Е) 62,5 және 57
- Бірінші сан екіншісінен 4-ке артық. Бірінші санның квадраты мен екінші санның квадратының айырымы 56 тең. Осы сандарды табыңыз.
А) 9 және 5
В) 10 және 6
С) 15 және 11
Д) 14 және 10
Е) 8 және 4
- Екі санның айырмасы 6-ға тең, біріншісінің 30% -ы екіншісінің 42%-на тең. Осы сандарды табыңыз.
А) 21 және 15
В) 23 және 17
С) 19 және 13
Д) 22 және 16
Е) 20 және 14
- Теңдеулер жүйесін шешіңіз.
А) (16;4)
В) (2;8)
С) (1;4)
Д) (4;8)
Е) (8;16)
- Екі тізбектес натурал санның квадратының қосындысы сол сандардың көбейтіндісінен 57-сі артық. Осы сандарды табыңыз.
А) 17 және 18
В) 8 және 9
С) 7 және 8
Д) 6 және 5
Е) 7 және 6
- Теңдеулер жүйесін шешіңіз.
А) (-2;1), (-1;2)
В) (2;-1), (-1;2)
С) (-1;2), (2;-1)
Д) (-1;3), (1;-1)
Е) (2;1), (-1;-2)
- Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
А) (0;0)
В) шешімі жоқ
С) (0;-1), (1;0)
Д) (-1;2), (-6;)
Е) (-1;-10)
- Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
А) (-2;-3)
В) (3;4)
С) (1;2)
Д) (2;3)
Е) (4;5)
2-нұсқа
- Теңдеулер жүйесін шешіңіз.
А) (1;9), (9;1)
В) (2;8), (8;4)
С) (-1;-9), (-9;-1)
Д) (0;1), (1;0)
Е) (16;2), (2;16)
- Екі санды табыңыз, егер біріншісі екі еселенген екіншісінен 2-ге кем болса, ал олардың қосындысы (-20)-ға тең болса.
А) -54 және 36
В) -6 және 14
С) 6 және -14
Д) 0
Е) -14 және -6
- Екі санның қосындысы 120, біреуінің 40%-і екіншісінің 60%-не тең. Осы сандарды табыңыз.
А) 79 және 48
В) 80 және 71
С) 72 және 48
Д) 73 және 45
Е) 75 және 46
- Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
А) (5;-2), (2;5)
В) (2;-5), (-5;-5)
С) (-2;5), (5;-5)
Д) (-2;-5), (2;-5)
Е) (5;2), (2;5)
- Тік бұрышты үшбұрыштың катеттерінің ұзындықтарының қосындысы 14 см, ал ауданы 24 см2. Катеттерінің ұзындықтарын табыңыз.
А) 5 см және 9 см
В) 6 см және 8 см
С) 7 см және 7 см
Д) 4 см және 10 см
Е) 11 см және 3 см
- Теңдеулер жүйесін шеш:
А) (-4;5), (-4;2)
В) (-1;5), (2;-5)
С) (-4;5), (5;-4)
Д) (5;4)
Е) (2;-4), (-5;1)
- Теңдеулер жүйесін шешіңіз.
А) (2;1)
В) (1;2)
С) (1;-2)
Д) (-1;2)
Е) (-1;-2)
- Теңдеулер жүйесін шешіңіз.
А) (1;4)
В) (4;1)
С) (4;4)
Д) (4;1), (1;4)
Е) (4;4), (1;1)
№ | 1-нұсқа | 2-нұсқа |
1 | с | а |
2 | а | е |
3 | а | с |
4 | а | с |
5 | с | в |
6 | е | д |
7 | д | а |
8 | с | д |
VIII. 1) Үйге тапсырма беру: 3 минут
Шығармашылық тобы: өлең:
Теңдеу
Қиын күрделі
өзгереді қосылады
теңеседі
х2-1= теңдеуін шешу керек
тепе – теңдік
№69, №76 (а)
2) бағалау
- Үйге тапсырма беру: 2 минут
«Білім азбайды,
Ақыл тозбайды»
«Оқусыз – білім жоқ,
Білімсіз күннің жоқ» — деген мақалды әр кезде есте ұстап жүрейік.