Сабақтың тақырыбы Теңдеу
Қалжанов Бауыржан Аманбекұлы
Қызылорда облысы, Жалағаш ауданы,
№34 Ә.Бердаулетов атындағы орта мектебінің математика пәні мұғалімі
Пәні: Математика | Күні: | Сынып: 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Теңдеу | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | 1. Санды теңдік негізінде теңдеу құрастыра білу; 2. Әріптің теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мәнін түсіну; 3. Теңдеу түбірін табу немесе оның бірде бір түбірі болмайтындығына көз жеткізу; 4. Теңдеу құрауыштарын ажырата алу. | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқытуда қолданылатын әдіс — тәсілдер | «Лездеме», «Жаңа білімге көпір салу», АКТ пайдалану, «Топтардағы өзара бағалау», «Өзіндік мысал» | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту нәтижесі: | 1. Санды теңдік негізінде теңдеу құрастыра білетін болады; 2. Әріптің теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мәнін түсінетін болады; 3. Теңдеу түбірін табу немесе оның бірде бір түбірі болмайтындығына көз жеткізеді; 4. Теңдеу құрауыштарын ажырата алатын болады. | |||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі идеялар | Теңдеу, теңдеу шешу, теңдеудің түбірі, тура теңдік, теңдеу құрауыштары. | |||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі дерек көздері, көрнекіліктер | Математика: Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық/ А. Алдамұратова, Е.Байшоланов.-Алматы: Атамұра, 2005. Электронды оқулық, 5-сынып, Суреттер, плакат, стикер, оқушылардан кеңес алу таратпалары | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс — әрекеті | Оқушының іс – әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||
І.Ұйымдастыру
2 мин | Оқушылармен сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын орнату. Мұғалім бастап шеңбері бойымен математикалық термин сөздерді айтады. Топқа бөлу – әртүрлі геометриялық фигуралар арқылы бөледі.
Оқушыларға бірлесіп топтық жұмыс жасайтындығын айтады.
|
Оқушылар шеңбер бойымен математикалық термин сөздерді кезектесіп айтады. Оқушылар шеңбер бойымен айнала отырып ұшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыштарды алып топтарға бөлінеді.
Топ басшысы сайланып, өзге топ мүшелерінің қызметі анықталады.
| ||||||||||||||||||||||||||||
ІІ. Өтілген материалды жинақтау, жүйелеу
8 мин |
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау тақырыбындағы 70-есептің шығарылуын тексеру.
«Лездеме» әдісі арқылы интерактивті тақтаға әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, топ мүшелері кезекпен жауап беруі сұралады 10 10 10 20 20 20 30 30 30
Бағалау үшін :
береді. | 70-есепке үш топтан бір-бір оқушыдан тақтаға шығып, өрнектің мәнін табады. 1. 8(2х+5)+4(6+7х), мұндағы х=3; Жауабы: 196
Жауабы: 183
Жауабы: 90 Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы бағаланады. | ||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылар интерактивті тақтадан топқа берілген ұяшықты таңдайды да,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. 10 – үшбұрыштың периметрін ата? 10 – төртбұрыштың периметрін ата? 10 – шаршының периметрін ата? 20 – натурал сандар дегеніміз не? 20–Санды өрнек дегеніміз не? 20 –Әріпті өрнек дегеніміз не ? 30–Қосудың ауыстырымдылық қасиетіне мысал келтір. 30–Қосудың терімділік қасиетіне мысал келтір. 30 — Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетіне мысал келтір. | ||||||||||||||||||||||||||||||
ІІІ.Тұсаукесер.
3 мин
| «Жаңа білімге көпір салу» әдісі арқылы «теңдеу» ұғымын қалыптастыру. Суретпен жұмыс.
Асқабақтың массасын табыңдар. | Оқушылар сурет бойынша асқабақтың массасын анықтайды. Жеке жұмыс Топтық жұмыс Әр топ өз жауаптарын тақтаға іліп, оқиды. Мадақтау, жылы шырай арқылы бағалау
| ||||||||||||||||||||||||||||
IV. Жаңа материал 10 мин | Электрондық оқулық арқылы «теңдеу» ұғымына анықтама беремін.
Жаңа тақырыпты «Топтардағы өзара бағалау» (2-стратегия) арқылы жүргіземін. І топ: 1-мысал ІІ топ: 2-мысал ІІІ топ: 3-мысал Оқушылар жұмыстарын қорғап болған соң мен өзім ережелерді қайталап түсіндіріп өтемін. | Оқушылар алдымен жеке талдайды, кейін жұппен ақылдасады, қабылданған шешімді топта талқылап, топтық шешім қабылдап топ баяндамашысы постерде қорғайды.
Оқушылар критерий арқылы өзге топтың жұмысын бағалайды. | ||||||||||||||||||||||||||||
V. Сергіту сәті 1 мин | Физминутка «Cute Froggy Dance» | Оқушылар би билеу арқылы дене жаттығуын жасап сергиді. | ||||||||||||||||||||||||||||
VІ.Білімді жинақтау және жүйелеу 15 мин | «Артық білім кітапта» Әр топқа оқулықтан деңгейлік тапсырмалар беріледі.
«А» деңгейі І топ №73 (1,4) ІІ топ №74 (2,5) ІІІ топ №75 (3,6)
«В» деңгейі І топ №83 (1,2) ІІ топ №84 (1,2) ІІІ топ №85 (1,2) «С» деңгейіне мәселе есеп беремін. Есептің шешімдері 1-қосымшада көрсетілген. |
Бағалау парағы
Есеп дұрыс шығарылса – 2 ұпай Есепте қателіктер жіберілсе – 1 ұпай Есеп шығарылмаса – 0 ұпай
| ||||||||||||||||||||||||||||
VІІ . «Өзіндік мысал» 3 мин | «Өзіндік мысал» әдісі арқылы теңдеу тақырыбына мысал келтіріңдер. | Теңдеу тақырыбына оқушылар өз мысалдарын келтіріп, өз тапсырмалары мен жорамалдарын дайындайды. Оқушылар стикер арқылы өз мысалдарын тақтаға іледі. | ||||||||||||||||||||||||||||
Рефлекция 2 мин | Оқушылардан кеңес алу таратпалары арқылы сабақ бойынша кері байланыс жасау | |||||||||||||||||||||||||||||
Үйге оқып үйренуге 1 мин | № 76, №82, №86 22 беттегі сұрақтарға жауап жазу | |||||||||||||||||||||||||||||
1-қосымша
73-есеп. Белгісіз қосылғышты табыңдар.
- х+23=41 3. 85+z=97 4. х+16=19+5 6. 35+z=66-18
х=41-23 z=97-85 х=24-16 z=48-35
х=18 z=12 x=8 z=13
74-есеп. Белгісіз көбейткішті табыңдар.
- 12x=60 2. 33y=132 4. 2*17x=102 5. 6*15y=450
х=60:12 y=132:33 х=102:34 y=450:90
х=5 y=4 x=3 y=5
75-есеп. Теңдеуді шешіңдер:
- 38-х=15 3. 132-z=84 4. 7y-25=45 6. 130-4x=70
х=38-15 z=132-84 7y=45+25 4x=130-70
х=13 z=48 y=70:7 x=60:4
y=10 x=15
«В» деңгейі
83-есеп. Теңдеуді шешіңдер: 84-есеп. Теңдеуді шешіңдер:
- 29x-15x+16=100 2. 11y+32y-127=45 1. 272:x=102-85 2. 477:x=465-412
14x=100-16 43y=127+45 x=272:17 x=477:53
x=84:14 y=172:43 x=16 x=9
x=6 y=4
85-есеп. Теңдеуді шешіңдер:
- 49m-343=343 2. 94m-78=110
49m=343+343 94m=110+78
m= 686:49 m=188:94
m= 14 m= 2
«C» деңгейі
Аулада тауықтар мен қозылар жайылып жүр. Қозылар тауықтардан 3 есе кем. Қозылар мен тауықтардың аяқтарының саны 40. Аулада неше қозы, неше тауық жайылып жүр.
Шешуі: 3*2х+4х=40 Қозыда 4 аяқ, ал тауықта 2 аяқ.
10х=40 Аяқтарының саны 4x=4*4 =16 Жауабы: 4 қозы, 12 тауық
х=40:10 6x=6*4 = 24
x=4