Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік тапсырмалар.
Қарағанды облысы Жезқазған қаласы
Қ. И. Сәтбаев атындағы № 7 мектеп-лицейі
Пән мұғалімі Ташенова Гулмира Абдиманаповна
Сабақ жоспары
Пәні: математика 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың рационал сандарға амалдар қолдану жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бағалау.
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік: оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке, еңбек ете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: жеке жұмыс, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, таратпа материалдар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту)
Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз – «қайталау- оқу анасы» деген қағидаға сүйене отырып, алған білімдерімізді есеп шығаруда пайдалана алу.
- Үй жұмысын тексеру. (тақта арқылы) №572
1) 0,5 * = — 6,5 Жауабы : х = 4; х = 1.
2) | 9 – 4х| : 8 + 0,875 =1 Жауабы: х = 2; х = 2,5.
3) 6,8 : | 5х -24| + 2,3 = 4 Жауабы: х = 4; х = 5,3.
4) | 3х — 16| * 2,6 + 3,8 = 22 Жауабы: х = 3; х = 7
Рационал сандарға амалдар қолдану |
- 3. Қайталау сұрақтары
— Таңбалар ережесін жаз
- Ауызша жаттығулар (есептеулердің жауабында, жақын арада елімізде өтетін елеулі оқиғалар жөнінде мәліметтер жасырулы)
1) – 168 : (-3) (Ертең қауіпсіздік мәселелерімен айналысатын Солтүстік
Американың және Орталық Азияның 56 елін біріктіретін
әлемдегі аса ірі өңірлік құрылымның ЕҚЫҰ- ның
Саммит-і басталады.)
2) | -2010 | -11 ( Саммит жоғары деңгейдегі кездесу десек, бұл 11 рет өтіп
отырған бас қосу. 1999 жылы соңғы кездесу Ыстамбұлда
өткен.)
3) ( Тәуелсіздікке 19 жыл.)
4) х- (-5) =18; = ? ( 2011 жылдың 30 қаңтарында басталып Астана мен
Алматы қалаларында өтетін 7-ші Азия ойындарына
169 қазақстандық спортшы қатысады.)
5) -2 * (- 5,5) ( бұл додада спортшылар спорттық 11 түрінен бәсекеге
түспек)
5 Деңгейлік тапсырмалар
деңгей | есептер | 1 топ | 2 топ | 3 топ |
А 2 ұпай
| №581 | 2) (0,25-1): (-5) | 4) 1,4:(-7)+(- 0,8) | 6) 5,6:(-4)+0,4 |
№582 | 2) -6(1,5+а) | 4) | 6) | |
В
4 ұпай | №586 | 1) | 2) | 3) : |
№589 | 4)9,1х+2-х-6 = -52,6 | 3)12х-5,9-7,5х+3,2 =-4,05 | 2)4,8х-5,5-х= -18,8 | |
С 6 ұпай | №592 | 2)
| 3) | 4) |
Жауаптары интерактивті тақтада біртіндеп ашу арқылы тексеріледі.
6 «Жауабы кімде?» ойынын ойнаймыз.
- Санақ басынан санды кескіндейтін нүктеге дейін қашықтық ____
(санның модулі) деп аталады.
- Кез келген теріс сан нөлден _____ (кіші).
- Екі теріс санның қайсысының модулі үлкен болса, сол сан _____ (кіші).
- -25 пен -18-дің қосындысының модулі неге тең? (-43)
- -4 · (-8,5) көбейтіндісін есепте. (34)
- -0,25х=5 теңдеуін шеш. (х=-20)
- -4·38,7 · (-2,5) тиімді тәсілмен есепте. (387)
- -8+х+(-22) өрнегін ықщамда.(-30+х)
(интерактивті тақтада жауаптарды жылжыту арқылы тексеріледі)
Бүгінгі сабағымызды қорытындылайық. Натурал сан, бүтін сан, рационал сандарды Эйлер – Венн дөңгелектерімен көрсетейік. Рационал сандарды оқып-үйрену қажет пе? Өмірде кездесетін мысалдарға назар аударайық. (сурет бойынша)
- Үйге тапсырма: № 581 (тақ) № 582 (тақ); №586 (1).
- Оқушыларды бағалау.