Теріс сандарға амалдар қолдануға есептер шығару.
ОҚО Мақтарал ауданы Жетісай қаласы № 5 А Байтұрсынов атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекетті мекемесінің математика пәні мұғалімі
Белхожаева Гульбахар
Сабақтың тақырыбы: Теріс сандарға амалдар қолдануға есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
білімділігі:Оқушылардың есептеу қабілетін ойын
сабақтарымен жетілдіру. Есеп шығаруға |
дағдыландыру ойын шартына сүйене |
отырып оқушылардың білімін тексеру |
дамытушылығы: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту |
математикалық тілін және логикалық ойлау |
қабілетін дамыту. Тез шешім қабылдай |
білуғе, өз білімін көрсете алу қасиеттерін |
ашуға үйрету. |
тәрбиелілігі : Оқушыларды көпшіл болуға үйрету озара
|
көмегін қалыптастыра отырып өз біліміне |
ғана емес басқа оқушының біліміне |
жауапкершілікпен қарауға дағдыландыру, |
өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу. |
Сабақтың түрі: ойын сабақ,саяхат сабағы. |
Сабақтың әдісі: жаңа технологияны пайдалану |
Сабақтың көрнекілігі: плакат, интерактивті тақта,бірлік карталары. |
Сабақтың барысы: |
1.Ұйымдастыру кезеңі. |
2. Үй тапсырмасын тексеру. |
3.Есептер шығару. |
4.Сабақты бекіту. |
5.Бағалау. |
6.Үйге тапсырма. |
I. Оқушыларды түгелдеп сабаққа дайындықтарын |
тексеру, сабаққа назарын аудару. |
II. Үй тапсырмасын аралап тексеріп шығу. |
III. Есептер шығару.Сыныпты екі топқа бөліп |
«Ойшылдар»-тобы |
«Тапқырлар»-тобы. |
оқушылардың пәнге қызығушылығтарын арттыру үшін сайыс сабақ түрінде өткізу. |
Біздің мақсатымыз жедел автобусқа отырып әсем қала Астанаға бару.Оқушыларды бағалау және топтың ұпайларын есептеу үшін бірлік карталарды пайдаланамын. Астанаға жету үшін жолда 4аялдамаға тоқтап тапсырмаларды орындап ұпай жинау.
- «Жетісай» аялдамасы.
- «Шымкент» аялдамасы.
- «Тараз» аялдамасы.
- «Қарағанды» аялдамасы
Соңғы аялдама сабақты бекіту «Астана» аялдамасы.
«Ойшылдар»-тобы. «Тапқырлар»-тобы.
1.Жетісай» аялдамасы.
Амалдарды орындаңдар. Кестемен жұмыс, математакаға қатысты сөзді тап
жауап | -19,8 | 252 | -11 | |||
тапсырма | ||||||
-63- (7-11) | О | С | Д | |||
9,9- (3-5) | А | И | Я | |||
-2,2- (8-3) | Ь | Ф | Н | |||
| ||||||
Жауап | 25,74 | -6 | -28 | |||
тапсырма | ||||||
(26-11)-(-0,4) | Л | Т | У | |||
(32-40) -3,5 | Э | Ю | Е | |||
(0,99) -26 | Ң | А | Ч | |||
- «Шымкент» аялдамасы. Теңдеуді шешіңдер.
- (-12) • (х+6,7)=0 1)-76,3* (8х-56)=0
-12=0 -76,3=0
Х+6,7=0 8х-56=0
X =-6,7 8х=56 х=56/8, х=7
2)(26,9-х)-8,1=0 2)-2,5- (5,7+х)=0
8,1=0 -2,5=0
26,9-х=0 5,7+х=0
-х=-26,9 х=-5,7
х=26,9
- «Тараз» аялдамасы. Логикалық есеп
1) Қатар тұрған үш санның 1)Екі санның қосындысы 8-ге тең
қосындысы да көбейтіндісіде айырмасы 2-ге тең, көбейтіндісі
6-ға тең. Ол қандай сандар? 15-ке тең. Ол қандай сандар?
(1,2,3) (3,5)
2.Бір жанұяда 5 ұлдың бір-бірден 2)Алматыдан Астанаға қарай
қарындасы бар. Жанұяда ұшақ 1 сағ 30 мин ұшқан,ал
барлығы неше бала бар? Астанадан Алматыға 90-ақ
минут ұшты,неге? (6 бала) (1сағ30мин=90мин)
- «Қарағанды» аялдамасы.
Өрнектің мәнін табыңдар. 1) 2/11 (х+у) мұндағы х=-13,у=2 1)-0,8ху, мұндағы х=-10,у=-0,5 2/11(-13+2)=2/11- (-11)=-2 -0.8- (-10) • (-0.5)=-4
ІУ.Сабақты бекіту. 5. «Астана» аялдамасы. Жұлдызшаның орнына тиісті санды қойып жазыңдар.
- 7 (*)=-21 1) -5- (*)=-30
7(-3)=-21 -5*(6)=-30
2.-15 ( *)=60 2) (*)• (-4)=36 — 15- (-4)=60 (-9)- (-4)=36
Әр топтың жинаған бірлік карталарының ұпайларын қосып жеңіске жеткен топты құттықтау.
- Оқушыларды білімдеріне қарай бағалау .
- Үйге тапсырма.
В тобының № 537, С тобының №546 есептері.