Центрлік симметрия
Сабақтың тақырыбы: Центрлік симметрия
Сабақтың мақсаты:
- Оқушылар нүктеге қатысты симметриялы фигураларды, центрлік симметриялы фигураларды, симметриялы фигураладың теңдігін, нүктеге қатысты симметриялы фигуралады салуды үйрену.
- Логикалық ойлау қабілетін дамыту, ауызша жазбаша тіл байлығын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
- Оқушыларды ұшқырлыққа, тапқырлыққа, ой өрісін кеңейтіп білімін арттыра білуге, жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
- Танымдық қабілеттерін қалыптастыру.
- Математикалық диктант және деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың білімін саралау.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: Геометрия
Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар,телесканер, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың барысы.
- Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды сабаққа дайындау
- Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар шығармашылық
жұмыстарын өткізеді
III. Білімді тексеру кезеңі Оқушылардан 10 сұрақ бойынша
м.д аламын.Жауабы бойынша
сурет алады. М.д – та
өздерін — өздері бағалайды.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- Бір – бірімен қиылысатын түзулерді параллель түзулер дейміз.
- Вертикаль бұрыштар өзара тең.
- Перпендикуляр түзулер жазықтықты төрт тікбұрышқа бөледі.
- Берілген нүктеден түзуге бірнеше перпендикуляр түзулер жүргізуге болады.
- Берілген нүктенің абсциссасы мен ординатасы нүктенің координаталары деп аталады.
- Қиылысатын екі түзудің екі ортақ нүктесі бар.
7.Егер түзу фигураны симметриялы екі бөлікке бөлсе, онда ондай фигура осьтік симметриялы фигура деп аталады.
- -25 =25
- Тік төртбұрыш, квадрат, шеңбер – осьтік симметриялы фигуралар. 10. Тік төртбұрыштың шексіз көп симметрия осі бар
- Жаңа материалды Оқушыларға өткен тақырыпты
түсіндіру әңгімелету арқылы жаңа тақырыпқа
кіремін. Тақтадағы көрнекілік
көмегімен оқушыларға бағыт беру
арқылы тақырыптың мазмұнын
өздері алады. Координаталар басы
О нүктесіне қатысты симметриялы
нүктенің координатасы қарама –
қарсы сандар болатынын өздері
қорытындылайды.
- V. Бекіту:
а. Оқулықпен жұмыс Сынып екі деңгей бойынша
есептер шығарады.
I-деңгей II-деңгей
№ 1197 № 1203
№ 1200 № 1206 Оқушылар тақтамен дәптермен жұмыс жасайды.
ә. Логикалық тапсырма
Әр қабырғаларындағы сандар қосындысы
200 болатындай 10,20,30,40,50,60,70,80,90
сандарын үшбұрыш қабырғаларындағы
дөңгелектерге орналастыр
- VI. Сабақты қорытыдылау. Тақтадағы ілулі тұрған плакаттың қалташаларынан
Оқушылар сұрақтар алып, жауап берген соң
сұрақтар артына жасырған әріптерді ашады. Сонда
тікбұрышты координаталар жүйесін еңгізген
Франзуз математигі Рене Декарт (1596 – 1650)
есімін алады.
Д — А(2;3) нүктені координаталар басы О нүктесіне қатысты симметриялы нүктенің координатасын тап?
Е – Паралель сөзінің мағанасы, белгіленуі
К — Вертикал бұрыш дегеніміз не?
А – Перпендикуляр түзулер дегеніміз не?, белгіленуі
Р – Ширек, ширектің таңбалары.
Т – График дегеніміз не?
Д | Е | К | А | Р | Т |
VII Бағалау. Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.
VIII. Үй тапсырмасын
беру
- I-деңгей II-деңгей
№ 1196 № 1205
№ 1198 № 1207
Қосымша дәптерге
№ 1202 № 1208
- 5,10,15,20,25,30,35,40,45 сандарын әрі тік, әрі көлденең
қосындысы 75 болатындай төмендегі шаршыға
орналастыр.