Үшбұрыш және оның түрлері
Үшбұрыш және оның түрлері
Сабақ мақсаты: Оқушылар үшбұрыш туралы білімдерін кеңейтеді.
Сабақтын түрі: Сын тұрғысынан ойлау.
Міндеттері: 1. Қабырғаларының ұзындықтарына қарай, бұрыштарының шамасына қарай үшбұрыштардың түрлерімен, үшбұрыштардың периметрін табу формуласымен танысады. 2. Мәтін ішіндегі ең бағалы анықтамалары мен формулаларды іріктеп алып, есептер шығаруда қолданады. 3. Бір-бірін тыңдау арқылы өзгенін пікірімен санасады.
Бағалау: 1. «Араласқан кезеңдер» стратегиясы арқылы оқушылар мәтінді құрастырып оқиды. 2. «Бағалы зат» стратеиясы арқылы оқушылар анализ жасай алады. 3. Мұғалімнің бақылауы арқылы топтағы жұмыс бағаланады.
Көрнекіліктер: Мәтін, плакат, маркер, жұмыс дәптері.
Стратегиялар: «Ой қозғау», « Араласқан кезеңдер», «Бағалы зат», «Автордың орындығы», «Концептуалдық кесте», «Ой ашар».
Сабақ сатылары | Мұғалімнін іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті
|
1. Қызығушылығын ояту. « Ой қозғау» стратегиясы | Сұрақ қояды: «Үшбұрыш туралы не білесіндер?» Уақыт беріледі жеке- 2 мин, жұппен – 1 мин,шағын топпен – 1 мин. Спикерлер сөйлейді – 4 мин. | Оқушылар өз ойларын қағазға жазады. Жеке-2 мин, жұппен -1 мин, шағын топпен -1 мин, Спикерлер қорғайды — 4 мин. Бағалайды. |
2.Мағынаны ажырату. «Араласқан кезеңдер» стратегиясы
«Бағалы зат» стратегиясы
Ой ашар
«Автордын орындығы» стратегиясы | a) мұғалім бөліктерге бөлінген мәтін таратады. Әрбір оқушы сол мәтін бөліктерін біріктіреді. Жеке- 3 мин, жұппен- 2 мин, шағын топпен- 1мин. Топтардан біріктірген бөліктерінің ретін сұрайды- 2 мин. ә) мәтінге ат қойындар жеке, жұппен, шағын топпен – 1 минуттан. Спикерлерге сөз береді.
Дәптерге күнді және тақырыпты жазғызады.
Тапсырма береді: мәтіннен ең қажетті анықтамаларды формуланы жазындар, суреттерін салындар- 7 мин
«Мен үшін ең бағалы анықтамалар мен формула» тақырыбы бойынша кім сөйлейді?- 4 мин. | Мәтін бөліктерін біріктіреді. Жеке- 3 мин, жұппен- 2 мин, топпен- 1 мин
Оқушылар кезекпен ретін айтады- 2 мин.
Мәтінге ат қояды жеке- 1 мин, жұппен- 1 мин, топпен- 1 мин. Әрбір топтың спикерлері қойған аттарын айтады. Бағалайды. Оқушылар дәптерлеріне күн мен тақырыпты жазады. Оқушылар мәтінді оқи отырып, анықтамаларды, формуланы жазады, суреттерін салады. Барлығы- 7 мин Бағалайды.
2оқушы автордың орындығына отырады Берілген тақырып бойынша сөз сөйлейді. Пікір, ұсыныс. |
3. Ой толғаныс «Концептуалдық кесте» стратегиясы | Плакатқа жазылған тапсырмаларды орындандар. Жеке- 3 мин, топпен- 3 мин, спикерлер қорғауға- 3 мин. | Берілген тапсырмаларды жеке дәптерге орындайды топпен плакатқа жазады. Жек- 3мин, топпен- 3 мин, спикерлер қорғайды- 3 мин. Бағалайды. |
Кесте: Суретін салып, есепті шығарындар
1 | 2 | 3 | 4 |
Үшбұрыш қабырғаларының ұзындығы 5 см, 4см, 6см. Үшбұрыштың периметрін табыңдар. | Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 39см. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. | Тік үшбұрышты үш бұрыштың гипотенузасы 5см. Катеттерінің бірі 3см, ал екінші катеті біріншісінен 1см ұзын. Үшбұрыштың периметрін табыңдар. | Теңбүйірлі үшбұрыштың табаны оның бүйір қабырғасынан 2см қысқа. Периметрі 19см. Үшбұрыштын әр қабырғасының ұзындығын табындар. |
Қорытынды: 1. Бағалау.
- Шығу парағын толтыру.
- Үйге тапсырма беру.
Семей қаласы