Өрнектерді тепе-тең түрлендіру.

Сабақтың тақырыбыӨрнектерді тепе-тең түрлендіру.

 Сабақтың мақсаты:

  1. Тарау бойынша алған білімдерін байқау, өтілген материалдарды қайталау, пысықтау; өрнектерді тепе-тең түрлендіруде  қысқаша көбейту формулаларды қолдана білу, өз білімін көрсете алу қасиеттерін ашуға үйрету.
  2. Ой-өрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару,іскерліктерін дамыту , теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
  3. Тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу, шығармашылық пен ізденушілікке тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері: 

  • Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланудың тиімді тәсілдерін қарастыру;
  • Бұрынғы алынған білім-білік дағдыларды пайдалана отырып есептеу дағдысымен жұмыс;
  • Математикалық танымды кеңейту;

Сабақтың түрі:

  • тарауды қайталу,білімді жүйеге келтіру

Сабақтың әдісі:

  • өзара оқыту,оқыта үйрету сұрақ-жауап, тест

Сабақтың көрнекілігі: формулалар, слайд , әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар;

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа әзірлігі, сәлемдесу , түгендеу.3
  2. Үй тапсырмасын тексеру: 2′

1-10 тест тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Қызығушылықты ояту.

 

1) Қысқаша көбейту формулаларын  тексеру кезеңі: «Жұбыңды тап» тапсырмасын орындау. 2′

2) Ауызша есептеу: «Белгісіз өрнекті анықта». 2′

           (а-b)(а2 +        +b2)=а3b3                               

           с2+ 4ас +         =(c+2a) 2                 

                       (а —        )(а2 +5а +25)=a3 -125               

                   -16bс +64b2  = (c -8b)2                

          (2- 3с)( 4+       +9с2)=8-27c 3 

 

3)   « Математикалық диктант» 2′

  • 1)а мен 3с өрнектерінің қосындысының квадраты.
  • 2) в және 5а өрнектерінің қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.
  • 3) 2х және 5у өрнектерінің кубтарының  қосыңдысы
  • 4) х және 4  өрнектерінің айырымы мен қосындысының көбейтіндісі.

4)   «Сәйкесін тап» 3′

  • 16-4х2                (x-6c)(x2+6xc+36c2)
  • (3a-5b)2              a3-6а2 b+12аb2 -b3
  • (2a+3b)2                      (4-2x)(4+2x)
  • (a-2b) 3                   4a2+12аb+9b2
  • х3-216с3         (a+1)(a2_a+1)
  • a3 +1                                              9a 2 — 30аb+25b 2

ІV. Мағынаны тану.   1) «Деңгейлік тапсырма» 5′

І-деңгей:

—   1) Көбейткіштерге жікте: а) 49n2-25;

ә) 8-m3;

—   2) Көпмүше түрінде жаз: а) (5х-2у)2;

ә) (3+в)3;

ІІ-деңгей:

—    1) Өрнекті ықшамда:     (m+2n)3-m3+4n3;

—    2) Есепте:                        762 -242

ІІІ-деңгей:  Теңдеу шешу:   №221(1);

2)  Шағын тест.  5′

1.  (2х+3) 2

A) 4х2+9;   B) 4х2-12х+9;   C) 4х2+12х+9;   D) 4х2-9.

2. (5а-3b)*(5а+3b)

A) 25а2+9b2;   B) 25а2-30аb+9b2;   C) 25а2+3аb+9b2;   D) 25а2-9b2.

3. (2b-3а) 3

A) 8b2-27а3;   B) 8b 3-36b2а+54bа2-27а3;   C) 8b2-12аb+27а3;

D) 8b 2 +27а3.

4) 0,008m3-0,36m2n+5,4mn2-27n3

A) (0,2m-3n) 3;   B) (0,2-3mn) 3;   C) (0,2mn-3) 3;   D) (0,2+3mn) 3.

5) -49х2+0,04у2

A) (0,2у-7х) 2;   B) (0,2-7ху) 3 ;   C) (0,2у-7х);   D) Дұрыс жауабы жоқ.

6) (5х+2у) 3

A) 125х3+150х2у+60ху2+8у3;   B) 125х3+8у2;   C) 125х3-8у3;

D)Дұрыс жауабы жоқ.

Жауабы: 1. C;  2.D;  3.B;  4.A;  5.D;  6.A

3) «Семантикалық карта» 5′

 

 А)В) С) D)      
Көбейткіштерге жікте:

а2-4у2

(а-4у)(а+4у),

       Б

 

(а-4у)2,

С

 

(а-2у)(а+2у),

       Е

 

(а+4у)2,

Р

    
Көбейткіштерге жікте:

27а33

(3а+в)(9а2— 3ав+в2),

В

 

(3а-в)2,

И

(3а-в)(9а2-3а+в2),

        Т

(3а- в)(9а+3а2+в),

Я                       

    
Бөлшекті қысқарт:

72

__________

132-112

 

2

       A

 

1,5

       К

 

1

М

 

3

О

    
Көпмүше түрінде жаз:

(2-х)2

4-4х+х2,

Г

2,

Х

 

4-х2,

        Ф

4-2х+х2,

Л

    
Көбейткіш

терге жікте:

8-12а+16а23

(4-а)3,

        Д

(4+а)3,

       Ж

(2-а)3,

       И

(2+а)3,

Н

    

 

Жасырын сөз    «Евклид»

V. Толғаныс.

1)  «Оқушы шығармашылығы» 5′

—  1. Евклид кім?

—  2. Евклидтің қандай еңбегін білесіңдер?

—  3. Қысқаша көбейту формулалары  қашаннан белгілі болған?

—  4. Евклид қысқаша көбейту формулаларын қалай дәлелдеді?

(a+b)2 =a 2 +2ab+b 2 формуласын геометриялық тәсілмен дәлелдеу.

 

a·b

 

 

a·a

 

a

 

 

b·b

 

 

 

a·b

 

 

 

 

 

b

b

 
  

 

 

a                             b

 

  2)   Формуланы топтастыру. 5′

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақты қорытындылау: 3′

Сонымен , бүгінгі сабақта, математикалық есептеулерде қысқаша көбейту формулаларын пайдаланудың тиімді екендігіне көз жеткізіп, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде формулаларды кері тәртіпте қолдана білу қабілетімізді қалыптастырдық.

Үй тапсырмасы  №229

Оқушыларды бағалау. 3′

Оқушы аты жөніҮй тапсыр масыАуызша есептеуМатема тикалық диктантСәйкесін тапДеңгейлік тапсырмаШағын тестСеманти калық картаШығарма шылық жұмысФорму ланы  топтас тыруҚорытын

дылау

баға