«РАЦИОНАЛ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУ» ТАҚЫРЫБЫН ҚАЙТАЛАУ 7 СЫНЫП

«РАЦИОНАЛ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУ»

ТАҚЫРЫБЫН ҚАЙТАЛАУ

7 СЫНЫП

 

Сабақтың мақсаты: оқушылардың білім денгейін, білік дағдысын тақырып бойынша жинақтау,  жүйелеу

 

Сабақ кезеңдеріМұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекеті
Мотивация-Сәлеметсіздерме! Қалдарыңыз қалай? Көгіл күйлеріңіз жақсы ма?

-«Көгіл-күй» стратегиясы. Бастаймыз.

Амандасады.Сұрақтарға жауап береді.

 

Өз жасаған гүлдерін, жапырақтарын бір біріне сыйлайды.

Топқа бөлу-Қазір мен сіздерге карточка таратамын, ондағы есептерді ауызша шешесіңдер. Бөлу амалан орындағандар 1 топ, көбейтуді орындағандар-2 топ.Карточкадағы есептерді шығарады, топқа бөлінеді, жайғасып отырады.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын қою.-Қәнеки балалар, кім айтады біз бүгін неліктен көбейту мен бөлуді орындадық?

 

-Дұрыс бүгінгі сабағымыз қайталау сабағы. «Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу». Осы тақырыпқа байланысты қандай мақсат ұсына аласыздар?

Өз пікірлерін, ойларын айтады. (мүмкін жауап сабағымыздың тақырыбы-бөлшектерді көбейтуді және бөлуді қайталау)

-рационал өрнектерді түрлендіру, яғни оларға көбейту және бөлу амалдарын қолдануды тиімді тәсілмен шешуді үйренуіміз керек. Оның бірінші шарты: алған білімдеріңді жинақтап, орынды қолдануды білу.

Үй жұмысын тексеруҮйге  не берілді?

 

Оны біз «Сәйкестік» стратегиясы арқылы тексереміз

Сәйкестік тест

1.        a2-b2=    1. a3-3a2b+3ab2-b3

2.        (a-b)2=          2. (a-b)(a+b)

3.        (a+b)2=       3. (a-b)(a2+ab+b2)

4.        (a-b)3=         4. a2-2ab+b2

5.        (a+b)3=     5. a3+3a2b+3ab2+b3

6.        a3-b3=             6. a2+2ab+b2

7.        a3+b3=        7. (a+b)(a2-ab+b2)

Қысқаша көбейту формулаларын қайталап келу

 

 

 

 

Тест орындайды

 

Практикада қолдану

-пирамида

 

-оқулықпен жұмыс (топпен)

«Пирамида» стратегиясы

Осы стратегияны сіздер білесіздер.

Оқулықтың 128 бетін ашамыз № 553

1 топ – 1, 3, 5.

2 топ – 2, 4, 6.

Дұрыс жауаптар арқылы тексереді

 

Оқушылардың мүмкін критерийлері:

Орындарында топпен орындайды

«Бармақ» стратегиясы

Сергіту сәтЛогикалық тапсырма беріледі. 2 минЛогикалық тапсырманы шешуге әрекет жасайды.
Қорытынды-Жұмыстан демалдық, енді жаңа күшпен келесі тапсырмаға кошейік.

-Информатика пәнін есімізге түсірейік.                                                                                                                      -Алгоритм мағынасын қалай түсінесіздер?

-Ал бұл алгоритм математикада заңдылық болып есептеледі. Енді біз рационал өрнектерді түрлендіру алгоритмін «Интеллект-карта» арқылы құрастырайық .

«Интеллект-картаны» қорғау

 

 

 

Жауаптары (белгілі бір мақсатқа жету үшін орындалатын реттелген әрекеттер жиыны)

 

Ватманда алгоритм-схема арқылы көрсетеді

Шағын тест. Нашар үлгерген оқышылар келіп тест тапсырмаларын алады және өздеріне консультант таңдап алады

ТЕСТ

1.

а)          в)         с) 1

2.

а)      в)      с)

3.

а)    в)      с)

4.

а)         в)         с)

Тест тапсырмаларын орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топ басшылар тексеріп, бағалайды.

Рефлексия

 

«Табыс» ағашын отырғызайық. Ағаш діні жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл жилек –сыныбымыздағы көңіл-күй, ал ағаштың жемістері-сіздердің білімдеріңіз.

Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.

Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналдым.

Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.

Алмаларға сабақты менгердім, қиналамын, менгерген жоқпын деп жазып жапстырады.
БағалауАл енді топтардың лидерін тыңдайықТоптың лидері өз бағалау парығы бойынша бағаларын айтады
Үй жұмысы№558, тақырыпқа байланысты сұрақтар дайындап әкелуКүнделіктерін толтырады, бағаға әкеледі
Сау болыңыздарСау болыңыз