Проценттерге берілген есептер

Сабақтың тақырыбы: Проценттерге берілген есептер.

Сабақтың мақсаты: 1) Берілген санның процентін, проценті бойынша санды табуға есептер шығару;

2) Процентке берілген есептерді шығара білуге машықтандыру, ойлау қабілет-

терін дамыту;

3) Ұлттық салт-дәстүрімізді бойларына сіңіре отырып ұлтжандылыққа, ұйым-

шылдыққа  тәрбиелеу, экономикалық тәрбие беру;

Сабақ түрі:  Ұлттық ойындарға негізделген сайыс сабақ.

Сабақ типі: Білімді бекіту.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта, жалаушалар, слайд, семантикалық карта

 

                                                            Жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру.
  3. «Аударыспақ» ойыны (тақырып бойынша сұрақ-жауап).
  4. «Көкпар»ойыны (оқулықпен жұмыс).
  5. «Арқан тартыс» ойыны (қарсылас топтардың сұрақтары).
  6. «Сақина салу»ойыны (тест тапсырмалары).
  7. «Орамал тастамақ» ойыны (математикалық жұмбақтар).
  8. Сабақты бекіту (сабақтың өтілуі туралы оқушылардың пікірі, сайыс қорытындысы, бағалау).
  9. Үйге тапсырма беру.

                                                   Барысы:

  1. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ.

Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру, Тәуелсіздіктің 20 жылдығы туралы шолу жасау, сабақтың өтілу тәртібімен таныстыру.

  1. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ.

№1415.               Ш: 104500-95000= 9500

9500/95000 *100% = 950/95 = 10%        Ж: 10%

№ 1416.                Ш: в = 6см, а = 6*80% = 6*80/100 = 4,8

S = а*в = 6*4,8 = 28,8                             Ж:  S =28,8 см2

№ 1417.                1) 36 ;      2) 56;    3) 56 ;    4) 75 ;   5) 85;   6) 36.

 

  • «АУДАРЫСПАҚ»
  • Процент деп нені айтады?
  • Процент бөлшекпен қалай жазылады?
  • Бөлшекті процентпен қалай жазады?
  • Берілген санның процентін қалай табады?
  • Проценті бойынша санды қалай табады?
  • Бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процент құрайтынын қалай табады?
  1. «КӨКПАР»

№ 1426.                                                 Барлығы :           28 оқушы

            75% -і спортпен айналысады

Оқушы саны -?

№ 1427.                       Барлығы :           51 кг

                                   90 % -і  темір

Темір -?                                                                                           Никель-?

№ 1428.

                                   70 % -і  оқылды 42-бет қалды

Барлығы -?

 

 

№ 1430.                         Барлығы:     75 бет

  I күні 21 бет терді.

 

I күні терген бет -%?                              II  күні  терген бет -% ?

№ 1431.   v =  84 км/сағ

           30 % -ін жүрді

 

Барлығы -?

  1. «АРҚАН ТАРТЫС»

Топ басшылары дайындаған тапсырмаларын ұсынады.

  1. «САҚИНА САЛУ» тест тапсырмасы.

 

 1-нұсқа2-нұсқа
1)      15 %-ті ондық бөлшек түрінде жаз.

 

А) 0,15;           Ә) 1,5;              Б) 1,15;       В) 11,5.

 

1)           17 %-ті ондық бөлшек түрінде жаз.

 

А) 0,17;           Ә) 1,7;              Б) 1,17;       В) 11,7.

 

2)           900-дің   15 %-ін  тап.

 

А) 1350;           Ә) 6;              Б) 135;       В) 75.

 

 

2)      120-ның   40 %-ін  тап.

 

А) 480;           Ә) 3;              Б) 80;       В) 48.

 

3)      70% -і 14-ке тең санды тап.

 

А) 25;           Ә) 56;              Б) 500;       В) 20.

 

3)           75% -і 15-ке тең санды тап.

 

А) 20;           Ә) 600;              Б) 55;       В) 400.

 

4)            неше процент құрайды.

 

А) 7;           Ә) 70;              Б) 0,7;       В) 700.

 

4)       неше процент құрайды.

 

А) 6;           Ә) 60;              Б) 0,6;       В) 600.

 

5)      Бақта 7 жеміс ағашы бар. Бұл барлық ағаштың 35% -ін құрайды. Бақта барлығы неше ағаш бар?

 

А) 50;           Ә) 28;              Б) 42;       В) 20.

 

 

6)      сыныпта 18 қыз бар. Бұл сыныптағы барлық оқушылардың 60% -і. Сыныпта барлығы неше оқушы бар?

 

А) 30;           Ә) 28;              Б) 42;       В) 33.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • «ОРАМАЛ ТАСТАМАҚ»

Математикалық жұмбақ шешу.

  1. Нәрселерді санағанда,

Керек ол бізге ауадай.

Айтыңдаршы, бұл қандай сан,

Жан-жағыңа қарамай.      (натурал сан)

 

  1. Өмірің сенің қызық,

Жолында жоқ түзу сызық.

Басы да жоқ аяғы,

Бір айналым баяғы.    (дөңгелек)

  1. Дүкеннен мен сабын алдым,

Оның және қабын алдым.

Екі дәптер, бір қарындаш,

Тіс ысқышты тағы да алдым.

Есептеші сонда бәрі,

Қанша болды, қолда бары?     (6)

 

 

  • САБАҚТЫ БЕКІТУ.

Сабақтың өтілу барысы туралы оқушылардың пікірін тыңдау. Білімдерін бағалау.

 

 

  1. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА БЕРУ.

№1429, 1432, 1433, 1434, 1435.
 

 

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ

 

«Білімділер»    тобы

 

р/сОқушының аты-жөні«Аударыспақ»«Көкпар»«Арқан тартыс»«Сақина салу»«Орамал тастамақ»
1Исқақ Айдана
2Марат Аманжол
3Молдақұлова А
4Матен Сабина
5Молдақұл Сағи
6Нұрымғали Жансая
7Омарқұл Айерке
8Қанапия Асхат
9Рыскелді Дидар
10Сатайбек Қуаныш
11Салим Лаура
12Тұрған Қуаныш
13Үсен Назерке

 

 

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ

 

«Мұрагер»    тобы

 

р/сОқушының аты-жөні«Аударыспақ»«Көкпар»«Арқан тартыс»«Сақина салу»«Орамал тастамақ»
1Ордабай Әсел
2Абайдолда Г
3Ауелхан Ернар
4Асен Смағұл
5Алимжан Алмас
6Абдыманап Н
7Даулет Тоғжан
8Джумабаев Рауан
9Жақан Мақсат
10Есембаев Самат
11Көкенова Аида
12Кадирсиз Еркем
13Хасен Айым