Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар..Қиық конустың бүйір бетінің ауданы.
Сабақтың тақырыбы.№5 | Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар..Қиық конустың бүйір бетінің ауданы. | ||||||||
Күнтізбелік жоспар,оқулық А.Н.Шыныбеков | |||||||||
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: дегеніміз не? Айналу денесі дегеніміз не?Қиық конус деп қандай фигураны айтамыз. Анықтамасын, элементтерін, бетінің ауданын білу. Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар дегеніміз не? Тәрбиелік:Оқушыларды ұқыптылыққа,жинақылыққа тәрбиелеу. Дамытушылық.Геометриялық есептер шығаруда білік дағдыларын қолдану,ұштастыру.ойлау қабілеттерін дамыту. | ||||||||
Оқыту нәтижесі: | Конус,қиық конусты ажырата білу. Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар дегеніміз не? Қиық конустың негізгі формулаларын білу Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустар дегеніміз не? -Анықтамасын, элементтерін, бетінің ауданын білу. -Тақырыпты меңгерту -топпен жұмыс жасала отырып,бір-бірімен пікір алмасу | ||||||||
Түйінді ойлар | — Конус,қиық конусты ажырата біледі, Пирамидаға іштей және сырттай сызылған конустарды біледі. Конустың,қиық конустың элементтерін таба біледі. — Бүйір бетінің ауданы,толық бетінің ауданын таба біледі. -Осьтік қимасының ауданын таба біледі. -Негізгі ұғым мен формулалар арқылы есептер шығара алады.
| ||||||||
Уақыты | Әдіс-тәсілдер | Ресурстар | Сабақтың мазмұны | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
3мин | Ұжымда жағымды ынтымақтастық атмосфера құру. | Шаттық шеңберін құру
| |||||||
Ақша арқылы топқа бөлу | 5000тг,1000тг, 10000тг | ||||||||
3 мин | Миға шабуыл | Қайталау білім анасы
| Сұраққа жауапбереді | ||||||
5мин | Практикалық тапсырма | Интерактивті тақта | Фигура бөліктерін құрау
| 1.Конус 2.Конустың жазбасы, 3.Қиық конус
| |||||
10мин | Постер қорғау | Конус, конустың жазбасы,қиық конус . | Фигура бөліктерін құрау 1.Конус, 2.Конустың жазбасы, 3.Қиық конус H-биіктік,R-табан радиусы | ||||||
5 мин | Ой қозғау | слайд | Қиық конустың элементтерін табады және негізгі формуларын жазады. S=ПR S=RLП S=ПR+RLП | ||||||
5мин | Мағынаны тану | Электрондық оқулық | Қиық конус:Анықтамасы, элементтері, осьтік қимасы, бүйір беті, толық бетінің формулаларын білу. Конусқа іштей және сырттай сызылған пирамида
| Оқушылар тақтамен жұмыс жасап формулаларды дәптерге жазады. S | |||||
Оқулықпен жұмыс | Тақырыпты талдау:№198,№196
| Негізгі формулалар арқылы жұмыс жасайды. Оқушылар бірін-бірі бағалайды. Топ басшылары тексереді.
| |||||||
5мин | Топтық тапсырма | Таблица | Сәйкестікті тап(Формуланы сәкестендір)
| Топ басшылары бағалау парағын толтырады | |||||
2 мин | Сергіту сәті Сөз жұмбақ шешу, жұмбақ шешу | Жұмбақ Басқа кисең бөрік,сәнді сұлу көрік Мініп алып сегізді,барайын қайда дегізді | |||||||
5мин
| Синквеин әдісі | 1.Зат есім. Не? 2.Сын есім. Қандай? 3.Етістік.Не істеді? 4.Конус сөзіне синоним құра 5.Сөйлем құра. | 1.Конус.2.Геометриялық фигура. 3.Тік бұрышты үшбұрыштың бір қабырғасынан айналады 4Айналу денесі. 5.Тік бұрышты үшбұрыштың бір қабырғасынан айналғанда шығатын фигура конус д.а.
| ||||||
2 мин
| Кері байланыс. | Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз пікірлерін стикерге жазып жеміс ағашына жапсырады. | |||||||
Бағалау | Бағалау критерийлері Қайталау білім анасы Постер қорғау; Есептер шығару; Сәйкестікті тап; Сергіту сәті: Синквеин әдісі
| Топ басшылары бағалау парағын толтырады, Оқушылар өзін-өзі бағалайды. | |||||||
Үйге тапсырма№202,204 | |||||||||