«Ондық бөлшекті натурал санға көбейту» тақырыбына есептер шығару
Тақырып: «Ондық бөлшекті натурал санға көбейту» тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
- Ондық бөлшекті натурал санға көбейту бойынша оқушылардың білімдерін бекіту және тиянақтау, жүйелеу.
- Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, интеллектуалдығын қалыптастыру.
- Өзін-өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылық, іскерлік пен жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Құрал – жабдықтар, көрнекі құралдар: кітап құралдары, үлестірмелі қағаздар, интерактивті тақта.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Қайталау сұрақтары:
- Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді?
- Ондық бөлшекті разряд бірліктеріне көбейтуді түсіндіріңдер.
- Егер көбейтіндідегі цифрлар саны үтірмен ажыратуға тиісті цифрлар санынан аз болса, көбейтіндідегі үтірді қалай қояды?
ІІІ. Математикалық диктант.
- 0,02*2=0,04;
- 0,05*6=0,3;
- 0,003*10=0,03;
- 0,012*7=0,084;
- 1,003*3=3,009;
- 2,1*4=8,4;
- 5,0002*3=15,0006;
- 0,003*15=0,045;
- 0,009*1000=9.
- Қатені тап.
- “Қас қағым сәт”-үтірін тап:
а) 1,83 × 10=1 8, 3; г) 91,065 × 100=9 1 0 6, 5; ә) 12,085 × 100=1 2 0 8, 5; ғ) 2,1561 × 1000=2 1 5 6, 1; б) 7,5492 × 1000=7 5 4 9, 2; д) 0,103 × 10=1,03; в) 1,51 × 10= 1 5, 1; ж) 2,758 × 100=275,8; з) 63,0457 × 1000=63045,7.
|
- Топтық жұмыс: “Кім жылдам”
І топ: (40-(3,16 × 10+1,838))+(2,6+3,7) × 5=40-33,438+31,5=38,062.
ІІтоп: (79-(28,31 × 4-58,9))+(2,3+1,8) × 6=79-54,34+24,6=49,26.
ІІІтоп: (83-(17,27×10-99,3))+(18,07-6,03)× 2=83-73,4+24,08=33,68.
IV топ: (95-(18,15*10-99,4))+(20,5-7,8)*4=95-82,1+50,8=63,7.
VII.Кітаппен жұмыс:
№1060
- ;
- ;
- .
VIII. Топтық жұмыс: Мәселе есептер.
І топ: Меншікті жылдамдығы 19,5 км/сағ моторлы қайық ағыс жылдамдығы 2,8км/сағ өзенде ағыспен 2 сағ, ағысқа қарсы 3 сағ жүзді. Моторлы қайық барлығы қанша қашықтыұты жүзіп өтті?
S=2(19,5+2,8)+3(19,5-2,8)=2*22,3+3*16,7=44,6+50,1=94,7км
Ж: 94,7 км
ІІ топ: Жолаушылар поезында 15 вагон бар. Оның 0,6-сы купелі вагондар, қалғандары плацкарт вагондар. Жолаушылар поезында неше плацкарт вагон бар?
15*0,6=9 — купелі вагондар
15-9=6 — плацкарт вагондар
Ж: 6 вагон
ІІІ топ: «Ту-134» ұшағы 900 км/сағ жылдамдықпен, ал 0,4 сағ 850 км/сағ жылдамдықпен ұшты. Ол барлығы қанша қашықтықты ұшты?
S=1,5*900+0,4*850=1350+340=1690км.
Ж: 1690 км.
ІV топ: бір диванды қаптауға 3,25 м, ал бір орындықты қаптауға 0,75 м мата керек. 2 диванды және 12 орындықты қаптауға неше метр мата қажет?
2*3,25+12*0,75=6,5+9=15,5 м
Ж: 15,5 м.
- «Арифметика кілті» кітабының авторы кім?
К. Л. Ә.
И. А. Ш.
11,46 | 34,6 | 34,65 | 73,6 | 106,26 | 167,52 |
Ә | Л | К | А | Ш | И |
Х. “Кім тапқыр?”
ХІ. Сабақтың қорытындысы. Бағалау
ХІІ. Үй жұмысы: №1053, №1057, №1061, №1062, №1063.