Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану | |||||
Сілтеме: | Т.А. Алдамұратова, В.И. Тупаева, Г.П. Жетпісбаева Математика дидактикалық материалдар, оқыту әдістемелік кітапшасы. 9-15 беттер | ||||
Сабақтың мақсаты: | Таңбалары әр түрлі сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, есептер шығарту. | ||||
Нәтиже: | 1. Таңбалары әр түрлі сандарға амалдар қолдануды меңгереді. 2. Өз беттерінше есептер шығара білуге қалыптасады. 3. Сандар жөніндегі білімдерін кеңейтеді. | ||||
Түйінді идеялар: | Оқушылардың топпен жұмыс істеуге, сыни тұрғыдан ойлануға бағыт бағдар беру. | ||||
Әдіс-тәсілдері: | Топқа бөлу, сұрақ қою, талдау-талқылау, ойын элементтері | ||||
Негізгі дереккөздер: | 6 – сынып оқулығы, қосымша оқулықтар, интербелсенді тақта | ||||
Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 2 мин | |||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||
Сәлемдесу. Ұйымдастыру. Топқа бөлу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Балалардың назарын сабаққа аудару. | Сынып тақырыпқа сәйкес топқа бөлінеді.
Сұрақтарға жауап береді. | ||||
I. Қызығушылықты ояту 8 мин (Топпен жұмыс) | |||||
Миға шабуыл. Өткенді еске түсіру. 1. Топ атын қорғау. 2. Әр топқа «Сақина ойыны» беріледі.
| Сұрақтарға жауап береді. Сақинадағы белгісіз сандарды дөңгелекшелерге қойып, есептеп табады. Әр топ бір-бірін бағалайды. Жауаптардың дұрыстығы тексеріледі, топ аралық бағалау жүргізіледі. «Бағдаршам» стратегиясы қолданылады.
| ||||
II. Сабақтың негізгі бөлімі 10 мин | |||||
1. Тапсырмаларды топтарға бөледі, постер таратады. Жалпы топтарға сабақтың тақырыбына сай эссе жазу тапсырылады.
1-топ: Ертегі құрастыру 2-топ: Табиғатпен байланыстыру 3-топ: Күнделікті тұрмыста қолданылуы
| 1. Рационал сандарды қолданып, ертегі жазады, суреттейді. 2. Сабақ тақырыбына сай мысалдарды табиғат құбылыстары арқылы жазады, суреттейді. 3. Күнделікті өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді. Бағалау «Бағалау критерийі» бойынша жүргізіледі. | ||||
III. Мағынаны тану 18 мин | |||||
2. Әр түрлі есептерді топтарға бөліп беріп, постер таратады. 1-топ:
1. Амалды орындаңдар: 2. Шаршының қабырғасы АВ. Оның ұштары А(-3,4), В(5,6). Шаршының ауданын және периметрін табыңдар. Бірлік кесіндіні 1 см деп алыңдар.
2-топ:
1. Теңдеуді шешіңдер:
2. Шеңбердің центрінің координатасы О(-3)- тең. Шеңбер координаталық түзумен В(1) және С(-7) нүктелерінде қиылысады. Шеңбердің ұзындығын, дөңгелектің ауданын табыңдар.
3-топ:
1. Өрнектің мәнін табыңдар: , мұндағы a= -2, в= -1
2. Шеңбердің центрі координаталық түзуде 3-те орналасқан: О(3). Егер шеңбер диаметрі 8-ге тең болса, шеңбер координаталық түзуді қандай нүктелерде қиып өтеді.
Жұмыстың орындалуын қадағалайды, бағыт береді.
| Әрбір топ берілген есептерді шығарады, түсіндіреді. Постерде орындаған жұмыстарын тақтаға іліп, қорғайды. Топ аралық бағалау болады. | ||||
IV. Сабақты бекіту 2 мин | |||||
Есептер құрастыру.
| Әр топ сандардан, амал таңбаларынан санды өрнектер құрастырады. Өрнектердің санына сай топ жұмысына баға беріледі.
| ||||
V. Қорытындылау 2 мин | |||||
Мұғалім топтардың жұмысына қорытынды жасайды. | |||||
VI. Бағалау 1 мин | |||||
Критерийлерді ескере отырып қорытынды баға шығару. | Белсене қатысады. Әр топ осы сабақ бойынша жинаған балдарының орта балы бойынша бағаланады.
| ||||
VII. Үйге тапсырма 1 мин | |||||
Үйге тапсырма беру. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. | ||||
VIII. Рефлексия 1 мин | |||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша қорытындылау. | Өздерінің пікірлерін, сезімдерін таратылған парақшаларға екі сөз, бір тілек жазып, жабыстырады. | ||||