Қарама-қарсы сандарға амалдар қолдану

 

Сабақтың тақырыбыҚарама-қарсы сандарға амалдар қолдану
4.      Оқу құралыМатематика:  6 сынып. А.Абылқасымова  
  1. Сабақтың мақсаты : Аталған   тақырып бойынша білімдерін пысықтап, алған білімдерін іс жүзінде  пайдалануды игеру.

 

  1. Сабақтың міндеттері:

Білімділік:

    аАмалдарды орындау ережелерін пысықтау,жүйелендіру және есеп шығаруда пайдалану қабілеттілігін арттыру,өз бетімен жұмыс жасауға бейімдеу;

Дамытушылық: 

оқушының өзін-өі бақылау ,өз бетімен жұмыс жасау ,атқарылған жұмысты талдау қабілетін дамыту

         —Тәрбиелік:

пәнге қызығушылығын,өз білімі мен күшіне сенімділікке, ұқыптылық пен жауапкершілікке тәрбиелеу.

 

 

  1. Сабақтың типі:

          Өткен тақырыпты пысықтау сабағы

 

  1. Сабақты өту тәсілі:

        оқытудағы жаңа тәсілдер,ой толғау,жеке және топтық жұмыс,тест тапсырмаларын беру.

 

  1. Көрнекілік құралдары:

        оқу құралдары,таратпа материалдар

 

 

  1. Күтілетін нәтиже:

 Қарама-қарсы сандармен  амалдар      орындауды   және талдауды игереді

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың барысы:

  1. Сабақты ұйымдастыру:

а)оқушыларды түгелдеу;

ә)оқу құралдарын, үй тапсырмасын, сабаққа дайындығын тексеру

 

  1. Белсенділік.

(ауызша тапсырма орындау ):

  1. оң және теріс сандарға амалдар қолдану ережелері.

1)  (-)  ·  (+) = (?);          2)  (+) : (-) = (?);         3) (-)  ·  (-) = (?);

4)   5)  (-)  :  (-) = (?);     5) ) а  ·  (-1) = (?) немесе  (-а)  ·  (-1) = (?);

Ережедегі жазулардың мағынасын түіндіру.

Мұғалім:мына амалдарды орындай отырып,төмендегі сөзді келтіріп шығарамыз:

1) -42 · 4                 3) -25· (-5).                  5)   -72 : (-9);

2) -60 : 12;              4)  -3,6· (-1).                 6)  52:(-0,5);   7) -2,5·(-2)

 

Т125
А3,6
А-168
А-104
Н8
С-5
Ж-12
К168
Н104

 

Жауаптары:


1) -168              А

2) -5                  С

3) 125               Т

4)3,6                 А

5)8                    Н

6)-104               А

 

 

АСТАНА- Қазақстанның бас қаласы

 

III. Ережелерді амалдарды орындауда қолдану.

Тапсырма №1

 

«Астанадағы ауа райынынң орташа көрсеткішін табыңдар: қаңтар (-21°С), ақпан – (-19°С), желтоқсан (-20 °С)?»

Мұғалім: — Шамалардың орта арифметикалық мәні қалай табылады?

 

Қаңтар – (-21°С)

Ақпан – (-19°С)

Желтоқсан— (-20°С),

Орташа шама -?

 

Шешуі:  -19+(-21)+(-20)/3= — 20

Жауабы: -20

 

 

 

 

IV.Топтық жұмыс

 

1 топ

1) (-1,3)

2) -8,1:0,9

3)

4) -56,1 : (-1)

5) -26 : (-4)

6) -7:1,4

ҚАДАОР
-96,56,5-5-2,9456,1

 

 АҚОРДА

2 топ

1) (-1,2)

2) — 7,8: 78

3) (-4)

4) -18,9: (-9)

5) (-3,1)

6) -56: (-8)

ТАЛАЫМА
2,16-0,110,87-63,1

 

АЛМАТЫ

 

V.Практикалық жұмыс(дәптерге орындап,нәтижесін өзара тексеру)

 (0,7- · (-+(0,25-) :  +1700,5-842=

1)        0,7-==;

2)       ;

3)     0,25-;

4)   

5)   ;

6)     -0,5+1700,5=1700;

7)     1700-842=858

 

 

 

 

VI.Тест .

 

1 нұсқа2 нұсқа
А.  Амалдарды орындау:

1)    43 · (-3);       2)  -6,7 · (-2,4);

3)          4)  -2· (-5);

5)

В.

Теңдеулерді шешу

    1)  -5,7к = 11,4;     2)  -0,01х = 1;

С.

Өрнектің мәнін тап

т2   если  т = -1

А.  Амалдарды орындау:

1)  -26 · 4;              2)  -4,8 · (-3,7);

3)      4)-14,7-17,4;

5) 

В.

Теңдеулерді шешу

 1)  -0,18т=1,17;      2)  0,001п= -2.

С.

Өрнектің мәнін тап

п3-;  если п = -1; 

Тест тапсрмаларын орындап,оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды.

 

 Тест тапсырмасының жауаптары:

1 нұсқа

А                       1)       -129              

2)        16,08            

3)       -2                   

4)       -1,21              

5)                

В                      1)     -2                     

2)    -100                  

С                      1)                        

2 нұсқа

А                      1)       -104               

2)        17,76              

3)        1,5                

4)       -32,1              

5)                  

В                     1)         -6,5              

2)       -200               

С                     1)                   

Бағалау тәртібі:


«2»  —  1-2 тапсырма

«3»  —  4-3 тапсырма

 «4»  —  6-5 тапсырма

«5»  —  7-8 тапсырма


 

VII.Сабақты қорыту.        а)ауызша сұрақ-жауап

                                             ә)оқушыларды бағалау

VIII. Домашнее задание.

            Оң және теріс сандарға амалдар қолдану ережелерін қайталап, мысалдар орындау.