Қарама-қарсы сандар
Сабақтың тақырыбы | Қарама-қарсы сандар | |
4. | Оқу құралы | Математика: 6 сынып. А.Абылқасымова |
- Сабақтың мақсаты : Аталған тақырып бойынша білімдерін пысықтап, алған білімдерін іс жүзінде пайдалануды игеру.
- Сабақтың міндеттері:
— Білімділік:
берілген санға қарама-қарсы сан ұғымын енгізу,оны анықтауды және коор-қ түзуде белгілеуді үйрету;
— Дамытушылық:
оқушының өзін-өі бақылау ,өз бетімен жұмыс жасау ,атқарылған жұмысты талдау қабілетін дамыту
—Тәрбиелік:
пәнге қызығушылығын,өз білімі мен күшіне сенімділікке, ұқыптылық пен жауапкершілікке тәрбиелеу.
- Сабақтың типі:
Жаңа тақырыпты игеру сабағы
- Сабақты өту тәсілі:
оқытудағы жаңа тәсілдер,ой толғау,жеке және топтық жұмыс,тест тапсырмаларын беру.
- Көрнекілік құралдары:
оқу құралдары, компьютер мен проектор,таратпа материалдар
- Күтілетін нәтиже:
Қарама-қарсы сандарды игереді,анықтайды,коор-қ түзуде белгілейді жеке,топпен амалдар орындауды және талдауды игереді
Сабақтың барысы | Мұғалім әрекеті | Күтілетін нәтиже(оқушыға қатысты) | |||
Танымдық | Тәртіп | Қарым қатнас | Жеке басы | ||
1. Сабақты ұйымдастыру | 1.Оқушыларды түгелдеу 2.Оқу құралын тексеру 3.Үй тапсырмасын тексеру Слайд 3 Цифрлар (сандар) әлемді басқармайды,бірақ олар әлемді қалай басқару керек екенін нақтылайды. (И. Гете) | Оқушы күнделік-ті тәртіпке үйренеді,ол оқушының сабаққа дайындалуына көмектеседі | Оқушы сабақ барысында орындайтын міндеттерін алдын-ала белгілейді | Сабақта мұғалім мен сыныптас тарымен байланыс орнатады | Пәнге қызығу-шылық |
2.Белсенділік
| Өткенді қайталауға арналған ауызша сұрақтар: Дұрыс жауапқа оң қолды,дұрыс емес жауапқа сол қолды көтеру. 1) Слайд 4 а) санақта пайдаланылатын сандар … деп аталады — бөлшек сандар; — натурал сандар. ә) санақ басы,бірлік кесіндісі және бағыты көрсетілген түзу … деп аталады — координаталық түзу; — координаталық сәуле. б) теріс сандар координа —талық түзуде … орналасқан -санақ басынан оң жақта; -санақ басынан сол жақта в) Нөл саны – … -оң сан; оң да теріс те емес сан; — теріс сан | Алған білімдерін қалыптастыру | Алған білімді бақылау,баға-лау. | Білімдегі бостықты анықтай-ды
| |
4. Жаңа тақырыпты игеру
| Слайд 5 Өмірдегі қарама-қарсы мағынадағы ұғымдарды анықтау: биік-аласа , ақ-қара , үлкен-кіші…. Математикада да қарама қарсылықтар бар. Екі оқушы кері бағытта 3 қадамға жылжиды. Слайд.6 Слайдтағы сандар нені анықтайды?(орнын) Слайд № 7 | Оқушы алған ақпаратты сұрыптап,оның мағынасына көңіл бөледі
| Мақсатқа жетуді ойлау. | Пікір айту таласу қарым қатнас жасау
| Өз-өзіне сенім |
5. Жаңа тақырыптыпысықтау | слайд №8,№9 тапсырмаларды орындау | Тақырыпқа қызығушылық | Өз әрекетін жоспарлау бағалау. | Диалог орнату | Өз бетімен жұмыс жасау |
6.Біліктілік- ті арттыру
7.Топтық жұмыс
8.Жеке жұмыс
| Слайд №10,11. Кім жылдам -12 санына қарама-қарсы сан -10,6 санына қарама-қарсы сан -т санына қарама-қарсы сан
1және 3 топ 2және 4 топ
-х = 3,04 -х=42,5 -у=-1,45 -у=-1,8 в=-(-2,37) в=-(-9,26) (Слайд №14)
___________________________
Слайд №15 Тест тапсырмалары | Нәтижені бағалау
Алған білімді пайдаланады
Біліктілікті арттыру |
Өзін-өзі тексеру
____________ |
Бірін-бірі бағалау
__________ |
Өзара қатнас
__________
|
9. Сабақты қорыту | —тек таңбаларымен айырмашылығы бар сандар қарама-қарсы сандар деп аталады — егер сандағы теріс таңбалар саны жұп болса,онда ол оң сан. — егер сандағы теріс таңбалар саны тақ болса,онда ол теріс сан
| ||||
10. Рефлексия | Сабаққа дегенөз пікірліріңді қағазға жазып қалдырыңдар | Сабақ барысындағы өз әрекетіне және сабаққа баға беру |