Жай бөлшектерді көбейту Есептер шығару
Тақырыбы: Жай бөлшектерді көбейту Есептер шығару
Мақсаты: Білімділік: Жай бөлшектерді көбейту ережесін есептеулерде қолдана білуге үйрету;
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, жеке даралық қасиеттерін арттыру;
Тәрбиелілік: Ынтымақтастыққа, еңбексүйгіштікке баулу;
Күтілетін нәтиже:
- Тақырыпты жан-жақты меңгереді;
- Оқыту үрдісінде ұлттық педагогиканың қолданылуы арқылы елжандылыққа тәрбиеленеді;
- Логикасы дамиды;
Сабақтың типі: Жинақтау.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес
Оқыту формасы: Жеке, топтық
Әдіс-тәсілдер: Ойын арқылы оқыту технологиясының элементері
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, бағалау парағы.
Пәнаралық байланыс: Әдебиет және тіл
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Кезекшінің көмегі арқылы оқушыларды түгелдеу
Оқу құралдарын қадағалау
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Тақырыбы: Жай бөлшектерді көбейту
«Хан талапай» ойыны арқылы өтілген тақырыптан алған білімдері тексеріледі. Ойынға екі ойыншы қатысады. Кезектесіп асықтарды атып, сұрақтарға жауап береді.
1-сұрақ: Бөлшектер қалай көбейтіледі?
2-сұрақ: Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеді?
3-сұрақ: Аралас сандардың көбейтілуін түсіндіріңіз?
ІІІ. Үй тапсырмасын қорыту
ІV. Жаңа сабақ
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Балалар, біз бүгін «Жай бөлшектерді көбейту» тақырыбы бойынша есептер шығармыз. Сабағымыз «Алтын қақпа» телеойыны негізінде өтіледі.
І. ТАС қақпа тапсырмасы:
/ Тас қақпаны ашу үшін алдымен төмендегі сұрақтарға жауап беру қажет. Сонда ғана тас қақпаның қақпасы ашылып, оның тапсырмасын орындауға жол алады./
- Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,
Ұзындығы жазулы тұр бойында.
/ сызғыш, линейка/
- Он екіге жетіп,
Жүрген кері кетіп.
/ сағат, часы/
- Нәрселерді санағанда,
Керек ол бізге ауадай.
Айтыңдаршы бұл қандай сан,
Жан-жағыңа қарамай.
/ натурал сан, натуральные числа/
/ жоғарыдағы сұрақтарға жауап алынған соң тас қақпаның есептері шығарылады./
№779-есеп. Шарты: Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнекті ықшамдау.
|
|
|
|
ІІ. КҮМІС қақпа
- Квадраттың қабырғасы – 10 см. Ауданын тап. /100/
- Квадраттың қабырғасы – 9 см. Периметрі нешеге тең? /36/
- «К» әрпінен басталатын математикалық сөздерді ата / Көбейту, км, кесінді, көлем/
№788-есеп. Шарты: Амалдарды орындау.
№791-есеп. Шарты: Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, есептеңдер.
ІІІ. АЛТЫН қақпа
- 1 тонна мақта ауыр ма, 1 тонна темір ауыр ма?
- 4 жұмыртқа 4 минутта піседі? Бір жұмыртқа пісу үшін неше минут уақыт керек?
- Бір топ үйрек ұшып барады. Олар барлығы – бесеу. Біреуі жерге қонса, нешеуі қалады?
№780-есеп. Шарты: Тік төртбұрыштың ұзындығы см, ені см. Оның ауданын табу керек.
шешуі: S=a*b
Табу керек: S-? Жауабы:
№785-есеп. Шарты: Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып, есептеу
Сергіту сәті
Логикалық есептер
- 3 санына байланысты қандай ұлттық ұғымдарды білесіз?
/ үш тәтті, үш арсыз, үш жүз, үш жұрт/
- 7 санының мағынасы. / 7 ата, 7 қазына, 7 күн, 7 жұт/
- Қазақша өлшем бірліктері / елі, сүйем, қарыс, адым, шөкім, шымшым, атам, тұтам, білем құлаш, т.б./
VІ. Жаңа сабақты бекіту
Тест
- Қосуды орында
975:(25*13)*305-908 = 7
А. 6 В. 8 С.9 Д. 7
- Теңдеуді шеш 9(х-4) = 207
А. 17 В. 13 С. 24 Д. 27
- Көбейтуді орында 679*79=
А. В С Д
- Бөлшекті қысқарт 10хzу/15хуz
А. 2хz/5у; В. 2у/3х С. 5у/3z Д. 10у/15х
- Өрнекті ықшамда 3х-4ху-х(2у-5)
А. -6ху-2х В. 8х-6ху С. 8х-2ху Д. 8х+2ху
VІІ. Жаңа сабақты қорыту
«Ақыл-ойды тәртіпке келтіретін — математика» — деп ұлы ғалым М.В.Ломоносов айтқандай, ғылымның түрлі саласын меңгеруге, жан-жақты болып өсуге математика пәнінің ықпалы зор. Сондықтан осы пәнді жақсы игеруге бар күштеріңізді жұмсауларыңыз қажет, балалар. Бүгінгі сабақ арқылы біз көп нәтижеге қол жеткіздік деп ойлаймын.
VІІІ. Үйге тапсырма
№789-есеп. Шарты: Амалды орында.
№790-есеп. Өрнектің мәнін тап.
ІХ. Білім бағалау.
Оқушылар білімі бағаланады
р/с | Оқушының аты-жөні | Өз бағасы | Мұғалім бағасы | Қорытынды баға |