Логарифм және оның қасиеттері.
Батыс Қазақстан облысы, Теректі ауданы, Аңқаты ЖОББ мектебінің математика пәнінің мұғалімі Ержанова Нұргүл Төремұратқызы
Сабақтың тақырыбы: Логарифм және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
- Логарифм ұғымы және оның қасиеттерін қорытындылау, есептер шығаруда логарифмнің анықтамасы мен қасиеттерін қолдана білу дағдыларын бекіту.
- Есеп шығару барысында оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, іскерлік білімдерін, дағдыларын қалыптастыру;
- Оқушыларды барақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшандыққа, бір-бірлерін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, деңгейлік тест тапсырмалары, ҰБТ материалдары.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі. (1 минут)
- Үй жұмысын тексеру:(7 минут)
а) фронтальды сұрау.
1) Натурал логарифм дегеніміз не?
2) Неліктен теріс санның логарифмі анықталмайды?
3) Потенциалдау дегеніміз не?
4) Негізі е болатын санның логарифмі қалай анықталады?
5) Санның логарифмі деген не?
ә) ауызша есептер.
log4x = 2 logx 25= 2
- Жарыс картасын құрайық.
Логарифмнің қасиеттеріне шолу жасау.(3 минут)
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Бұл кезеңде логарифмнің қасиеттері бойынша алған білімдері тексеріледі. Дұрыс формула алу үшін өрнектердің арасына сәйкес стрелкалар қоюлары қажет. | Дұрыс формула алу үшін оқушылар сәйкестікті тауып, стрелка қоюға тиісті. |
Сәйкестікті тап:
logaxy p loga x
loga(x/y) loga x – loga y
loga xp logax
logax +logay.
- Логарифмдер эстафетасы. (10 минут)
Өрнектің мәнін табыңдар. | Оқушылар тақтаға есептерді түсіндіріп шығарады және жауабын табады. |
Д | lg8 + lg125 | lg(8∙125) = lg 1000 = 3 |
Н | log 26 — log 2 (6/32) | log 2 (6 : (6/32)) = log 232 = 5 |
П | log 3 5 — log 3 135 | log 3 (5 : 135)= log 3 (1:27)= -3 |
Е | 2 log 27 — log 2 49 | log 272 — log 249 = log 2(49:49) = log 2 1 = 0 |
Ж | log 93+ log 927 | log 9(3∙27) = log 981=2 |
О | х | |
Р | 2х-4 х=6 | |
3 | 2 | 12 | 5 |
Д | Ж | О | Н |
5 | 0 | -3 | 0 | 6 |
Н | Е | П | Е | Р |
Логарифм — logos —сан және arіthmos — қатынас деген сөздерінен туындайды да , сандардың қатынасы деп аударылады. Логарифм атауын Джон Непер ұсынған.(1550-1617)
- ҰБТ-ға дайындық. (8 минут) (оқушылар интерактивті тақтада бір-бірден шығып орындайды.)
- Амалдарды орындаңдар:
- Өрнекті ықшамдаңыз:
- Теңсіздікті шешіңдер:
- Туындыны табыңдар:
- Көбейткішке жіктеңдер:
.
6.Интегралды есептеңіз:
- Тест-бақылау.
Деңгейлік тест тапсырмалары. (7 минут)
(оқушылар тест тапсырмаларын жеке-жеке ноутбукте орындайды.)
1-нұсқа.
- Есептеңдер:
А) 9; В) 18; С) 3; D) 0; Е) 10.
- Теңдеуді шешіңдер:
А) 4; В) 1/2; С) 0; D) 1; Е) 16.
- Теңдеуді шешіңдер: log х-1 9 = 2
А) 4; В) 2; С) 3; D) 1; Е) 0.
- Өрнектің мәнін тап: log2log2log4 16?
А) 2; В) 4; С) 1; D) 8; Е) 0.
- Теңдеуді шешіңдер: log 4 (4х – 16) = 1
А) 5; В) 3; С) 4; D) 6; Е) 8.
2-нұсқа.
- Есептеңдер:
А) 98; В) 49; С) 0; D)24; Е) 1.
- Теңдеуді шешіңдер:
А) 5; В) 6; С) 0; D) 1/2; Е) 1.
- Теңдеуді шешіңдер: log х-1 5 = 1
А) 4; В) 6; С) 0; D) 1; Е) 5.
- Өрнектің мәнін тап: log2log2log3 81?
А) 9; В) 5; С) 1; D) 3; Е) 0.
- Теңдеуді шешіңдер: log 3 (2х + 3) = 0
А) 2; В) -1; С) 0,5; D) 3; Е) 1
Тест жауабы:
Нұсқа № | Тапсырмалар | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
Нұсқа 1 | В | В | А | Е | А |
Нұсқа 2 | А | D | В | С | В |
Тест тапсырмаларын партадағы оқушылар бір-бірін тексеріп, мұғалімді хабардар етеді.
- Логарифмдік комедия. (қатесін тап) (5 минут)
дұрыс теңсіздігін алайық. Бұдан шығады . функциясы өспелі болғандықтан, аламыз. Бұдан . lg қысқартқаннан кейін, 2>3 шығады.
Қай жерде қате бар?
Жауабы: lg < 0 болғандықтан,қысқартудан кейін теңсіздік таңбасы өзгертілген жоқ, ол таңба өзгертілуі тиіс еді.
- Үйге тапсырма беру: № 214, № 210 (6,8), №211 (4). (1 минут)
- Рефлексия. (3 минут)
- Оқушыларды бағалау.
- Сабақты қорытыңдылау. Оқушылар кестені толтырады.
Логарифмнің анықтамасы | Логарифм қасиеттері | Логарифмді есептеу | Логарифмдік теңдеуді шешу | |
Мен білемін | ||||
Менің қолымнан келеді | ||||
Менің үйренгім келеді |