«Қысқаша көбейту формулалары» тарауын қайталау.
Сабақтың тақырыбы: «Қысқаша көбейту формулалары» тарауын қайталау.
Сабақтың мақсаты: Қысқаша көбейту формулаларын қайталау, есеп шығаруда қолдана
білу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылығы: оқушылардың ойлау қабілеттерін, таным белсенділігін арттыру,
оқушыны ұқыпты тыңдауға, практикамен ұштастыруға, тез шешім
қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете алуға
дағдыландыру.
Тәрбиелілігі: оқушыларды шапшаңдыққа, өз ойын айта білуге, ұжымдық ауызбіршілікке
баулып, токпен жұмыс істеуге дағдыландыру.
Сабақтың түрі: қайталау, жинақтау сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, деңгейлеп-саралап оқыту.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, оқулық, тест.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ.Негізгі бөлім. Сабақ 4 деңгейден тұрады. Олар:
1.Міндетті деңгей ( сұрақ-жауап ).
а)Қысқаша көбейту формулалары неге тең
1-слайд
1. | а2-в2 | |
2. | (а — в)2 | |
3. | (а + в)2 | |
4. | (а + в)3 | |
5. | (а — в)3 | |
6. | а3 + в3 | |
7. | а3 – в3 |
2-слайд. Есептеңіз.
25 — а2 | |
(х-7) (х+7) | |
(у+2)2 | |
(2x -3)2 |
- Алгоритмдік деңгей.
Тапсырмалар 3-деңгейде берілген. Оқушыларды таңдаған деңгейлері бойынша топқа бөлу.
А деңгейі: (3-слайд) В деңгейі: (4-слайд) С деңгейі: (5-слайд)
1. | (у+3) (у-3) |
2. | 100 – в 2 |
1. | (а — 3) 2 |
2. | (х + 4) 2 |
1. | (а-2) (а2+2а+4) |
2. | m3-27 |
- 3. Эвристикалық деңгей
А деңгейі : (6-слайд)
Жабық тест-сұрақ беріліп, жауабы оқушыдан күтіледі.
1. | (m+n)(m-n) |
2. | (a-3)(3+a) |
3. | (a-y)2 |
В деңгейі : (7-слайд)
Сәйкестікті анықта.
1. | 25-4у2 |
2. | (5a+в)2 |
3. | 125 |
4. | 9к2-m2n2 |
1. | (3k-mn) (3k+mn) |
2. | (5+10в) (25-50в+100в2) |
3. | 25а2+100ав+в2 |
4. | (5-2y) (5+2y) |
С деңгейі : (8-слайд)
1. | 8с3+1 | |
2. | 27-в3 | |
3. | 25а2-10а+1 |
- Шығармашылық деңгей (9-слайд)
1. | А деңгейі | (х+1) (х2-х+1) |
2. | В деңгейі | 1+8в3 |
3. | С деңгейі | (m/2-2n) (m2/4+mn+4n2) |
ІV.Сабақты қорытындылау кезеңі. «Жұбыңды тап» ойыны.
1.y3+64=(y+4) (……….), 2.(4+3a) 3=64+3……
V.Үйге тапсырма беру. Қосымша қайталау есептері.
VI.Бағалау.