Ондық бөлшектерді қайталау
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларды ондық болшектерге, жай бөлшектерге есептер шығаруды қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін,есептеу дағдыларын дамыту, теориялық білімін практикада ұштастыра отырып, қабілеттерін, танымын, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу. Ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге , өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
- Жұпта, топта, жеке жұмыс істеу арқылы жауапкершілікті түсінеді.
- Пікірді құрметтпен, өз ойларын еркін айтып, сөйлеу дағдырлары дамиды.
- Логикалық ойлау қабілеттері дамып, салыстыруға, нәтиже шығаруға қалыптасады.
Сабақтың көрнекілігі: кестелер, үлестірме қағаздар, бағалау парағы,графопроектор.
Сабақтың типі: іздендіру сабағы, практикалық .
Сабақтың түрі: Қорытындылау, қайталау сабағы.
Оқыту әдістері: Сұрақ-жауап, есептер шығару, өзіндік жұмыс алуда сын тұрғысынан ойлау технологиясын қолдану.
Оқыту формалары: жеке, топтық және ұжымдық.
Сабақ жоспары
I Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Сыныпты түгендеу.
Қызығушылықты ояту: Жағымды ақуал тудыру. Сабақтың мақсатын айту. Сыныптың назарын сабаққа аудару. Сабақтың өту тәртібін жариялау. Бағалау тәртібін жариялау.1,2-ке санау арқылы топқа бөліну.
II Негізгі бөлім. Мағынаны тану.
- Үй тапсырмасын сұрау
- сұрақ –жауап (қарлы кесек ойыны)
- ауызша есептер
- математикалық диктант
- Өзіндік жұмыс.
III Қорытынды. Ой толғаныс.Венн диаграммасы Кері байланыс, оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма: № 1340, 1346
Кезең | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті |
І. Ұйымдастыру | Амандасу. Сыныпты түгендеу. І.Қызығушылықты ояту. Жағымды ақуал тудыру. Сабақтың мақсатын айту. Сыныптың назарын сабаққа аудару. Сабақтың өту тәртібін жариялау. Бағалау тәртібін жариялау. 1,2-ке санау арқылы топқа бөліну. | Сәлемдесу.
Кезекші оқушының есебі.
Оқушылар топ-топқа бөлініп отырады. |
ІІ. Негізгі бөлім
| ІІ.Мағынаны тану. 1.Үй жұмысын тексеру (дұрыс жауапты айту арқылы), дәптерлерін ауыстыру арқылы. 2.сұрақ –жауап (қарлы кесек ойыны) 3.ауызша есептер 4.Математикалық диктант. 5.Өзіндік жұмыс.
| 1.Тексеруді жұппен орындайды. 2.Сұрақтарға жауап беру керек. 3.Ауызша есептеу лерді жеке орындайды.
4.Жұппен тексереді. 5.Топпен орындайды. |
III Қорытынды Рефлексия | ІІІ.Ой қозғау. Кері байланыс парағын тарату. Бағалау парақтағы жазбаны жариялау. | Венн диаграммасы Кері байланыс парағын толтырады. |
Үй жұмысын беру | № 1340, 1346
| Оқушылар күнделіктеріне жазады. |
Бағалау | бағалау парағы әр топқа таратылады. | Әр топ көшбасшысы бағалау парағына өз топ оқушыларын бағалайды, соңында мұғалім бағалайды. |
- Ауызша есептеулер
Ондық бөлшектерге айналдыр:
1/2 1/4 1/8 1/16 1/20 1/25 1/40 1/50 3/4 2/5 4/5 3/20 2/25 1/5
1) Қосындыны табыңдар: | |
а) 5,9 + 1,1 б) 8,2 + 0,8 в) 8,9 + 4 г) 13 + 4,2 д) 5,7 + 3,3 е) 1,27 + 24,33 ж) 10,09 + 0,11 з) 0,17 + 0,83 | а) 2,8 + 1,2 б) 4,6 + 0,4 в) 8 + 2,6 г) 4,7 + 16 д) 2,58 + 1,42 е) 7,32 + 15,68 ж) 0,92 + 12,08 з) 0,47 + 0,53 |
2) Азайтындыны табыңдар: | |||
а) 4,7 – 2 б) 5,1 – 4,7 в) 12 – 8,7 г) 45,6 – 13 д) 3 – 2,4 е) 17 – 0,87 ж) 6,5 – 4,5 з) 0,12 – 0,08 | а) 6,5 – 2,7 б) 4,3 – 3,5 в) 11,2 – 9,2 г) 33,7 – 4 д) 21 – 3,59 е) 5 – 0,61 ж) 7– 4,5 з) 0,16 – 0,09 | ||
1. Салыстырыңдар: а) 5,089 и 5,1; б) 0,64 и 6,35. | 1. Салыстырыңдар: а) 8,1 и 8,097; б) 0,529 и 0,53. | ||
2. Өрнектеңдер: а) тоннамен: 23 ц, 168 кг, 66 кг б) Километрмен 19 м,18см. в .Килограммен 0,006 т, 317гр
| 2. Өрнектеңдер: а) тоннамен: 34 ц, 78 кг, 5 ц 4 кг б. Километрмен 9 м, 72см. в. Килограммен 0,008 т, 512гр.
| ||
Көбейтуді орында:
57,8*0,1 2,3*10 0,6*7 0,4*40 32,5*0,1 3,01*10
0,03*9 7000*0,9 0,08*40 1,5*20 1,2*4 6,3*100
Бөлуді орында:
0,7/10 6,4/2 17,8/100 3/0,3 5/0,5 6/0,1 1,6/0,4
3,6/1,2 8/0,8 9/0,09 2,5/0,5 24/0,6 5,6/0,8 0,36/12
2.Математикалық диктант
Ондық бөлшектерді жазыңдар:
1) 2,8; 2) 3,74; 3) 1,371; 4) 0,55; 6) 145,003;
7) 20,036; 8) 201,0101; 9) 6,006; 10) 33,0008.
- Өзіндік жұмыс.
І нұсқа | ІІ нұсқа |
1. Теңдеуді шешіңдер: 0,5х+2,5х-0,68= 1,72 2. Электропоезд бірінші сағатта 116 км/сағ жылдамдықпен, екінші сағатта 108 км/сағ жылдамдықпен, үшінші сағатта 112 км/ сағ жылдамдықпен жүрді. Электропроездың осы жылдамдықтарының арифметикалық ортасын табыңдар. 3. Тік бұрышты параллелепипед пішінді ыдыстағы судың көлемі 92,16 дм3, судың биіктігі 3,2 дм. Ыдыстың табан ауданын табыңдар. 4. Есептеңдер: 38,16:5,3+0,7*4,2-6,34. | 1.Теңдеуді шешіңдер: 0,8х + 3,5х – 0,75 = 1 2. Автобус бірінші сағатта 45 км/сағ жылдамдықпен, екінші сағатта 52 км/сағ жылдамдықпен, үшінші сағатта 47 км/ сағ жылдамдықпен жүрді. Автобустың осы жылдамдықтарының арифметикалық ортасын табыңдар. 3. Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі 129,6 дм3, оның табанының ауданы 40,5 дм 2. Биіктігін табыңдар. 4. Есептеңдер: 39,2:5,6+0,8*3,1-6,35. |
Бағалау.
Үйге тапсырма: §42. 1-3 cұрақтар, № 1416 — №1478
Өзіндік жұмыстың жауаптары:
- х 0,8 х 0,5
- 112км/сағ 48км/сағ
- 28,8 3,2
- 3,8 3,13
Бағалау парағы
№ | Аты-жөні | 1.Үй жұмысын тексеру | 2.сұрақ –жауап (қарлы кесек ойыны | 3.Ауызша есептер. | 4.математикалық диктант | 5.Өзіндік жұмыс. | Қорытын-ды баға |
1 | Тұрысбек Н. | ||||||
2 | Жақсыбек М. | ||||||
3 | Ұлжанар
| ||||||
4 | Сапайқызы А. | ||||||
5 | Абдрахман Ә. | ||||||
6 | Адаман А.
| ||||||
7 | Карпухов Б. | ||||||
8 | Спандияр Б. | ||||||
9 | Хасенқызы Ұ. | ||||||
10 | Құлтай М.
| ||||||
11 | Керіқұл Қ.
| ||||||
12 | Адаман М.
|
Венн диаграммасы
Жай бөлшек Ондық бөлшек
28.03.13
Кері байланыс
Маған ұнағаны Менің көңіл күйім тамаша | |
Бүгін алғаным көп, тәжірибемде қолданамын | |
Менің қосарым
|
28.03.13, Кері байланыс
Маған ұнағаны Менің көңіл күйім тамаша | |
Бүгін алғаным көп, тәжірибемде қолданамын | |
Менің қосарым \ |