Квадраттық функцияның анықтамасы және у=ах2+n, у=а(х-m)2 функциялары
Сабақтың тақырыбы: Квадраттық функцияның анықтамасы және у=ах2+n, у=а(х-m)2 функциялары
Сабақтың мақсаты:
- Квадраттық функция және жалпы функция туралы білімдерін пысықтау, теориялық білімдерін шыңдау және есептер шығаруда іскерлікпен қолдана білуге үйрету;
- 2. Оқушылардың ойлау қабілетін арттыру, шапшаң, тез есептеуге үйрету;
- Жауапкершілік, табандылық, тәртіптілік және тағы басқа тұлғалық қасиеттерін пайдалана отырып, пәнге деген қызығушылығын ояту.
Құрал жабдықтары:
-интерактивті тақта;
Сабақ барысы
Ұйымдастыру сәті. Бүгінгі сабақтың тәртібі:
Мұғалімді тыңдаймыз,
Бір-бірімізді сыйлаймыз,
Саспай, асықпай,
Әр сұраққа, қателеспей,
Шуылдамай, қол көтере отырып,
Жауап беруге тырысамыз-деп, мұғалім оқушылардың назарын сабаққа аударады және көңіл-күйлерін бір ортаға тоғыстырады.
Сабақтың құрылымы таныстырылады.
Сергіту сәті
1-парақ. «Функция-математикалық маңызды ұғымдардың бірі!»
- Математиканың бір айнымалы шаманың өзге бір шамаға
тәуелділігін өрнектейтін ұғымдардың бірі. [Функция].
- Тәуелсіз айнымалы. [Аргумент].
- Абсцисасы-аргументтің мәндеріне, ал ординатасы функцияның
сәйкес мәндеріне тең координаталық жазықтықтың барлық нүктелер жиыны. [График].
- Квадраттық функцияның графигі. [парабола].
- у функциясының графигі. [Гипербола].
- Функцияның берілу тәсілдерінің бірі. [Формула].
- Тәуелсіз айнымалыны белгілейтін латын әрпі. [Икс].
- у=кх функциясының атауында кездесетін сөз.[Пропорционалдық].
- Функция ұғымында көп кездесетін латын әрпі. [Игрек].
- у=ах2+вх+с түрінде берілген функцияның атауы. [Квадраттық функция].
1 тапсырма 1-топ: Тегім у=-2х2 функциясы, өзім төмендегі қасиетке иемін.
а) Ох осінің бойымен 2 бірлікке оңға;
б) Оу осінің бойымен 5 бірлікке жоғары жылжыту арқылы алынған.
2-топ: Тегім у=5х2 функциясы, өзім төмендегі қасиетке иемін.
а) Ох осінің бойымен 1 бірлікке солға;
б) Оу осінің бойымен 3 бірлікке төмен жылжыту арқылы алынған.
3-топ: Тегім у=-1/2х2 функциясы, өзім төмендегі қасиетке иемін.
а) Ох осінің бойымен 4 бірлікке оңға;
б) Оу осінің бойымен 4 бірлікке төмен жылжыту арқылы алынған.
4-топ: Тегім у=1/5х2 функциясы, өзім төмендегі қасиетке иемін.
а) Ох осінің бойымен 5 бірлікке солға;
б) Оу осінің бойымен 3 бірлікке жоғары жылжыту арқылы алынған.
Мен сонда қандаймын:
Жауаптары: а)
2-тапсырма Параболаның төбесінің координаттарын тап:
І.т. 1.У=2(х-4)² 2.У = -х²+12
ІІ.т.1.У=-6(х+1)² 2.У= х²-4
ІІІ.т.1.У= (х+7)² 2.У=6 х²
ІV.т. 1.У=(х-3)² 2.У= -3х²
3-тапсырма
1-ші топ: у= 1/2х2, у= ½(х-2)2,
2-ші топ: у= 2х2 , у= 2х2 -1,
3-ші топ: у= -х2 , у= -х2 +1
4-ші топ: у= -1/2х2 , у= -1/2(х+2)2
а-ның таңбасын анықта, параболаның төбесінің координаталарын тап, кесте арқылы функциялардың графигін сызыңдар;
4 тапсырма Сәйкестік
Үйге тапсырма: №256 және 5-10 тест құрау.
Сабақты қорытындылау, бағалау.
Кері байланыс
Параболаның төбесінің координаттарын табу
у=ах2, А(0;0)
у=ах2+п, А(0;п)
у=ах2-п, А(0;-п)
у=а(х-т)2, А(т;0)
у=а(х+т)2, А(-т;0)
Параболаның төбесінің координаттарын тап
І.топ. 1.У=2(х-4)²
2.У = -х²+12
Параболаның төбесінің координаттарын тап
І.топ. 1.У=2(х-4)²
2.У = -х²+12
Параболаның төбесінің координаттарын тап
ІІ.топ. 1.У=-6(х+1)²
2.У= х²-4
Параболаның төбесінің координаттарын тап
ІІ.топ. 1.У=-6(х+1)²
2.У= х²-4
Параболаның төбесінің координаттарын тап
ІІІ.топ. 1.У= (х+7)²
2.У=6 х²
Параболаның төбесінің координаттарын тап
ІІІ.топ. 1.У= (х+7)²
2.У=6 х²
Параболаның төбесінің координаттарын тап
ІV.топ. 1.У=(х-3)² 2.У= -3х²
Параболаның төбесінің координаттарын тап
ІV.топ. 1.У=(х-3)² 2.У= -3х²
3-тапсырма
1-ші топ: у= 1/2х2, у= ½(х-2)2,
а-ның таңбасын анықта, параболаның төбесінің координаталарын тап, кесте арқылы функциялардың графигін сызыңдар;
3-тапсырма
2-ші топ: у= 2х2 , у= 2х2 -1,
а-ның таңбасын анықта, параболаның төбесінің координаталарын тап, кесте арқылы функциялардың графигін сызыңдар;
3-тапсырма
3-ші топ: у= -х2 , у= -х2 +1
а-ның таңбасын анықта, параболаның төбесінің координаталарын тап, кесте арқылы функциялардың графигін сызыңдар;
3-тапсырма
4-ші топ: у= -1/2х2 , у= -1/2(х+2)2
а-ның таңбасын анықта, параболаның төбесінің координаталарын тап, кесте арқылы функциялардың графигін сызыңдар;