Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері тақырыбын қорытындылау.
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері тақырыбын қорытындылау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың квадрат теңдеу, келтірілген квадрат теңдеу және
толымсыз квадрат теңдеулерді шеше білу бейімділіктерін одан
әрі дамыту, алған білімдерін бекіту.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау және есте сақтау қабілетін дамыту.
Есептеу дағдысын жетілдіру, танымдық қызуғышылығын
арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды өз бетінше жұмыс жасауға, ізденуге, тез ойлап, тез
қорытуға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабактың типі: Жаңа сабақты түсіндіру, бекіту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабактың әдісі: Түсіндірме, сұрақ-жауап, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, есептер жинағы, интерактивті тақта,
формулалар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі 2 минут
- Үй жұмысын тексеру 10 минут
III. Сұрақ жауап
- IV. Кім жылдам?
- Өзіндік жұмыс
- Қорытындылау
VII. Үйге тапсырма
VIII. Бағалау
I — топқа
- Қандай теңдеуді квадрат теңдеу дейміз?
Анықтама. ах2 + bx + c = 0
түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.
Мысал келтір.
3х2 – 8х + 5 = 0 бұл толық квадрат теңдеу болады. в 0, с0
II –топқа
2.Толымсыз квадрат теңдеулер дегеніміз не?
в немесе с немесе в мен с нолге тең болатын дербес жағдайдағы квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.
Толымсыз квадрат теңдеулер қалай жазылады?
ах2+вх0 (мұндағы с=0);
ах2+с0 (мұндағы в=0);
ах20 (мұндағы в=0, с=0).
мыс 12х-6=0 8х2 + 3 =0
III — топқа
- Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффицент (а = 1) 1-ге тең болса, онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.
Келтірілген квадрат теңдеу қалай жазылады?
х2 + рх + q = 0
мыс х2+ 7х + 2 = 0
№ 119. Теңдеудің түбірлерін табыңдар
1) 11х2 – 6х — 27 = 8х2 — 6х 2) 26 + 5у -0,5у2 = 2,5у2+26
11х2 –8х2 – 6х + 6х -27 = 0 -0,5у2— 2,5у2+5у+26-26=0
3х2 -27 = 0 3у2+5у=0
3х2 = 27 у(3у+5)=0
х2 = 9 у1=0
х= 3у+5=0
х1=3 3у =-5
х2=-3 у=-
3) -7х2 +13х+9=-19+13х 4) 21z+11=11+17z-5z2
-7х2 +13х-13х+9+19=0 15z2+21z+11-11=0
-7х2+28=0 5z2+4z=0
-7х2=-28 z(5z+4)=0
х2 =4 z1=0
х= (5z+4)=0
х1 =-2 5z=-4
х2=2 z2=-
IV. Кім жылдам? 12 минут
Оқулық пен жұмыс тапсырмалар беріледі. Оқушылар тақтаға орындайды.
I – топқа
№117 № 120 (1) № 121 (1)
1) 9х2-4=0 (х-5)2+4х-25=0 х2-х-2=0
9х2 =4 х2-10х+25+4х-25=0 х2=х+2
х= х2-6х=0 у=х2 у=х+2
х1= — х(х-6)=0 х-6=0 у1=1 у2=3
х2= х1=0 х2=6
II –топқа
№117 (2) № 120 (2) № 121 (2)
5х2 — 20=0 (х+6)(х-7)=-х+7 х2-2х-3=0
5х2=20 х2-7х+6х-42+х-7=0 х2=2х+3
х2=4 х2-49=0 у=х2
х1, 2 = х2=49 у=1
х1=-2 х1,2 у=2х+3
х2 =2 х1=-7 у=5
х2=7
III – топқа
№ 117 (3) № 120 (3) № 121 (3)
у2-=0 6х(0,5+3х)-15х2=0 х2-х+1=0
у2 = 3х+18х2-15х2=0 х2=х-1
у = 3х2+3х=0 у=х2
у1 =- 3х(х+1)=0 у1=0
у2 = 3х=0 у=0-1
х1=0 у2=-1
х+1=0
х2 =-1
- V. Өзіндік жұмыс 10 минут
(барлық топтарға бір тапсырма беріледі, соңында дұрыстығын интерактивті тақтадан көрсетіледі.)
- а=-2, в=3, с= болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар.
-2х2 + 3х + =0
- (х+4)2 – 6х2 = х(х-7) теңдеуін ах2 + вх + с = 0 түріне келтіріп, а, в, с- ның
х2 +8х+16-6х2-х2+7х=0 мәндерін анықта.
6х2+15х+16=0
а=6, в=15, с=16,
- Теңдеуді шешіңдер
1) 6х2— 24 = 0 2) 2х2-18х=0
6х2=24 2х(х-9)=0
х2=4 2х=0
х1,2 = х=0
х1 =-2 х-9=0
х2=2 х=9
- 4. а-ның қандай мәнінде 13а2-17 және 26а-17 өрнектерінің мәндері тең болады.
а =2
13а2-17 және 26а-17
35 = 35
- Деңгейлік тапсырма (қима қағаз бен жұмыс) 3-минут
I – деңгей
Берілген теңдеуді ах2 + вх + с = 0 түріне келтіріңдер.
1) х(3х+5)-1=х(х-4)
II –деңгей
Егер а, в, с –ның мәндері белгілі болса, онда ах2 + вх + с = 0 теңдеуін құрыңдар.
а=12, в = -4, с=0
III — деңгей
Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар.
5х2 + 2х + 10 =0 а= в= с=
- Қорытындылау бөлімі 5 минут
1.Квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтамыз?
2.ах2+вх0 теңдеуі қалай аталады?
3.Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
- Толымды және толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
VII. Үй тапсырма № 123 1 минут
VIII. Бағалау 2минут
I – деңгей
Берілген теңдеуді ах2 + вх + с = 0 түріне келтіріңдер.
1) х(3х+5)-1=х(х-4)
I – деңгей
Берілген теңдеуді ах2 + вх + с = 0 түріне келтіріңдер.
1) х(3х+5)-1=х(х-4)
I – деңгей
Берілген теңдеуді ах2 + вх + с = 0 түріне келтіріңдер.
1) х(3х+5)-1=х(х-4)
I – деңгей
Берілген теңдеуді ах2 + вх + с = 0 түріне келтіріңдер.
1) х(3х+5)-1=х(х-4)
I – деңгей
Берілген теңдеуді ах2 + вх + с = 0 түріне келтіріңдер.
1) х(3х+5)-1=х(х-4)
II –деңгей
Егер а, в, с –ның мәндері белгілі болса, онда ах2 + вх + с = 0 теңдеуін құрыңдар.
а=12, в = -4, с=0
II –деңгей
Егер а, в, с –ның мәндері белгілі болса, онда ах2 + вх + с = 0 теңдеуін құрыңдар.
а=12, в = -4, с=0
II –деңгей
Егер а, в, с –ның мәндері белгілі болса, онда ах2 + вх + с = 0 теңдеуін құрыңдар.
а=12, в = -4, с=0
II –деңгей
Егер а, в, с –ның мәндері белгілі болса, онда ах2 + вх + с = 0 теңдеуін құрыңдар.
а=12, в = -4, с=0
II –деңгей
Егер а, в, с –ның мәндері белгілі болса, онда ах2 + вх + с = 0 теңдеуін құрыңдар.
а=12, в = -4, с=0
III — деңгей
Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар.
5х2 + 2х + 10 =0 а= в= с=
III — деңгей
Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар.
5х2 + 2х + 10 =0 а= в= с=
III — деңгей
Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар.
5х2 + 2х + 10 =0 а= в= с=
III — деңгей
Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар.
5х2 + 2х + 10 =0 а= в= с=