Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерге амалдар қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Жай бөлшектерді қосу, азйту және көбейтуге, санның бөлігін табуға берілген жаттығуларды дұрыс орындай білу дағдыларын қалыптастыру, білім-біліктерін тексеру, бағалау.
Дамытушылық:
Оқушылардың тез ойлау қабілетін дамыту, әртүрлі есептер шығару арқылы ой-өрістерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік:
Сабақ барысында ойын арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасы мен жігерін арттыру, намысын қорғауға баулу.
Сабақтың типі: Ойын сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, флипчарттар, активод-тестік жүйесі, карточкалар.
Сабақтың барысы:
- Оқушылардың сабаққа әзірлігін анықтау, сабақтың мақсатымен таныстыру.
- Қайталау сұрақтарына жауап алу.
- 1. Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?
- Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшек деп қандай бөлшек терді атаймыз?
- Аралас сандар деп қандай сандарды айтамыз?
- Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз және азайтамыз?
- Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту қалай орындалады?
- Жай бөлшекті жай бөлшекке қалай көбейтеміз?
- Аралас сандарды қалай көбейтеміз?
- Өзара кері сандар деп қандай сандарды айтамыз?
- Санның бөлігін табу үшін не істейміз?
- Активод- тестік жүйе әдісімен тест алу.
1-нұсқа
1.Бөлшекті қысқартыңдар: А) ; В); С); D)
- 2. х- тің кандай натурал мәнінде теңдік орындалады: = A)1; B)5 ; C)2; D)4;
- 3. бөлшегін аралас санға айналдырыңдар A)2; B)2; C)3; D)3;
- 19санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A) ; B) ; C) ; D)
- Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар :,,,.
A)= =; B) =; C) =; D) = =;
- Есептеңдер: 5-3 A)1; B) 2; C) 2; D)8
- 7. 1санына кері сан: А)1; B) ; C) ; D)
- 8. Қабырғасы дм квадраттың ауданы: A) дм; B) дм; C) дм; D) дм.
- 9. Есептеңдер: ∙. A)1; B) ; C) 2; D).
- Есептеңдер: 2∙1 A); B)4; C)3; D)1.
2-нұсқа
1.Бөлшекті қысқартыңдар: A); B) ; C); D).
- х- тің кандай натурал мәнінде теңдік орындалады: = A)36; B) 13; C)32; D)5;
- 3. бөлшегін аралас санға айналдырыңдар. A)2; B)3; C)3; D)3
- 17санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A); B); C); D)
- Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар :,,,,.
- A) =; B) =;= ; C) ==; D) тең бөлшек жоқ..
- Есептеңдер: 3-1. A)2; B)2; C)1; D)4.
- 2санына кері сан: A)1; B); C); D).
- Қабырғасы см квадраттың ауданы: A)1см; B) см; C); см D). см
- Есептеңдер: ∙ A); B)1; C); D).
- 10. Есептеңдер: 1∙2 A)3; B); C); D)1
- Тақтада есеп шығару, амалдап. Есеп дұрыс орындалған жағдайда «Азиада алауы» деген сөз жазылу керек.
1)
2)
- «Азиада алауы» сөзі жазылып болған соң қыстық ойындарды бастаймыз.
- Конькимен жүгіру.
- Мәнерлеп сырғанау.
- 3. Шайбалы хоккей.
- Шаңғы жарыстары.
- Биатлон.
Спорт ойындарының әр түріне қатысушы өзіне тиесілі есептерді шығару арқылы өзінің жетістіктерін көрсетеді. Осы спорт түрлеріне қатысушыларға берілетін есептер:
№1
№2
Оқулықтан №839
№3
Оқулықтан №914
№4
Оқулықтан №835
№5
Бағбаншы базарға 260 кг алма әкелді. Ол барлық алманың ¾ бөлігін бағасы 100 теңгеден, ал қалғанын 80 теңгеден сатты. Бағбаншы базарға әкелген барлық алманы неше теңгеге сатты.
- Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға қосымша карточкалар таратылып, қосымша сұрақтар қойылады. Сұрақты оқушылардың өздері әртүрлі газет-журналдан келген тілшілер ретінде немесе телехабар жүргізушілері ретінде қояды.
- Сабақ соңында оқушылардың жауаптары қорытындыланып, бағаланады. «Азиада алауы» гимні орындалып, азиада алауының ашылу салтанатына қатысатын сынып оқушысы өз өнерін көрсетіп, би орындайды.