Көрсеткіштік теңдеу
Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік теңдеу
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға көрсеткіштік теңдеудің анықтамасын және шешу әдістерін меңгерту.
Дамытушылығы: Оқушылардың тез ойлау қабілеттерін арттыру, теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелігі: Бірлесіп жұмыс істеуге, сыйластыққа, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты таныстыру сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: тест тапсырмалары, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру
- Қайталау сұрақтары (үй тапсырмасын тексеру)
- Жаңа сабақ
- Жаңа сабақты бекіту
- Деңгейлік тапсырмалар
- Үйге тапсырма
- Қорытындылау
- Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылармен амандасу, сынып бөлмесінің тазалығына ,оқушылардың оқу –құралдарының толықтығына назар аудару. Оқушыларды түгендеу.
- Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың білімдерін тақырып бойынша тексеруге арналған сұрақтар.
- Көрсеткіштік функцияның анықтамасы
- Көрсеткіштік функцияның мәндерінің облысы
- «… болғанда y=ax көрсеткіштік функция нақты сандар жиынында кемиді»
- y=2x -1 функциясының графигі координат жазықтығының қай ширегінде орналасқан
- y=│3x -1│ функциясының графигін сыз
- Көрсеткіштік функцияның анықталу облысы
- «… болғанда y=ax көрсеткіштік функция бүкіл сан түзуінде өседі
- y=ax көрсеткіштік функциясы үздіксіз бола ма?
Егер ол үздіксіз болса, онда х-тің қандай мәндерінде үздіксіз болады.
- y= — 2x функциясының мәндер облысы
- y=3│x│ функциясының графигін сыз
- Жаңа сабақ
Белгісіз шама дәреженің көрсеткішінде болып келетін теңдеулерді
көрсеткшітік теңдеулер деп атайды.
Көрсеткіштік теңдеулер
- Бірдей негізге келтіру
- Жаңа айнымалы енгізу
- Графиктік
- Логарифмдеу
тәсілдерімен шешіледі.
Бірдей негізге келтіру арқылы шығарылатын теңдеу.
- ax=b ( a>0, a≠1)
Егер b>0 болса, теңдеудің жалғыз ғана түбірі бар болады.
Егер b≤0 болса, теңдеудің түбірі жоқ болады.
- af(x)=ag(x) мұндағы (a>0, a≠1) теңдеуінің сол және оң бөліктерінің
негіздері бірдей болғандықтан, af(x)=ag(x) теңдеуі f(x)=g(x) теңдеуімен мәндес болады.
Мысал: 5x=125
Шешуі: , 125>0, 125=53 ,5x=53, x=3 Жауабы: 3
Мысал: 2x-1=1
Шешуі: 2x-1=20, x-1=0, x=1 Жауабы:1
Мысал: = 5∙
Шешуі: барлық дәрежелерді бір ғана 5негізге келтіреміз.
Сонда 50,5-x ∙5-0,5=5∙5-2x+2 теңдеуін аламыз, оны 5-x=5-2x+3 түріне түрлендіреміз де, дәреже көрсеткіштерін теңестіріп,теңдеуді шешеміз:
–x= -2x+3, x=3 Жауабы: 3
Жаңа айнымалы енгізу арқылы жиі шығарылатын теңдеулер.
- A∙a2x+B∙ax+C=0 a>0, a≠1
ax=y, y>0 деп белгілесек, у-ке қатысты квадрат теңдеуге келеді. Ay2+By+C=0
Мысал: 52x-6∙5x+5=0
Шешуі: 5x=y, y>0 белгілесек у-ке байланысты y2-6y+5=0 квадрат теңдеуіне келеміз. Бұдан y1=1, y2=5 екенін табамыз.
у-тің екі мәніне сәйкес екі көрсеткіштік теңдеу шығады.
- 5x=1, x=0
- 5x=5, x=1
Бұл теңдеулерден есептің екі жауабы шығады. Жауабы: 0; 1
2) A∙ax+B∙a-x+C=0 ax=y (y>0) деп белгілесек,
Ay2+Cy+B=0 квадрат теңдеуге келеміз.
Мысал: 5x-24=25∙5-x
Шешуі: 5x=y, y2-24y-25=0 квадрат теңдеуге келеміз.
y>0
y1= -1; y2=25 у –тің таңбасын ескере отырып теңдеуді шешсек,
- 5x= -1 (бұл теңдеудің нақты түбірі жоқ),өйткені кез келген х€R үшін 5x>0
- 5x=25, 5x=52, x=2 Жауабы: 2
- A∙a2x+B(a∙b)x+C∙b2x=0
Егер теңдеудің барлық мүшелерін b2x≠0, өрнегіне бөлсек мынадай түрге келеміз: A∙ деп белгілесек, у-ке байланысты Ay2+By+C=0 теңдеуге келеміз.
Мысал: 6∙32x-13∙6x+6∙22x=0
Шешуі: 6∙32x-13∙(2∙3)x+6∙22x=0, 6x=(2∙3)x=2x∙3x теңдеуді шешу үшін екі жағын 22x≠0 бөлеміз.
6∙ — 13∙ + 6 = 0; = y, (y>0) деп белгілесек у-ке байланысты квадрат теңдеу шығады.
6y2-13y+6=0
y1 = ; y2 =
- = , x=1
- = , , x=-1
Жауабы: -1; 1
Кейде көрсеткіштік функцияны ортақ көбейткіш ретінде жақша сыртына шығару арқылы шешкен тиімді болады.
Мысал: 5x+5x+2=26
Шешуі: 5x(1+52)=26
5x∙26=26
5x=1
x=0 Жауабы: 0
Графиктік тәсілмен шығарылатын теңдеулер.
aφ(x)=f(x) түріндегі теңдеулер
Ал мұндай теңдеулер түбірлерінің жуық мәндерін графиктік тәсілмен табуға болады.
ax=b a>0, a≠1, b>0
y=b түзуі y=ax функциясының графигін бір ғана нүктеде қиып өтеді. Қиылысу нүктесінің абсциссасы берілген көрсеткіштік теңдеудің түбірі болады.
Мысал: 2x=6-x
Шешуі: y=6-x түзуі y=2x функциясының графиктерін сызып, олардың қиылысу нүктесінің абсциссасын табайық. Екі графиктің қиылысу нүктесінің абсциссасы x=2.
Жауабы: 2
Негіздері әр түрлі болып келген көрсеткіштік теңдеулерді шешу мысалдары.
Мысал: 2x=3x
Шешуі: 3x>0, =1, = , x=0 Жауабы: 0
Мысал: + =4
= =
+ = 4, = y, (y>0) деп белгілесек
y + = 4, y2 — 4y + 1= 0, y1,2 =2 ±
- = 2 +
= 1 , x = 2
- = 2
=
= -1 , x = -2
Жауабы:
Мысал: 7 х-4 = 10 x-4 , Шешуі: теңдіктің екі жағын 10 х-4 –ке бөлеміз
= 1, = , x-4=0,x=4 Жауабы: 4
Оқулықпен жұмыс: № 168; № 176; № 177
Оқушыларға жеке тапсырма тест тапсырмасын тарату, деңгейлік тапсырмалармен жұмыс жасату
Сабақты қорытындылау.
Оқушылардың білімін бағалау.
Үйге тапсырма : № 175
Деңгейлік тапсырмалар
А№1 деңгейі
9x+1 + 92x-1 = 54 ∙ 27x-1
Жауабы: х=2
В№1 деңгейі
42x – 3x +3 = 24 – 12 + 6 – 3 + …
Жауабы: ;1
С №1деңгейі
8x+1 + 8∙(0,5)3x + 3∙2x+3 = 125-24∙(0,5)x
Жауабы: x1 = 1, x2 = -2
А№2 деңгейі
2x+2 -2x+3 – 2x+4 = 5x+1 – 5x+2
Жауабы: 0
В №2деңгейі
5│4x-6│ = 253x-4
Жауабы: 1;4
С№2 деңгейі
12x + 5x = 13x
Жауабы: 2
А№1 9x+1 + 92x-1 = =54 ∙ 27x-1
| А №2 2x+2 -2x+3 – 2x+4 = =5x+1 – 5x+2
|
В №1 42x – 3x +3 = 24 – -12 + 6 – 3 + …
| В №2 5│4x-6│ = 253x-4
|
С №1 8x+1 + 8∙(0,5)3x + 3∙2x+3 = 125-24∙(0,5)x
| С №2 12x + 5x = 13x
|
- 9x — 4∙3x -45=0
- 5 B) 2 C) -5 D) 9 E) 7
- 5x+1 + 2∙5x = 175
- 1 B) C) 0 D) 4 E) 2
- 4x – 10∙2x-1 – 24 = 0
- 3,8 B) -3,8 C) 8 D) -3;3 E) 3
- 8x-3 = 9x-3
- 4 B) 3 C) 2 D) 1
- ∙ = 36
- 2 B) 4 C) 1 D) -1
- 5x-1 + 5x-2 + 5x-3 = 155
- 0 B) 2 C) 625 D) 1,24 E) 4
- 125 ∙ 25x – 70 ∙10 x + 8∙4x =0
- 1;1 B) -2;-1 C) 2;2 D) -3;3 E) (-1;1)
- 121x -2∙11x +1 = 0
- 2 B) 3 C) 1 D) 0 E) 6
- 2x+4 + 3∙2x = 76
- 2 B) 4 C) 3,5 D) 4,5 E) 3
- 4x + 2x+1 – 24 = 0
- -2;6 B) 2 C) 2;-6 D) -4;6 E) 4;-6
- 2x-4 = 5x-4
- 4 B) 3 C) 2 D)1
- ∙ = 216
- 3 B) 9 C) 1 D) 0
- 3x + 3x+1 +3x+2 +3x+3 = 360
- 2 B) -2 C) 4 D) 1 E)3
- 7∙49x + 5∙14x = 2∙4x
- B) -0,5 C) -1 D) 1 E) 0,5
№1. 52х -5х =20 а)4 в)2 с)5 д )1
№2.2х -4х2 =0 а)-1 в)4 с)0 д )-2
№3. 3 х* 4х=144 а)4,5 в)5,5 с)2 д )4
№4 3 х =9 а)2 в)3 с)5 д )4
№5. 8х+1 = 9 а)4 в)3 с)2 д )1
№6 9х*81=27 а)1 в)2 с)3 д )-0,5
№7 3 х +5*3х =486 а)0,5 в)1,5 с)-0,5 д )4
№8 — 3 +3 х =24 а)-2 в)-3 с)3 д )2
№9 2х +3х =13 а)3 в)2 с)3,5 д )1
№10. { х+3у =4. 2х-3у =15 а) )(-2 ;2) в) (4; 0) с)(7;1) д )(8;-2)