Логарифм және оның қасиеттері
Сабақтың тақырыбы: Логарифм және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
- Логарифм ұғымы және оның қасиеттерін қорытындылау, есептер шығаруда логарифмнің анықтамасы мен қасиеттерін қолдана білу дағдыларын бекіту.
- Есеп шығару барысында оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, іскерлік білімдерін, дағдыларын қалыптастыру;
- Оқушыларды барақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшандыққа, бір-бірлерін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, деңгейлік тест тапсырмалары, ҰБТ материалдары.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі. (1 минут)
- Үй жұмысын тексеру:(7 минут)
а) фронтальды сұрау.
1) Натурал логарифм дегеніміз не?
2) Неліктен теріс санның логарифмі анықталмайды?
3) Потенциалдау дегеніміз не?
4) Негізі е болатын санның логарифмі қалай анықталады?
5) Санның логарифмі деген не?
ә) ауызша есептер.
log4x = 2
logx 25= 2
- Жарыс картасын құрайық.
Логарифмнің қасиеттеріне шолу жасау.(3 минут)
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Бұл кезеңде логарифмнің қасиеттері бойынша алған білімдері тексеріледі. Дұрыс формула алу үшін өрнектердің арасына сәйкес стрелкалар қоюлары қажет. | Дұрыс формула алу үшін оқушылар сәйкестікті тауып, стрелка қоюға тиісті. |
Сәйкестікті тап:
logaxy p loga x
loga(x/y) loga x – loga y
loga xp logax
logax +logay.
- Логарифмдер эстафетасы. (10 минут)
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Өрнектің мәнін табыңдар. | Оқушылар тақтаға есептерді түсіндіріп шығарады және жауабын табады. |
1 | lg8 + lg125 | lg(8∙125) = lg 1000 = 3 |
2 | log 26 — log 2 (6/32) | log 2 (6 : (6/32)) = log 232 = 5 |
3 | log 3 5 — log 3 135 | log 3 (5 : 135)= log 3 (1:27)= -3 |
4 | 2 log 27 — log 2 49 | log 272 — log 249 = log 2(49:49) = log 2 1 = 0 |
5 | log 93+ log 9243 | log 9(3∙243) = log 9729=3 |
- ҰБТ-ға дайындық. (8 минут) (оқушылар интерактивті тақтада бір-бірден шығып орындайды.)
- Амалдарды орындаңдар:
- Өрнекті ықшамдаңыз:
- Теңсіздікті шешіңдер:
- Туындыны табыңдар:
- Көбейткішке жіктеңдер:
.
- Тест-бақылау.
Деңгейлік тест тапсырмалары. (7 минут)
(оқушыларға тест тапсырмалары жеке-жеке үлестірмелі карточка бойынша беріледі.)
1-нұсқа.
- Есептеңдер:
А) 9;
В) 18;
С) 3;
- D) 0;
Е) 10.
- Теңдеуді шешіңдер:
А) 4;
В) 1/2;
С) 0;
- D) 1;
Е) 16.
- Теңдеуді шешіңдер: log х-1 9 = 2
А) 4;
В) 2;
С) 3;
- D) 1;
Е) 0.
- Өрнектің мәнін тап: log2log2log4 16?
А) 2;
В) 4;
С) 1;
- D) 8;
Е) 0.
- Теңдеуді шешіңдер: log 4 (4х – 16) = 1
А) 5;
В) 3;
С) 4;
- D) 6;
Е) 8.
2-нұсқа.
- Есептеңдер:
А) 98;
В) 49;
С) 0;
D)24;
Е) 1.
- Теңдеуді шешіңдер:
А) 5;
В) 6;
С) 0;
- D) 1/2;
Е) 1.
- Теңдеуді шешіңдер: log х-1 5 = 1
А) 4;
В) 6;
С) 0;
- D) 1;
Е) 5.
- Өрнектің мәнін тап: log2log2log3 81?
А) 9;
В) 5;
С) 1;
- D) 3;
Е) 0.
- Теңдеуді шешіңдер: log 3 (2х + 3) = 0
А) 2;
В) -1;
С) 0,5;
- D) 3;
Е) 1
Тест жауабы:
Нұсқа № | Тапсырмалар | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
Нұсқа 1 | В | В | А | Е | А |
Нұсқа 2 | А | D | В | С | В |
Тест тапсырмаларын партадағы оқушылар бір-бірін тексеріп, мұғалімді хабардар етеді.
- Логарифмдік комедия. (қатесін тап) (5 минут)
дұрыс теңсіздігін алайық. Бұдан шығады . функциясы өспелі болғандықтан, аламыз. Бұдан . lg қысқартқаннан кейін, 2>3 шығады.
Қай жерде қате бар?
Жауабы: lg < 0 болғандықтан,қысқартудан кейін теңсіздік таңбасы өзгертілген жоқ, ол таңба өзгертілуі тиіс еді.
- Үйге тапсырма беру: № 214, № 210 (6,8), №211 (4). (1 минут)
- Рефлексия. (3 минут)
- Оқушыларды бағалау.
- Сабақты қорытыңдылау. Оқушылар кестені толтырады.
Логарифмнің анықтамасы | Логарифм қасиеттері | Логарифмді есептеу | Логарифмдік теңдеуді шешу | |
Мен білемін | ||||
Менің қолымнан келеді | ||||
Менің үйренгім келеді |