Туынды тақырыбына есептер шығару
Сабақтың тақырыбы: Туынды тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік:
Функциялардың туындыларын табуға есептер шығару,
машықтандыру, алған білімдерін тереңдету,жинақтау,
жүйелеу.
- Дамытушылық:
Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, пәнге қызығушылығын
арттыру.
- Тәрбиелік: Жылдам ойлап, тез қорытуға, жауапкершілікке,
өз бетінше білім алуға баулу, адамгершілікке, достыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, үлестірмелі материал, дербес компьютер.
Сабақтың түрі: Тренинг сабақ
Cабақтың типі: Бекіту
Пән аралық байланыс: Қазақ тілі, халық педагогикасы, физика.
Сабақтың кезендері: І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу – 1 минут
- Үй жұмысын тексеру: № 237, №238 – 4 минут
ІІI. Негізгі бөлім:
а) Ой қозғау – 5 минут
ә) Еске түсіру – 5 минут
б) Тақтада орындалатын тапсырма – 10 минут
в) Тест тапсырмаласы – 8 минут
IV.Оқулықпен жұмыс № 239 – 6 минут
- Сабақты қорыту:
а)Математика тарихынан – 3 минут
ә) Оқушынын білімін бағалау – 1 минут
VI.Үйге тапсырма беру – 1 минут
« Сен ғылымға болсаң ыңтық,бұл сөзімді әбден ұқ: Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер»
Ш. Құдайбердиев
Сабақтың барысы:
Үй тапсырмасы:
№237 Функцияның туындысын табыңдар (Қатесін тап)
- ;
- 2. ;
- 3. ;
- ;
№238 функциясының нүктесіндегі туындысының мәнін табыңдар: (Қатесін тап)
- ;
;
Ой қозғау.
Көп нүктенің орнына керекті сөзді қой:
- айырмасы функциясының өсімшесі деп аталады.- 1 балл
2.Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент
өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының
нүктесіндегі туындысы деп аталады. — 1 балл
- Функцияның туындысын табу амалы дифференциалдау амалы деп аталады.
- нүктесінде туындысы бар функция осы нүктеде дифференциалданатын
функция.-1 балл
Еске түсіру:
- Функцияның туындысын флюксия деп атаған кім?-1 балл
- Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі-1 балл
- Айнымалы шамалардың өсімщелерін белгілеу үшін гректің әріпін
қолданған кім?-1 балл
- функциясының туындысы-1 балл
- Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы-1 балл
- функциясының туындысы-1 балл
Тест тапсырамалары
I-вариант
Есептеу-1 балл
II-вариант
Есептеу—1 балл
Тақтада орындалатын жұмыс:
- ………………………………………
- 2. ………………………………..
- ………………………………………..
- ………………………………….
- ………………………………..
- …………………………………………
- ……………………………………..
- ……………………………………..
- ……………………………………..
- …………………………………….
Оқулықпен жұмыс
№239
функциясының графигіне нүктесі арқылы жүргізілген жанаманың теңдеуін
жазыңдар:
а) ; ә) ;
ІІІ. Сабақты қорыту:
а) Оқушыларды жинаған ұпайлары бойынша бағалау
ә) Математика тарихыныан сұрақтар:
- Осы ұлы адамдардың ішінен қайсысы математик емес?
2.”Математика нақты ғылымдар сөйлейтің тіл” бұл кімнің сөзі?
- Геометрияның негізін қалаған, “бастамалар” деп аталатын еңбегі бар ежелгі грек ғалымы
- Бұл ғалым Швейцарияда дүниеге келді, бірақ Рессейді екінші отаным деп
санайды. Ол кім?
- “Арифметика – математиканың патшасы, математика барлық ғылымдар
патшасы”. Бұл кімнің сөзі?
- Абцисса және ордината терминін алғаш енгізген кім?
б) Үйге тапсырма:
№241,243