Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер.
Мақсаты:
—білімділік: тақырып бойынша алған білімдерін жүйелеу, формулаларды және теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу тәсілдерін дұрыс қолдана білуге қалыптастыру;
—дамытушылық:оқушылардың ой-өрісін кеңейту, математикалық тілін және логикалық ойлау қабілетін жетілдіру;
—тәрбиелік: оқуға, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қорытындылау сабақ
Сабақтың барысы: 1 Ұйымдастырушылық кезең.
2 «Ой қозғау» Логарифмнің қасиеттері.
( кесте толтыру, интерактивтік тақтамен жұмыс)
3 Ауызша тапсырма:функцияның анықталу облысын табу.
4 Логарифмдік теңдеулер шешу.
5 Логарифмдік теңсіздіктер шешу.
—«Қатені тап!»(ауызша)
— логарифмдік теңсіздіктер шешу
6 Өзіндік жұмыс.
7 Үйге тапсырма беру.
8 Оқушыларды бағалау.
«Ой қозғау» (Логарифмнің қасиеттері)
Кесте толтыру
log a a= | |
log a 1= | |
log a ( bc)= | |
log a ()= | |
log a b n= | |
log an b = | |
Жаңа негізге көшу: log a x= |
Ауызша тапсырма: функцияның анықталу облысын табу.
1 f(х)= log2(х+1) 2 f(х)= log5(2х-1)
3 f(х)= log1,2 4 f(х)= log4(9-х2)+
5 f(х)= log12 х- log3(х+5)
Логарифмдік теңдеулер шешу.
(Тақтада 3 оқушы ,қалғандары дәптерде орындайды)
1 log3(2х-1)=2
( 1 оқушы-логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы шығару)
2 log6(2х2 -х)+ log6 2=1
(2 оқушы- логарифмнің қасиетін пайдалану арқылы шығару)
3 2 log23 х-7log3 х+3 =0
(3оқушы –жаңа айнымалы енгізу тәсілі)
4 lg(х+1)+ lg(х-1) = lg3
5 2+ log23 х =3 log3 х
Логарифмдік теңсіздіктер шешу.
«Қатені тап!»(ауызша)
№ | Қатемен тапсырма | Дұрыс жазылуы |
1 | log3(х-1)≥ 4 х-1≤ 81 х≤ 82
Жауабы: (-∞;82]
| log3(х-1)≥ 4 х-1 ≥81 х≥ 82 А.О.х-1>0 х>1
Жауабы: [82;+ ∞) |
2 | 12 — х ≥ 49 — х ≥ 49+12 х ≥61 А.О. 12 — х>0 х>0 Жауабы: [61;+ ∞) | 12 — х ≤ 49 — х ≤ 49-12 —х≤ 37 х≥-37 А.О. 12 – х > 0 — х > -12 х < 12 Жауабы: [-37;12) |
Маңызды тұжырым.(Есіңе сақта!)
1 а>1 болғанда, logа f(х)> logа g(х)логарифмдік теңсіздігі теңсіздіктер жүйесімен мәндес;
2 0<а<1 болғанда, logа f(х)> logа g(х)логарифмдік теңсіздігі теңсіздіктер жүйесімен мәндес.
|
Тақтада 4 оқушы ,қалғандары дәптерде орындайды.
Өзіндік жұмыс. (Семантикалық картамен)
Семантикалық карта. І нұсқа.
Оқушының аты-жөні: —————————————————
№ | тапсырма | жауаптары | |||||||
х>4/3 | 0 | 1/2 | (-3/4;+∞) | х1 | (5;8) | 3 | 64 | ||
1 | Теңдеуді шешіңіз: | а | с | ф | о | ы | й | б | ю |
2 | x-тің мәнін табыңыз: | б | ы | а | т | е | ъ | у | в |
3 | Функцияның анықталу облысын табыңыз:
| т | ь | б | н | р | ч | а | ф |
4 | Есептеңіз: | з | к | т | й | ю | н | к | ч |
5 | Теңсіздікті шешіңіз: | ю | й | з | ъ | т | ц | ы | н |
6 | Функцияның анықталу облысын табыңыз:
| в | ъ | ю | ч | и | в | р | л |
7 | Теңдеуді шешіңіз: | п | ч | в | н | с | о | й | — |
8 | Функцияның анықталу облысын табыңыз:
| я | н | п | в | е | у | г | ю |
Семантикалық карта. ІІ нұсқа.
Оқушының аты-жөні: —————————————————
№ | тапсырма | жауаптары | |||||||
х>4/3 | 0 | 1/2 | (-3/4;+∞) | х1 | (5;8) | 3 | 64 | ||
1 | Теңдеуді шешіңіз: | а | с | л | э | й | а | ю | я |
2 | x-тің мәнін табыңыз: | б | ы | а | х | ъ | э | о | т |
3 | Функцияның анықталу облысын табыңыз:
| т | ь | б | г | ч | с | р | о |
4 | Есептеңіз: | з | а | т | й | н | в | к | д |
5 | Теңсіздікті шешіңіз: | ю | й | з | ъ | р | п | ж | |
6 | Функцияның анықталу облысын табыңыз:
| в | ъ | ю | ч | и | е | э | с |
7 | Теңдеуді шешіңіз: | п | ч | в | н | ы | ц | у | ф |
8 | Функцияның анықталу облысын табыңыз:
| м | н | п | х | ч | й | б | а |
Жауаптары: І нұсқа-функция; ІІ нұсқа –логарифм.
Үйге тапсырма: § 17 № 280,281. § 18 № 294
Оқушыларды бағалау, сабақты қорытындылау.