«Натурал және бүтін көрсеткішті дәреже» тарауы бойынша қайталау
Қуанышева Сауле Ошақбайқызы
математика пәнінің мұғалімі
Алматы облысы, Ақсу ауданы, Абай орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен
Сабақтың тақыбыры: «Натурал және бүтін көрсеткішті дәреже» тарауы бойынша қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тақырып бойынша алған білімдерін жүйелеу, түрлендірулер мен есептеулерде натурал және бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдана білу бейімділіктерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушыларды жүйелі түрде жұмыс істеуге, топпен, жеке жұмыс жасауға дағдыландыру
Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, карточка, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру: а) сәлемдесу
ә) кезекші есебін тыңдау
б) сабаққа әзірлігін тексеру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№347 есеп
ІІІ. Мақсатын қою
Осы үш мақсатты басшылыққа ала отырып, нәтижелікке қол жеткізу.
«Білгенге – маржан»
- Санның дәрежесі деген не?
- Дәреженің негізі деп нені айтады?
- Дәреже көрсеткіші деп нені айтады?
- Негіздері бірдей дәрежелер қалай көбейтіледі?
- Негіздері бірдей дәрежелер қалай бөлінеді?
- Нөлден өзге а санының нөл дәрежесі неге тең?
- Көбейтіндіні дәрежеге шығару деген не?
- Бөлшекті дәрежеге қалай шығарады?
- Дәрежені дәрежеге шығару ережесі қандай?
ІІІ. Тақтамен жұмыс
Карточкамен жұмыс
- 2. 3. 4.
- 6. 7.
Логикалық сұрақтар.
- Кубик жасау үшін неше шаршы керек? (6)
- 3 жарым таяқшаның неше ұшы бар? (8)
- Аулада қаздар жүрді. Дана 6 аяқ санады. Аулада қанша қаз бар? (3)
- Әкесі мен баласына 40 жас. 3 жылдан соң олардың жасы қанша болады? (46)
- 1 ден 1000-ға дейінгі сандар жазу үшін қанша цифр керек? (10)
- Адамдар бас киімін кімнің алдында шешеді? (шаштараздың)
- Үш түйеқұс ұшып келе жатты.Аңшы олардың біреуін атып өлтірді.Олардың қаншасы қалды? (түйеқұс ұшпайды)
- Қараңғы бөлмеде май шам мен керосин лампасы бар. Бірінші қайсысын жағасыз? (шырпыны)
- Сағат түнгі 10-да жауын жауып тұрса,24 сағаттан кейін күннің жарқырап тұруы мүмкін бе? (жоқ)
- 4 жұмыртқа 4 минут піссе ,бір жұмыртқа неше минут піседі? (4мин)
Тест тапсырмалары
- Өрнекті ықшамда:
А. а4 В. а С. а3
- Есептеңіз:
А. 10а9b5c2 B. 32а9b5c-2 C. 32a20b5c-15
- Есептеңіз:
- b30 B. b4 C. b8
- Өрнекті ықшамда:
А. с В. С. с4
- Өрнектің мәнін тап:
А. 9 В. С.
- Ықшамда:
А. a6b7c4 B. a8b12c4 C. a16b81c4
- Есепте:
А. 2 В. 4 С. 8
- Ықшамда:
А. 18a2x4 B. 81a2x4 C. 9a2x4
- Өрнекті ықшамда:
- x B. x2 C.
- Ықшамда:
- 81x-24y12 B. 12x-24y12 C. x-24y12
«Кім қырағы?» ойыны. Есептің ішіндегі түсіп қалған таңбаларды тап.
(:)
(6)
(4)
(*)
(* 🙂
Бекіту
Өрнектің ықшамдап, мәнін тап.
- Ж
- Д
- Е
- Ә
- Р
27 | 25 | 16 | 12 | 4 | 12 |
Д | Ә | Р | Е | Ж | Е |
Үйге тапсырма беру
№370